Cirkulárky „na míru“


Tradiční cirkulárky neboli stolové okružní pily zvládnou přípravu truhlářského řeziva a nařežou rychle a bezpečně palivové dřevo pro topení.

Ruční okružní pila Bosch PKS 66 CE. Cena 6300 Kč

Chalupáři si oblíbili tradiční české hospodářské pily HOP 60 a HOP 77. Na stránkách internetových bazarů je o ně i po dvaceti letech neustále velký zájem. Dnes na tyto pily navazuje trh nabídkou stolových okružních pil s kotouči prům. 60 až 70 cm.

Hospodářské cirkulárky

Současný trh nabízí zejména pily HVP-60A, které ve výklopné kolébce (po odklopení stolu) bezpečně a rychle řežou kulatinu do prům. 22 cm. Tlustější kmeny je nutné před řezáním rozštípnout dřevařským klínem. Na plechovém stole pak pilovým kotoučem prům. 60cm (převážně s tvrdokovovými zuby) zvládnou tyto pily i delší podélné řezy trámů, hranolů, fošen, stejně jako výřezy z deskových stavebních materiálů.

Po sklopení stolu se u pily HVP 60A zpřístupní kolébka. Cena 24 270 Kč

Přesnější podélné řezy umožňuje stavitelné vodicí pravítko. Díky kotoučům s břitovými destičkami ze slinutých karbidů (označení SK) lze na stole opracovávat i dřevotřískové desky a některé typy stavebních plastů a pěnových stavebních materiálů. Krácení polen nejlépe zvládnou kotouče „Hanibal“ se speciálním hrubým ozubením.

Kotouč s řeznou rychlostí kolem 50 m/s je poháněn elektromotorem o 4 kW a jak při práci na stole, tak i v kolébce je vždy chráněn odklopným bezpečnostním krytem. Samozřejmostí je tepelná ochrana, která zajišťuje automatické vypnutí pily při přehřátí, (obvykle jde o následek přetížení). Ochranu při práci u některých pil zvyšuje bezpečnostní spínač. Po jeho stisknutí se kotouč zastaví během 15 sekund.

Téměř 180 kg vážící stroj s ocelovou konstrukcí se dá přepravovat na čtyřech pogumovaných kolech, která se na místě řezání zabrzdí šroubovací brzdou. K pile lze u výrobce přikoupit i štípací zařízení s trnem. Ten si poradí s poleny do prům. 30 cm, dlouhými nejvýše 50 cm. Podle zkušeností dobře štípe špalky tvrdého a suchého dřeva, hůře je na tom s plným rozštípnutím špalků čerstvého dřeva, zejména borovic.

Kolébkové pily

Nejméně o polovinu levnější jsou cirkulárky bez stolu. Řežou se jimi kuláče, krácené kmeny, trámy apod. jen přítlakem kolébky na pilový kotouč. V cenové relaci od 4 do 15 tisíc korun je nabízejí zejména Einhell, Hecht, Güde, Schepard a Woodster. Mají kotouče o průměrech 50 až 70 cm, podle nichž je právě vybíráme na míru řezaných kusů, které budeme na pile krátit.

Kolébková pila Einhell BT-LC400 za 5990 Kč

Nejmenší přenosné typy bez pojezdových kol s kotoučem prům. 40 cm zvládnou kuláče do prům. 14 cm, výkonnější a těžší typy s kotouči prům. 60 cm umožňují řezat kulatinu do prům. 22 cm. S průměrem kotouče a příkonem kolem 4 kW jejich hmotnost roste, a proto jsou většinou opatřeny párem pojezdových pogumovaných kol. Obvykle jsou od výrobce vybaveny pilovými kotouči SK pro hrubý řez. U některých typů lze kolébku prodloužit nástavcem tak, aby zvládla i 1 m dlouhé kusy. Kolébka je opatřena hroty, jež zabraňují pootočení řezaného kusu.

Ruční pily

Existují také ruční okružní pily, které ocení především domácí kutilové. Například model Bosch PKS 66 CE s pilovými kotouči Speedline wood má konstrukci s hliníkovým ochranným krytem. I při nízké hmotnosti (pouze 4,8 kg) je konstrukce kompaktní a optimalizovaná pro práci ve své třídě.

Pila Bosch PFZ 550 upnutá výkyvným adaptérem z příslušenství na vhodnou kozu

Dřevo na topení lze řezat i jinak než kotoučem. Zejména ženy a senioři mají oprávněné obavy ze „řvoucího“ kotouče s ostrými zuby uhánějícími rychlostí automobilu (většina kotoučových pil vykazuje hlučnost 96 až 98 dB!). Na otázku, zda jsou cirkulárky s menšími kotouči bezpečnější, odpovídají prodavači správně, že opatrnost je nezbytná u každé kotoučové pily, bez rozdílu průměru řezného kotouče.

Náhradní „tišší“ a bezpečnější řešení se nabízí například v podobě elektrických ručních pil – tzv. ocasek, zvláště když se dají výkyvným nástavcem připojit ke koze na řezání dřeva (Bosch). A pokud jde jen o řezání silnějších větví do prům. 10 cm, můžete si pořídit novinku – naprosto bezpečnou klešťovou řetězovou pilu Alligator.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV

Cirkulárky „na míru“


Komentáře

Napsat komentář


DBEJTE NA BEZPEČNOST!

  • Pila musí stát vodorovně na zabrzděných kolech; pokud prší, smíme pracovat jen pod přístřeškem.
  • Pokud jste s pilou delší dobu nepracovali, zkontrolujte, zda kotouč není naprasklý a jestli je šipka na kotouči natočena ve směru otáčení hřídele. Klíčem ověřte upevnění kotouče. Správně upevněný a nepoškozený kotouč při úderu kladívkem ze strany zazvoní!
  • Nikdy neřežte tak malé kousky dřeva, jaké nemůžete bezpečně vůči kotouči přidržovat.
  •  Zkontrolujte, zda dřevo v sobě nemá hřebíky či šrouby. Pokud takové nebezpečí hrozí při zpracovávání starého stavebního dřeva, je nutné zakoupit speciální řezné kotouče, jejichž zuby neohrozí, když narazí na skrytý rezavý hřeb.
  • S pilou nesmíme pracovat, pokud nemá v pořádku fungující kryt kotouče.

 

Stolová okružní pila HWTS 700 s tlumičem rázu na kolébce. Cena 35 000 Kč

JAK NA TO

  • Na rotující kotouč najíždíme s dřevem (na stole i v kolébce) pozvolna v souladu s lidovým rčením „netlač na pilu!“
  • Kulatinu nebo trám do kolébky posadíme tak, aby se nemohly posunout či pootáčet (některé pily tomu zabraňují navařenými kovovými hroty).
  • Kolébku vedeme pravou rukou za rukojeť, když je dřevo příliš těžké, pomůžeme zvedání tlakem stehna na rám kolébky. Do výchozí polohy se kolébka vrací vlastní vahou, u některých modelů tahem pružin.
  • Ztížený chod doprovázený změnou zvuku, nebo „pálením“ dřeva svědčí buď o otupeném kotouči, nebo přetížení motoru (příliš velký kus dřeva, velmi tvrdé dřevo nebo přehnaný přítlak do řezu).