Speciál Bezpečná dílna: Na bezpečnost se při práci často zapomíná

Mnozí z nás si neuvědomují, že v prostředí našich domovů na nás číhají nebezpečí úrazu srovnatelná s těmi na pracovišti nebo na silnici. Podle statistik dochází v České republice až ke dvěma milionům úrazů ročně, více než k polovině z nich pak v domácnostech.

 

Při práci doma na nás číhá nebezpečí úrazu, nepodceňme ho!

 

Základy bezpečnosti práce se vyplatí dodržovat i v pohodlí domova. Zbytečným zraněním lze předcházet používáním ochranných pracovních prostředků.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Bezpečná dílna:

Pracovní oděvy

Bezpečné žebříky

Chce to dobrou sekeru

 Cirkulárky “na míru”

Bezpečné prodloužení

________________________________________________________________________

Ochrana očí
Ne nadarmo se říká, že oči jsou nejzranitelnější část lidského těla a přesto je často zbytečně vystavujeme nebezpečí. Seškrabávání staré omítky, vrtání do plechu, hoblování dřeva, to všechno jsou typické činnosti, při nichž hrozí, že oko zasáhne ostrý úlomek. Než mhouřit oči a minout vrtákem vyznačený bod o několik milimetrů vyplatí se použít ochranné pracovní brýle. Vhodné jsou i při práci s chemikáliemi, protože vytvoří přirozenou bariéru a zamezí podráždění oční sliznice.
Při výběru ochranných brýlí je nutné brát ohled hlavně na to, aby dobře seděly na obličeji a byly dostatečně odolné vůči letícím částicím. Pro zachování kvalitní ochrany je rovněž dobré, když jsou odolné proti poškrábání a pro prevenci zánětu spojivek jsou vybaveny UV filtrem.
Například ochranné brýle 3M™ SecureFit™ 400 jsou mimořádně lehké, váží pouze 19 gramů, takže o nich jejich nositel ani neví. K tomu, aby nesklouzly z obličeje, brání vypodložené tvarovatelné postranice. Pohodlí zaručuje patentovaná technologie rozložení tlaku postranic, díky níž brýle za ušima netlačí a přitom perfektně sedí. Série SecureFit™ 400 disponuje ochranou proti poškrábání, zamlžení a také je vybavena UV filtrem pohlcujícím 99,9% UVA a UVB záření. Cena je od 159 Kč bez DPH.
Nositelé dioptrických brýlí by si při práci v dílně měli hlídat skla. Technologové ve 3M pro ně vytvořili ochranné brýle 3M™ 2800, jejichž sférický design polykarbonátového zorníku umožňuje nošení i přes většinu dioptrických brýlí. Měkké, nastavitelné postranice s nízkým profilem umožňují maximální pohodlí a vysokou ochranu vůči nárazům. Cena je od 165,90 Kč bez DPH .

 

 

Mušlová polomaska ze série 9900

Ochrana dýchacích orgánů
Zdravotní rizika při úklidu bytu či práci v dílně mohou být vcelku nenápadná. Při činnostech, jako je broušení či pískování, se mohou nedostatečně chráněné plíce zanést mikroskopickými pevnými částicemi, které v dlouhodobém měřítku způsobují chronické obstrukční onemocnění plic.
Při výběru filtračních masek a polomasek je třeba brát v úvahu dvě obecná kritéria. Prvním kritériem je to, proti čemu chceme, aby nás maska chránila. V domácnosti to je nejčastěji ochrana před prachem, kouřem, poletujícími kovovými částicemi a zápachem.
Druhým kritériem je, jak často a jak dlouho budeme masku používat. Pro krátkodobé nošení stačí jednorázová filtrační polomaska. Pro dlouhodobější práci nebo na pravidelný úklid se vyplatí zvolit opakovaně použitelnou masku. Pro snazší dýchání jsou masky vybaveny vzduchovým ventilkem a umožňují tak dlouhodobější nošení. Některé masky jsou navíc vybaveny vrstvou aktivního uhlí, která pohlcuje okolní zápach.
Pracovat v zaprášeném prostředí je nejen nepříjemné, ale zároveň také nebezpečné. Vdechnutí prachu ze ztrouchnivělého trámu při úklidu půdy je něco, čemu by se asi každý chtěl vyhnout. Polomasky série Aura 9300+ jsou vybaveny přelomovým vzduchovým ventilkem Cool Flow™, který usnadňuje svému nositeli dýchání a umožňuje tak masku nosit i delší dobu. Třípanelová skládací konstrukce masky řady 9300+ s ultrajemným vnitřním lemováním zajišťuje vysoký komfort a zároveň nijak neomezuje v komunikaci.
Filtrační masky série Aura 9300+ jsou velmi lehké a plně se přizpůsobují pohybům obličeje nositele. Speciální vrchní díl masky redukuje zamlžování brýlí a zároveň nijak neomezuje vidění. Série Aura 9300+ je plně kompatibilní s 3M™ prostředky pro ochranu zraku a sluchu. Cena se pohybuje od pouhých 28,20 Kč bez DPH.
Dobrý kompostovaný hnůj je alfa a omega snad všech českých zahrádkářů. Mnozí se mu však z důvodu nepříjemného zápachu vyhýbají a spoléhají spíše na chemická hnojiva. Polomasky série 9900 obsahují vrstvu aktivního uhlí, která poskytuje úlevu od zápachů a hodí se tak i při uklízení nebo třídění odpadu. Polomaska dobře padne, je odolná proti propadnutí a při práci dobře drží svůj tvar. Vybrané modely ze série 9900 jsou také vybaveny vzduchovým ventilkem Cool Flow™. Cena začíná na 91,80 Kč bez DPH.

 

 

Ochrana sluchu
Žijeme v hlasitém světě. Při práci doma nebo na zahradě se tedy hluku nevyhneme. Jen pro příklad, hladina hluku u běžné konverzace se pohybuje mezi 50-60 decibely. Motorová sekačka na trávu vydává hluk o průměru 90 dB. Příklepová vrtačka zvládne ještě o 10 decibelů více. Nejhlučnější z domácích spotřebičů je pak motorová pila v záběru, jejíž zvuk dosahuje až 110 decibelů. Odborníci přitom varují, že zvuky nad 85 dB jsou pro sluch nebezpečné. Při práci v tak hlučném prostředí se musí po celou dobu používat kvalitní ochrana sluchu, aby se předešlo jeho poškození. Mezi problémy způsobené vysokou hladinou hluku patří vedle hluchoty nebo šelestu v uších i nadměrná únava, zhoršení koncentrace a s tím zvýšené nebezpečí úrazu. Je dobré mít na paměti, že ochrana sluchu je krátkodobá, ale jeho ztráta je na celý život.
Pocit zalehlých uší po práci v dílně nebo na zahradě je velice nepříjemný. Ať už se jedná o posečení malého trávníku nebo celodenní řezání motorovou pilou, sluch je potřeba chránit. Mušlové chrániče Peltor™ řady X poskytují různé úrovně útlumu hluku, který zajišťují měkké, přiléhavé náušníky. Těsnicí kroužky náušníků obsahují inovativní pěnu, která hluk motorů a elektrického nářadí výrazně utlumí. Ani při práci však nezapomínejme na pohodlí. Lehký design, měkké náušníky a vyvážený tlak na uši umožňuje nosit tyto chrániče i delší dobu. Chrániče Peltor™ řady X mají moderní a lehký design a lze je nosit spolu s jinými osobními ochrannými prostředky společnosti 3M. Stojí od 413,20 Kč bez DPH.
Práce při vysokých teplotách s sebou automaticky přináší pocení, v tom případě lze sáhnout po zátkových chráničích sluchu. Viskoelastické pěnové zátky jsou jednorázové, bezúdržbové a plně recyklovatelné. Jejich výhodou je nízká cena a kompatibilita s jinými osobními ochrannými prostředky. Pro kontrolu správného nasazení vybraných modelů slouží zvýrazněný barevný proužek. Stojí od 4,14 Kč bez DPH.
V prašném nebo jinak znečištěném prostředí je potřeba vybrat takové chrániče, které se dají snadno vyjímat bez zanesení špíny do uší. Tvarovatelné zátkové chrániče jsou odolné vůči špíně, prachu a vysokým teplotám. Navíc jsou omyvatelné a lze je tedy používat opakovaně. Patentovaná technologie tří lamel zaručuje kvalitní ochranu a univerzální velikost pro všechny uživatele. Zátky jsou propojeny šňůrkou, takže je lze zavěsit kolem krku. Součástí balení je i praktické pouzdro. Cena je od 39,80 Kč bez DPH.

 

Drátěný štít se sluchátky lze využít na zahradě i v lese

Štít na obličej
Při sekání strunovou sekačkou se velmi jednoduše může stát, že se vám od rotující struny do obličeje odrazí kámen nebo jiný předmět, který vás může vážně poranit v obličeji. V takových případech nemůžeme spoléhat pouze na ochranné brýle, ale je třeba zakrýt pokud možno celý obličej, abychom předešli nepříjemnému zranění. Zahradnické sety řady G500 poskytují kompletní ochranu obličeje a sluchu právě pro tyto případy. Drátěný štít zakrývá celý obličej, přitom ale nijak neomezuje rozhled nositele. Odnímatelné mušlové chrániče zároveň tlumí hluk zahradního nářadí. Přední kryt setů G500 je odvětraný a velikost setu lze pohodlně nastavit pomocí upínacího kolečka. Cena je od 1109 Kč bez DPH.

 

 

Ochrana celého těla
Většina kutilů si alespoň jednou řekla: „Dám si přece pozor, to se mě stát nemůže.“ Stačí však chvilka nepozornosti a třeba takové jednoduché čištění malířského válečku ředidlem se může zvrhnout v nepříjemnou nehodu. Proto je v případě rizika vystříknutí nebo vylití jakékoliv chemikálie vhodné nosit ochranný oděv. Předejde se tak podráždění nebo popáleninám pokožky, které může způsobit až 25 tisíc různých chemických prostředků. V domácnostech jsou tyto sloučeniny zastoupeny zejména kyselinou sírovou, která je součástí například čisticích prostředků na toalety, nebo chlornanem sodným, který je často přítomný v bělidlech. Rizikové je i pálené vápno používané na stavbách. Je silně žíravé a navíc prudce reaguje s vodou. Je proto nutné se při manipulaci s těmito látkami dobře chránit.
Kolikrát se vám stalo, že jste po chvíli natírání plotu utírali barvu v lepším případě z kalhot, v tom horším pak z rukou a celého zbytku těla? Ochranné oděvy z řady 4510 jsou na malování jako dělané. Jsou vyrobeny z lehkého, netkaného materiálu s antistatickou úpravou. Jeho použití je vhodné například pro odklízení a třídění odpadu nebo míchání a manipulaci s chemikáliemi.
Oděv má elastické prvky v oblasti kapuce, pasu, kotníků a zápěstí. Nijak svého nositele neomezuje v pohybu a umožňuje mu tak pohodlné a praktické nošení, které usnadňuje dvoucestný zip. Stojí od 99,20 Kč bez DPH.
Zrovna tak při doplňování paliva do horké motorové pily nebo sekačky může velmi lehce dojít k vylití a následnému vznícení benzinu. Přesně pro takové situace byl vyvinut ochranný oděv řady 4530, který díky své snížené hořlavosti chrání právě před neočekávaným vzplanutím. Pohodlné pletené manžety, elastické utěsnění kotníků a pasu a zesílený klín zaručují svému nositeli maximální bezpečí. Povrch oděvu je prodyšný, antistatický a opatřený dvoucestným zipem. Ochranný oblek stojí od 142,50 Kč bez DPH.

TEXT: REDAKCE
FOTO: 3M

Speciál Bezpečná dílna: Na bezpečnost se při práci často zapomíná