Čím natřít okna a dveře

Rubrika: Dílna

Skvělé vlastnosti dřeva jsou vykoupené jeho náchylností k stárnutí kvůli vlivu povětrnostních podmínek. Povrch dřevěných oken a dveří je nutné chránit nátěrem. Pak vydrží desítky let.

Nová dřevěná okna a dveře bývají velmi často upravena několika vrstvami nátěru a řada výrobců dokonce garantuje jeho životnost. Nebývá tomu tak ale vždy. Proto je v některých případech nutné zahrnout do seznamu důležitých kroků při instalaci oken a dveří také jejich ochranný nátěr. Na str. 10 tohoto vydání Abecedy se můžete dočíst, že výrobci udávají  u dřevěných eurooken se správnou údržbou životnost až sto let. A není důvod domnívat se, že okna a dveře ze dřeva nevydrží i déle, protože na řadě historických budov prokazatelně vydržely i mnohem delší dobu. Předpokladem dlouhodobé trvanlivosti dřeva je však pravidelná obnova ochranných nátěrů v periodicitě, která se podle intenzity působení klimatických podmínek doporučuje po pěti, osmi nebo deseti letech.

Lazury a lazurovací laky

Kvalitu nátěru ovlivní nejen volba jeho vhodného typu (např. barva, lak, olej), ale i jeho správné nanášení na připravený podklad. Vše děláme v zájmu co nejdelší trvanlivosti natíraného dřeva a také proto, aby nebylo nutné obnovovat nátěr příliš často.

Například lazury a lazurovací laky jsou určeny pro transparentní nátěry. Existují syntetické lazurovací laky a lazury ředitelné vodou. I po doporučených dvou až čtyřech vrstvách je kresba let dřeva viditelná a lazury ji dokonce zdůrazňují, což bývá často i žádoucí. Vidět jsou však i všechny vady dřeva. Lazury se tedy hodí spíše na zcela nová okna a dveře, případně na taková, u nichž jsme původní nátěr odstranili a není je potřeba nijak viditelně opravovat a tmelit.

Nová okna bez povrchového nátěru sice bývají často napuštěna fungicidním roztokem, nebo světlým impregnačním lazurovacím lakem, ten však za finální úpravu považovat nelze, dřevo by nechránil dostatečně.

Jak pracovat s lazurami

Lazurovací laky se nanášejí po létech dřeva. U dřevěných částí, vystavených povětrnostním vlivům, by nátěry měly být minimálně dva, pokud použijeme silnovrstvou lazurou s povrchem připomínajícím lak (silnovrstvé lazury se vyrábějí v lesklém i matném provedení). Tenkovrstvé lazury nanášejte raději ve třech vrstvách, na plochách vystavených přímému slunečnímu světlu naneste vrstvy čtyři. Ochranu proti degradaci pojiva (tzv. UV filtr) obsahují jen probarvené lazury, bezbarvé lazury se proto pro venkovní nátěry nedoporučují. Vzhledem ke stále širšímu sortmentu lazur na trhu se však při nákupu raději informujte, zda je zvolená značka pro váš záměr vhodná.

Nátěr se nanáší širším štětcem, asi po deseti minutách se přebytek lazury setře hadrem. Poslední nátěr se již nechává vyzrát nesetřený. Používáte-li vodou ředitelné lazurovací laky, přebytek lazury se hadrem nestírá.

Krycí nátěry

Renovujeme-li starší dveře a okna, ze kterých se nám původní barvy nepodaří odstranit dokonale, případně takové, na kterých jsou vady dřeva nebo otvory po původním nebo přemístěném kování, musíme použít nátěry netransparentní neboli krycí. Ty sice dobře skryjí všechny kazy, povrch dřeva však musíme dokonale vytmelit, protože pod nátěrem (zejména lesklým) jsou všechny nerovnosti vidět. Dřevo, které je vystaveno slunečnímu záření, ovšem pracuje tak, že tmely, které mají jinou tepelnou roztažnost, se časem mohou i s barvou vydrolit. Proto je na části oken a dveří, vystavených působení povětrnostních vlivů, vhodnější použít „záplaty“ ze stejného druhu dřeva. Ty se do dřeva zaklíží nebo nalepí vhodným lepidlem. Krycí nátěr samozřejmě můžeme použít i u nových oken a dveří, pokud je chceme mít například v bílém či jiném barevném odstínu.

Technika natírání

Barevné, nejlépe syntetické barvy, vyžadují vhodný základní nátěr. Místo tradiční, ale dlouho schnoucí napouštěcí fermeže, můžeme použít základní barvu syntetickou, například S 2070. Tuto základní barvu mírně přiředíme, aby se se dřevem lépe spojila. Po vytvrzení (zpravidla druhý den) nátěr přebrousíme (vhodné jsou k tomu molitanové houbičky s brusnou vrstvou) a naneseme na něj druhou, neředěnou vrstvu. Další den už můžeme natírat definitivním barevným emailem, například z řady S 2013. Pro okna a dveře je vhodnější matný S 2075 nebo S 2856, v každém případě vždy barvu, určenou pro použití v exteriéru.

V souladu s přírodou

K méně obvyklým, ale mezi příznivci ekologicky šetrných dřevěných staveb stále oblíbenějším prostředkem k ošetření dřeva jsou přírodní oleje. Například tungový olej ochrání dřevo proti vodě i otěru a použít ho můžete uvnitř i venku. Má schopnost vytvrzovat napuštěnou vrstvu dřeva a rychle vysychá.

Chcete-li dosáhnout ochrany dřeva a co nejvíce zachovat jeho přírodní odstín, použijte světlicový olej. Pouze minimálně dřevo tmavne při použití kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá. Osvědčený je i lněný olej, s nímž se dostanete na nejpříznivější ceny.

Přírodní oleje povrch dřeva zcela neuzavřou, takže může dýchat. Navíc krásně zvýrazní kresbu dřeva. Musíte však počítat s tím, že dřevo do jisté míry zbarví, takže při požadavku na maximální zachování přírodního odstínu je jistější volbou některý ze zcela bezbarvých laků.

Jak na oleje

U všech olejů či olejových směsí použijte pro natírání štětec, houbu nebo hadr. Nejdříve po hodině pak setřete přebytečný olej savou tkaninou nebo papírovým ubrouskem. Před nanášením další vrstvy nechte uplynout alespoň den, nátěry by měly být minimálně dva. Delšími časovými rozestupy mezi nátěry dosáhnete lepší ochrany dřeva. A ředěním docílíte hlubšího proniknutí do dřeva. Ředí se hlavně první nátěr.

Čím natřít okna a dveře

Uložit

Uložit

Čím natřít okna a dveře