Bedýnky? Bedýnky!


Říká se jim všelijak – přepravky, bedničky, lísky, boxy, krabice, škatule, kazety… Často jsou vyrobeny z odpadního či recyklovaného materiálu, což nic nemění na tom, že se s nimi dají dělat hotová kouzla.

Kupujete občas celou přepravku jahod, mandarinek nebo jablek? A nebo si prázdnou bedničku přinesete domů z obchodu, protože potřebujete uskladnit sklizenou cibuli a česnek ze zahrádky? I později se přepravky, bedničky a lísky z tenkých latiček dají upotřebit. Zrovna tak dřevěné kazety od vína a různé dárkové krabičky, v nichž byly naaranžovány kosmetické přípravky, koření, čaj… Někdy mají tyto bedničky a krabičky víko, častěji jsou však otevřené.

Z loubků a prkének

Materiál, z něhož jsou bedničky vyrobeny, mívá odlišnou kvalitu. Může jít jen o tenké loubky, které jsou nastřeleny drátěnými sponkami k lepeným hranolkům v rozích. Na jejich pevnost se nedá příliš spoléhat, takže dovnitř naskládáme pouze několikakilogramovou zátěž.

Ale některé bedničky a dárkové kazety mohou být z pečlivě opracovaných fortelných prkének, někdy i z velmi pěkného dřeva. V rozích a ve dně pak kromě sponek nalezneme hřebíčky, občas překvapí klasické truhlářské spoje. Do takových se dá uložit například dílenské nářadí, a to už něco váží! K aranžování ovoce, zeleniny a květin ze zahrady však postačí i ty nejobyčejnější přepravky.

Pevné dno i stěny

Pro další použití si vybereme jen čisté nepoškozené bedýnky s pevným dnem. Zkontrolujeme, zda spoje drží i v rozích, a také se podíváme, zda někde netrčí třísky. Pokud se rozhodneme dodat bedničce veselý vzhled a natřít ji, volíme většinou barvu, která podklad zcela zakryje. Lazurovací barvy jsou v tomto případě nevhodné, protože by byly zřetelné všechny nedostatky laciného materiálu.

A pak už záleží jen na našem záměru, co s přepravkami, bedničkami a krabičkami uděláme. Některé můžeme použít jako obaly na květináče a truhlíky. Dekorativní aranžmá nemusí vzniknout jen z kvetoucích rostlin, použít se dají i tykve a dýně, okrasná zelenina a další plodiny.

Ty nejpěknější bedýnky lze použít jako policové moduly. Stačí je obrátit dnem vzhůru nebo ke stěně a postavit na zem. A nebo připevnit na zeď. Z několika takto přidělaných kusů lze sestavit celou policovou stěnu. A pak už záleží jen na naší odvaze, zda takové police budeme využívat ve stodole, v dílně, letní kuchyni, případně v domě.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: AUTORKA, PETR ŽIVNÝ, SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK

Bedýnky? Bedýnky!


Komentáře

Napsat komentář


Náš tip

Jemné sametově hebké tóny, čisté a zářivé – takové jsou pastelové barvy, ke kterým se řadí růžová, světle modrá, světle fialová a další odstíny základních barev smíchané s bílou. Většinou si je spojujeme s jarní probouzející se přírodou, něžnou krásou pohádkových princezen a křehkostí poupat, proč je ale nepoužít při natírání dřevěných bedniček? Kryvé barvy v pastelových odstínech jim dodají překvapivý šmrnc!

Nápad

Z pěkných dřevěných přepravek, nebo jejich dílů, se dá vyrobit nábytek, který se bude hodit zejména do interiérů chat, zahradních domků nebo jako vybavení dílen. Konferenční stolek, věšáková stěna, různé police či regál můžete koupit již hotové, nebo si snadno zhotovíte sami.

www.dreveneprepravky.cz