Zrcadlo v jiné roli

Zrcadlo nemusí jen viset na zdi v předsíni či ložnici, kde slouží pro kontrolu naší vizáže. Může sehrát i jinou roli. Využít lze totiž jeho schopnosti zrcadlit prostor před sebou a tím ho opticky zvětšit, nebo může být součástí bytových dekorací.

Dojem optického zvětšení se hodí především v malých nebo úzkých místnostech. Chceme-li dosáhnout co největšího efektu, instalujeme zrcadla na celou nebo velkou část jedné delší stěny. Mohou tvořit i souvislou řadu dveří na vestavěných skříních, kde mohou odrážet své okolí.

Dvířka se zrcadlem najdeme často u koupelnového nábytku. Zdroj foto: Shutterstock

Pěknou dekorací je zrcadlo-sluníčko se zrcátky na paprscích. Zdroj foto: Shutterstock

Jestliže zrcadlovou plochu širokou aspoň osmdesát centimetrů umístíme mezi vysoký nábytek nebo do nějakého výklenku, docílíme „průhledu“ do další místnosti. K zajímavým hrátkám s prostorem ale často postačí mít zrcadla jen na některých částech nábytku, nebo třeba v imitaci okenního rámu zavěšeného na zdi. Menší zrcadlové dílky ozvláštní i obrazový rám nebo bytovou dekoraci.

Ručně vyřezávaný stylizovaný okenní rám vyplňuje zrcadlo, které odráží části místnosti (zdroj foto: výtvarník Petr Eschler)

Rám dveří je tvořen profilem z eloxovaného hliníku, který může být opláštěn i zrcadlem. Dveře jsou tak velmi nenápadné (zdroj foto: JAP FUTURE)

Nepravidelné střípky se hodí na mozaiku – buď čistě zrcadlovou, nebo kombinovanou s barevným sklem či keramikou. Taková třpytivá mozaika může pokrýt povrch dřevěné šperkovnice, dvířka skříňky, nebo dokonce část stěny.

Jednoduchá zrcadlová mozaika. Zdroj foto: Shutterstock

Zrcadlové dveře vestavných skříní pokoj neuvěřitelně „zvětší“ (zdroj foto: Amirro)

Dobrá rada

Hezké je, když se v zrcadlové ploše odráží zajímavé prvky v místnosti, vzrostlá zeleň, průhled do další místnosti nebo pohled z okna.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Se svolením firem Amirro, JAP FUTURE, Petr Eschler a Shutterstock

Zrcadlo v jiné roli