Nábytek z plastu

Rubrika: Zahrada

Tradiční surovinou na výrobu nábytku vždy bylo především dřevo. V posledním století přibyly i další materiály, především plast.

zahradní sedací souprava lounge je vypletena umělým ratanem v šedém melíru (teek)

Jaké jsou výhody plastového nábytku? Plast se dá snadno tvarovat do téměř libovolné podoby – neopracovává se jako dřevo, ale lisuje se nebo odlévá do forem. Výhodou většiny plastů je nižší váha a tím snadnější manipulace (zvláště pro děti a starší lidi), výběr ze široké barevné škály i pestrých tónů, snadná údržba a často i nižší cena než u nábytku z přírodních materiálů. To ale neplatí vždy, protože z plastu se vyrábějí i různé originální designové kousky. Nevýhodou plastu může být jeho větší křehkost a menší nosnost – záleží ovšem na druhu hmoty a jejím zpracování.

V kombinaci s kovem

elegantní barové židličky oscar Mt mají sedací část z průhledného metakrylátu (alba)

S plastem se setkáme spíše u menších nábytkových solitérů, nejčastěji se jedná o sedací nábytek – jídelní, barové a pracovní židle a křesílka, úložné boxy, které se vkládají do dřevěného nebo kovového regálu, stolky a stoly, prádelní koše a dětský nábytek.

Koupit lze nábytek celoplastový, například židle, křesílka, lavice, stolky a úložné boxy. Plast se ale často kombinuje s dalším materiálem, především s kovem. Z něj bývá podnož křesílka nebo židle, z plastu je pak pouze sedák a opěrák. Plast umožňuje vytvarovat i dokonale hladkou skořepinu pro lehká elegantní křesílka.

Umělé výplety

polohovací křeslo naomil z umělého ratanu (Mountfield)

Někdy na první pohled ani nepoznáme, že se jedná o nábytek z plastu, protože na sebe vezme podobu například dřeva nebo přírodního výpletu. Tady se plast uplatňuje v široké míře – u zahradního i interiérového nábytku umí umělý výplet dokonale nahradit ratan, banánový list i další přírodní výplety. Výhodou je dobrá odolnost vůči vlhku i vodě, hladký výplet je šetrný k oblečení, nábytek má dlouhou životnost.

Futuristické křesílko Mask cd má pestrý výplet, připomínající „bužírková“ křesílka 50. let (alba)

Vzpomínáte na židle a křesílka z 50. let s barevným „bužírkovým“ výpletem? V moderní podobě se s ním setkáme i dnes.

Průhledný jako sklo

lehká skládací židle nisse se sedákem a opěrákem z abs plastu vhodná i jako rezervní sezení se vejde i do malých bytů (ikea)

Plast se ale nemusí tvářit „jako něco“, může využít svých specifických vlastností a vystupovat sám za sebe. Dokáže nabídnout nekonečně širokou barevnou škálu, může mít povrch matný i lesklý, hladký i s plastickým dekorem. Pozornost na sebe určitě upoutá sedací nábytek s čirou nebo barevnou průsvitnou skořepinou, který bude v interiéru téměř neviditelný.

S plastem šetřete

Nábytkem z plastu většinou jen doplňujeme zařízení z tradičních materiálů. Nenápadný interiér však barevný plastový kousek dokáže oživit a vnést do něj neobvyklý prvek.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM

 

Vybíráte umělý ratanový nábytek? Vyberte si z široké nabídky na www.give.cz/umely-ratanovy-nabytek

 


Nábytek z plastu

Nábytek z plastu