U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PLÍSNÍ PROTI PLÍSNÍM

Kategorie: Tržiště | Autor:

Také jste někdy bojovali s plísní na zdech? A neúspěšně?

Zřejmě proto, že jste nevyřešili hlavní příčinu růstu a rozmnožování plísní, tedy vlhkost, kterou je třeba odstranit.

Představme si prostřednictvím Martina Suchánka, vývojového pracovníka firmy Biopreparáty s.r.o., „chytrou houbou“, která je určena právě proti nežádoucím plísním, jež nám znepříjemňují život.

* Co to vlastně „chytrá houba“ je?

   Jde o zjednodušený název pro Pythium oligandrum, které patří do říše Chromista – Stramenopila.

* V čem tkví chytrost „chytré houby“?

   Pythium oligandrum je predátor, který napadá plísně, a přímým mykoparazitizmem je likviduje tak, že jim odebírá živiny, dokud je nezahubí „hlady“. Nemá-li již další potravu, přejde do klidového stádia a uloží se ve zdi nebo omítce na dobu cca dvou až tří let, kdy čeká na nálet další potravy, pak jeho životaschopnost upadá, až zcela ze zdiva a omítky vymizí.

* Nejsou spóry v přípravku podobně škodlivé nebo alergizující?

   Třicetiletý výzkum a testování nezjistil žádné toxické ani alergizující účinky.

* Jak se přípravek aplikuje?

   BioRepel obsahuje dva samostatné sáčky. Postižené místo se napřed první částí přípravku omyje a nechá zavadnout cca 1/2 – 1 hodinu. Pak se nanese druhá část, která vytvoří ochrannou bariéru a napadne nežádoucí plísně i uvnitř zdi. Princip přímého parazitizmu nedovoluje vyselektování odolnějších druhů nebo rezistenci.

* Je možné aplikovat přípravek jenom postřikem?

   Bez mechanického odstranění zůstanou plísně na stěně, ale mrtvé. BioRepel také neodstraňuje pigmentaci plísní, proto je dobré ošetřené místo přemalovat.

* Pokud budeme mít starší domek, kde trvale vzlíná půdní vlhkost do zdiva a nelze s ním bez větších technických zásahů a investic nic dělat, lze předpokládat, že s BioRepelem se otázka plísní vyřeší?

   I když přípravek v tomto případě pomůže, není to většinou věc jedné aplikace, protože při předchozí likvidaci plísní, se ve většině případů vyselektovaly odolnější nebo rezistentní druhy.

* Za kolik dní můžeme používat dětský pokoj nebo ložnici, v nichž byl BioRepel aplikován?

   BioRepel nezapáchá, není neškodlivý pro okolí, rostliny, zvířata ani lidi, proto místnosti, a to třeba i sklepy, kde máte uschovanou úrodu ze zahrádky, můžete používat hned po ošetření.

Popisy k obrázkům

PLÍSNÍ PROTI PLÍSNÍM