Vtipné i praktické nápady

Při rekonstrukci domu vytvořili majitelé pod novým masivním schodištěm schovávačku pro děti

Pro chaty, chalupy a staré venkovské domy je charakteristický rustikální styl interiéru. K němu se hodí některé specifické typy nábytku i různá originální řešení stavebních a zařizovacích prvků.

Zajímavá řešení někdy vzni kají vlastně z musíme vypořádat s nouze, kdy se ne vždyvhodným stavebním uspořádáním, s přemírou výklenků či s překá­ žejícími výstupky. Také snaha využít starý nábytek i jiné předměty může přinést nápadité výsledky.

SCHOVÁVAČKY PRO MODERNÍ TECHNIKU

Leckterý majitel víkendového stavení si zakládá na stylově zaří­ zeném interiéru, který by neměly narušit žádné moderní prvky. Kam ale s televizí, počítačem, pračkou, chladničkou a další technikou? Chalupáři většinou volí nábytek zhotovený na míru či upravený starý, v němž je přístroj ukryt za dvířky, televize či monitor se také mohou po odklopení horní desky vysunout nahoru. Vhodné mechanismy pro toto řešení se prodávají.

Skříň v ložnici pro hosty vyřešili majitelé jednoduše, ale nápaditě

CHVÁLA VÝKLENKŮM A TRÁMŮM

Do nik a výklenků se dá jak naaranžovat hezká dekorace, tak se mohou změnit v knihovnu, příborník, toaletní koutek. Lze je ponechat otevřené nebo opatřit prosklenými křídly. Z většího chladného výklenku ve venkovní zdi kuchyně nebo chodby vznikne po uzavření dvířky praktická spíž. Vodorovné nízko i vysoko umístěné trámy nabízejí spoustu mož­ ností, jak je využít – jako příruční knihovnu, pro výstavu keramiky či nějaké sbírky a podobně.

Aby v interiéru roubené světnice nerušila, schovali chalupáři chladničku vtipně do nábytku se vzhledem spížní skříně

RUSTIKÁLNÍ NÁPADY

Sem můžeme zařadit použití historických kousků nábytku a předmětů z domácnosti a hospodářství netypickým způsobem, například komodu jako umyvadlovou skříň­ ku, smaltovanou zadělávací mísu jako umyvadlo, dřevěnou díži jako zásobník toaletního papíru a podobně. Nábytek lze i originálně ozdobit. Šikovných, vtipných i neobvyklých řešení se jistě najde celá řada, nemusí být ani nijak složité, hlavně jde o dobrý nápad.

Voda je do kuchyňského koutu menší příměstské chaty zavedena, ale odpad tu není. Pevný dřez proto nahradila praktická smaltovaná zadělávací mísa, která se snadno vynese na zahradu a vylije

Ve starých domech nebývá většinou nic dokonale rovné, proto při úpravách interiéru využijeme na některých viditelných místech spíš staré zdravé nebo i nerovné dřevo, které dodá prostoru tu správnou atmosféru.

Vtipné i praktické nápady