U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zděné domy

Kategorie: Stavba | Autor: rb

NOVÉ NÁPADY PRO VENKOV 1

Na stránkách věnovaných stavbě se obvykle zabýváme rekonstrukcemi a problémy starších venkovských stavení. Na venkově však vyrůstají i nové domky.

Není výjimkou, že se mladí, kteří jezdívali s rodiči do nějakého pěkného koutu naší vlasti na chatu či chalupu, rozhodnou právě tam stavět. A tak vám nabízíme několik tipů, které byly v poslední době úspěšné v architektonických soutěžích, a také několik z nabídky třebíčského Gservisu.

   Naším cílem není rozebírat vhodnost nebo nevhodnost jednotlivých materiálů – od klasického kamene až po tvárnice Durisol nebo broušené cihly Porotherm 45 CB, z nichž lze stavět jednovrstvé zdivo s výbornými parametry, nebudeme ani doporučovat stavební systémy, mezi nimiž získávají stále více příznivců tak zvané sendvičové, řešící optimálně i zateplení konstrukce. To až jindy. Dnes se nechte inspirovat stavbami, které sice poněkud vybočují z klasické venkovské zástavby, ale lze si je v přírodním prostředí dobře představit. Ať jsou vizitkou umu dobré práce domácích stavitelů.

Třípatrový dům z lícovek

Dům je obdélníkového půdorysu 12,15 x 8,70 m stavěný jako provětrávaný sendvič z lícového zdiva, tepelné izolace a nosného zdiva z cihelných bloků tl. 250 mm. Stojí ve svahu, což umožnilo navrhnout úrovňový vjezd do garáže i vstup do podzemního podlaží. Řešení je jednoduché, přehledné, s orientací hlavních obytných prostorů na jihozápad. V podzemí jsou garáže, technické zázemí a sklepy, v přízemí vstup, obytné prostory a pracovna a v podkroví 3 ložnice a 2 šatny. Hlavní obytné podlaží je propojeno se zahradou přes terasu na západní straně. Další informace na adrese: michal@bartosekvavrik.com.

Dům se zimní zahradou

Stavba, jejíž obvodové zdivo je z porothermu a hlavním izolačním materiálem polystyren a minerální vata, patří k nízkoenergetickým. Zimní zahrada, krytá zatravněnou střechou, je vybavena systémem aktivní akumulace. Jakmile stoupne teplota nad 25 °C, sepne ventilátor, který žene vzduch ze zahrady do akumulačního prostoru v nosné stěně (má uvnitř mezeru 50 mm), kterou se vzduch nechá protékat. V zemi je též zakopáno potrubí k nasávání větracího vzduchu pro letní ochlazování nebo zimní předehřívání v mrazivých dnech. Topí se krbovými kamny pro spalování biomasy. Spotřeba energie činí 50 kWh/m2 za rok. Další informace na adrese: brotanek@volny.cz.

Dům z opukových kvádrů

Tvarově bohatá kompozice této stavby vznikla vzájemným prolínáním tří jednoduchých hranolů. Zastavěná plocha včetně teras je 296 m2, užitná plocha 176,2 m2. Severní a jižní strana stavby je uzavřena do pevných kamenných stěn, které na dalších částech zjemňují smrkové překližky Kerto a olšové lamely. Obytná část přízemí je propojena otevřeným schodištěm s patrem, kde jsou ložnice a další koupelna. Vnitřní prostory jsou otevřené, na menší celky je rozdělují pouze posuvné dveře pokojů. A všechny místnosti jsou spojeny francouzskými okny s okolím. Pište na adresu:davidcais@volny.cz.

Dům v lůně přírody

Výjimkou mezi novostavbami je bývalý mlýn, jehož rekonstrukce získala jednu z prvních cen v soutěži Nový domov 2005. Po mnoha letech, kdy byl tento dům proměňován spíše v chatu s labyrintem temných malých místností oblepených kulatinou, vyrostl do krásy. A to i fakticky, protože nad jeho stěnami ze žuly vyrostly ještě kamenné štíty. Do domu jednoduché dispozice 9 x 8 m vstoupíte proskleným zádveřím. V přízemí je velká sednice (kuchyň s jídelnou), o patro výše prostorný obývací pokoj s krbem a v podkroví ložnice s malou koupelnou. Okny s poměrem stran 1 : 1 v dubovém rámu vyhlížejí majitelé na nově vytvořené jezero. Další informace: I.kavanova@atd.cz

Tento jednoduchý projekt stavby s názvem Bungalow 5 se hodí do nízké zástavby v rovinatém nebo mírně svažitém terénu. Poskytne bydlení čtyřčlenné rodině, popřípadě jej lze využít i jako chatu. V této typové řadě přízemních domků s možností použít podkroví jako skladovací prostor nabízí projektant několik velikostních variant. Jsou jednoduché a relativně levné. Dalším sympatickým domkem je Bonus, pod jehož sedlovou střechou už je obytné podkroví. Francouzská okna obytný prostor otevírají do zahrady, kde lze počítat i s garážovým stáním pod pergolou. Pište na: gservis@gservis.cz.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO ARCHIV ČKA A GSERVIS

Zděné domy