U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PODZIMNÍ ČAS CIBULEK

Kategorie: Zahrada | Autor: ING. EVA SKALSKÁ

Od časného jara nás mohou překvapovat neobyčejnou krásou drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny.

Pokud je ovšem právě teď na podzim zasadíme do svých venkovských zahrad.

Tyto drobné krásky se pak samy množí a každým rokem nás přivítají ještě větší záplavou květů. Některé zůstávají svému stanovišti věrné, jiné putují po zahradě a vynoří se neočekávaně na jiném místě. Třeba i u sousedů.

   Doporučujeme kupovat cibule a hlízky volně ložené, neboť snadno zjistíme, zda jsou nepoškozené. Nákup v plastových sáčcích je riskantní i proto, že v nich mohou být napadeny plísněmi.

   Vysazujeme-li cibulky a hlízy na nové stanoviště, dodržme vzdálenost 5 cm mezi těmi drobnými (sněženky, šafrány, ladoňky, modřence, talovíny), mininarcisy a botanické tulipány vyžadují 10 cm.

   Dávejte pozor, aby přišly do hlíny špičkou nebo zárodkem výhonu vzhůru. Drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny vysazujeme raději do skupin, aby byl jejich okrasný účinek co nejefektnější.

Na jaře vám rozkvetou

Talovín zimní kvete již koncem zimy. Zásadně nesnáší slunce, které mu pálí listy. Hlízky musíme před výsadbou namočit na 24 hodin do vody – jinak špatně zakořeňují.

Šafránům – krokusům se daří v lehčí propustné půdě. Vlhké těžké půdy zásadně nesnášejí. V zahradě se dobře rozmnožují, neboť stará hlíza po odkvětu odumře a nad ní se vytvoří nová s dceřinnými hlízkami. Vysadíme-li hlízky v košíku z králičího pletiva, ochráníme je před hlodavci.

Ladoňka sibiřská se pod stromy a keři neúnavně rozmnožuje samovýsevem. Efektní barevné koberce vytváří zvláště se žlutě kvetoucími primulkami bezlodyžnými a sluší jí to i na skalkách.

Španělská ladoňka kvete později – v květnu a červnu. Je vyšší (20 až 30 cm), s pastelově zbarvenými hrozny převislých květů. Je výborná pro zplanění.

Ladonička či modřenka se zářivě modrými kvítky s bílým očkem se množí nejen dceřinnými cibulkami, nýbrž i semeny, které zavlékají do všech směrů pilní mravenci. Semenáčky zakvetou až za tři i čtyři roky.

Modřenec arménský vytváří více stvolů zakončených azurově modrými květenstvími. Na příhodném slunečném místě s dobře propustnou půdou se snadno množí. Potěší i ve váze. Kvete zároveň s botanickými narcisy a vytváří s nimi nádherné barevné koberce.

Snědek chocholičnatý s chocholíky bílých hvězdičkových květů se zeleným pruhem nás těší hlavně ve slunných dnech v poledne. Jindy se jeho květy neotvírají. Snědek vytváří velké množství cibulek, které je vhodné rozsázet. Množí se i semeny.

Česnek zlatožlutý vykvétá v květnu pohlednými zlatožlutými květy. Má rád polostín, slunce mu pálí listy. Hodí se do skupin pod stromy a keře, ale i do skalek. Mininarcisy a botanické narcisy patří k nejoblíbenějším cibulnatým květinám. Jejich květy rozmanitých tvarů i barev se vyjímají dobře na skalce, pod stromy a keři, v trvalkovém záhoně i v trávníku. V nezamokřené půdě s dobrou drenáží bohatě kvetou. Na takovém stanovišti je můžeme nechat bez přesazení několik let. Botanické tulipány jsou šperkem ve venkovských zahradách. Jde o skupiny Tulipa humilis, T. sprengeri, T. stellata, T. tarda, T. turkestanica aj., dále některé botanické tulipány např. ze skupin kaumanniana, fosteriana, greigii, které se dobře množí a šíří dceřinnými cibulkami a také se rády stěhují. Na jednom místě je lze ponechat tři i více let bez přesazení.

***

HLAVNÍ PĚSTITELSKÉ ZÁSADY

TIP

* Výběr stanoviště. Většina cibulnatých a hlíznatých rostlin má ráda propustné kypré půdy dobře zásobené humusem. V trvale zamokřených budou hnít. Vyhovuje jim slunné stanoviště. Některé druhy – sněženky, bledule, talovíny, modřence, narcisy a česneky zlatožluté snášejí nebo i vyžadují polostín. Vysazujeme je pod listnaté stromy, keře a živé ploty, na skalky, do trvalkových záhonů a trávniků.

* Správná doba výsadby. Tyto květiny kvetoucí na jaře se vysazují v pozdním létě a na podzim. Čím je vývoj rostliny delší, tím dříve musí přijít do půdy, aby před zimou ještě dobře zakořenila. Již v srpnu a začátkem září se vysazují narcisy, šafrány, sněženky, bledule, talovíny, ladoňky, v říjnu ostatní druhy.

* Hloubka výsadby. Jednoduché pravidlo pro správnou hloubku výsadby říká, že cibule a hlízy musí být přikryty hlínou dvakrát tak vysoko, jak jsou samy vysoké. V těžších půdách se doporučuje do jamky nasypat vrstvu písku nebo jemného štěrku. Záleží samozřejmě i na druhu půdy – v těžších se sází mělčeji.

O autorovi| TEXT: ING. EVA SKALSKÁ

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: DRAHOSLAV ŠONSKÝ A ARCHIV

PODZIMNÍ ČAS CIBULEK