U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KRTEK

Kategorie: Volný čas | Autor: Kamil Kovář, FOTO PETR ZHOŘ, kresba Jitka Čeřovská

Podívám-li se oknem do zahrady, nabývám přesvědčení, že kromě slepic, psů a stále naříkajících sousedových krůt se na Noemově arše zachránili pouze krtci. Určitě tak učinili ze zlomyslnosti, aby si dnes mohli jejich krtčí prapravnuci vybrat naše čtyři akry ke svým zkypřovacím experimentům.O podzemních hrabalech a ryjcích mluvím v množném čísle, přitom možná veškerou podpovrchovou práci zvládá k úderničení uzpůsobený jedinec sám. Ani nevím, zdali při prorážení chodeb používá nějaké moderní razicí štíty, pásové dopravníky či miniaturní sbíječky. Pak bych se nemohl divit, že mu výkopové práce jdou tak od tlapek, takže ve středu vyhloubí sloj u kompostu, ve čtvrtek dá o sobě vědět malou skládkou hlušiny vedle višně, aby víkend strávil za hranicemi plotu. Udržovaný českoanglický trávník začal ztrácet svůj lesk. Kdyby si to zvířátko aspoň vybralo půdu určenou k sadbě a usnadnilo mi tak rytí…Chápu, odněkud ho vyhnali, protože odmítl dodržovat pravidla a zvyky té či oné rodiny a klidně si ryl, do čeho a kam chtěl. Za to byl vyhoštěn. A tak postupoval od zahrady k zahradě, až se rozhodl kočovný způsob života pověsit na hřebík právě ve výsostných hlínách kolem našeho obydlí.Kdyby se aspoň jednalo o méně populárního savce, ovšem sypte jed nebo sklo do krtčí šachty, máte-li před očima krtka v kalhotkách s velkými kapsami a třemi vlasy na hlavě. Humánnější se mi tedy jeví kamarádova metoda, kdy do podhryzané země zatluče železnou tyč a na ni naváže plechová víčka. Krťouš se při závanu větru domnívá, že přímo nad ním někdo hraje na vozembouch.Rachot prý na záškodníkův organizmus působí nepříjemně. Jenže co když povrchové zařízení vypustí do země tolik decibelů, že krtek ohluchne? Pak už mu klapot plíšků vadit nebude.Pro mé svědomí příjemnější a v konečných důsledcích účinnější se mi jeví metoda (zdánlivého) hýčkání – každé ráno dát ke kopečkům vídeňskou kávu, vyuzený špek, cigaretu, dort, mandlový likér, televizor a malou pohovku, aby si měl po hodování a zmožen erotickým vysíláním v televizi krtek kde zdřímnout. Není možné, aby se na něho nepřilepily veškeré civilizační choroby. Geneticky tak tvrdě zasáhnu i jeho potomstvo. Vždyť co vám nadělá za škody krtek, který se narodí už otylý, s nepravidelnou srdeční činností, neurózou, křečovými žilami, vysokým krevním tlakem a plochýma nohama?

* Kvalitní prostředek k odhánění krtků, hryzců, hrabošů, myší a jiných hlodavců z trávníků, zahrad parků apod., produkuje zvukové vibrace rušící hlodavce, kteří brzy opouští chráněný prostor. Přístroj je vodotěsný a napájí se běžnými bateriemi. Účinná plocha je do 1000 m2. Cena 499 Kč.

* Chrání obytné prostory, půdy, sklepy apod. před hlodavci jako jsou myši, krysy, potkani atd., ale působí též na kuny a lasičky. Ultrazvuk je pro člověka neslyšitelný a je přerušovaný tak, aby si hlodavci na zvuk přístroje nezvykli. Účinná plocha do 100 m2, napájení běžnými bateriemi, cena 399 Kč. Účinná plocha do 200 m2, napájení ze sítě, cena 599 Kč.

* Nabízíme Vám značkový přístroj prodávaný v celé Evropě, který vyniká velmi jednoduchou montáží na potrubí a nízkou spotřebou el. energie. Změkčuje vodu a narušuje již vzniklé usazeniny vodního kamene. Cena přístroje včetně nápajecího adaptéru je 1199 Kč.

KRTEK