Využití dešťové vody

S blížícím se létem stoupá nejen teplota vzduchu, ale také spotřeba vody pro zavlažování zahrad. Výborným řešením, jak ušetřit peníze a neplýtvat pitnou vodou, je zahradní sud na chytání dešťové vody. Jak ale vodu ze sudu dopravit k rostlinám?

 

Vrcholem zavlažovací techniky i zásobování domácnosti dešťovou vodou je vodní automat

 

Zahradní konev
Nejjednodušším způsobem zalévání dešťovou vodou je klasická konev. Je to spíš nouzové řešení pro místa, kde není dostupný elektrický proud a zalévání konví je použitelné na menších zahradách. Dle svých fyzických schopností volíme konev o takovém objemu, abychom ji po naplnění vodou bez problémů vyndali ze sudu a donesli k záhonu. Plnění konve vodou ze sudu si můžeme ulehčit, když sud umístíme na podstavec a v dolní části instalujeme kohoutek pro stáčení vody do konve.

 

Dešťovou vodu jímáme z okapů do velkých nádob

 

Čerpadlo do sudu
Pokud je k dispozici zásuvka na 230 V, můžeme využít elektrické čerpadlo. Zajímavým typem ponorného čerpadla určeného přímo k čerpání vody ze sudů je třeba model Kärcher BP 1 Barell (2 490 Kč). Stejně jako jiné ponorné čerpadlo jej ponoříme do sudu. Nezmizí však celé pod hladinou, ale je opatřeno trubkou zakončenou držákem, který se zavěsí na okraj sudu. Na držáku je vyústění pro připojení hadice a také spínač. Čerpadlo je vybaveno také standardním plovákovým spínačem pro zastavení při poklesu hladiny. Protože na dně sudu bývají různé nečistoty, přijde vhod vestavěný předfiltr.

 

Vodou ze sudu můžeme rostliny zavlažovat pomocí zahradní konve

 

Domácí vodárna
Díky elektrickému čerpadlu s čidlem tlaku dešťovou vodou zalévat ještě komfortněji. Při zmáčknutí spouště postřikovače poklesne tlak v hadici a čerpadlo s tlakovým čidlem se automaticky spustí. Jakmile průtok vody zastavíme, hadice se rychle natlakuje a spínač čerpadlo vypne. K automatickému čerpadlu zvanému domácí vodárna můžeme připojit více odběrných míst, a to včetně domácnosti (toaleta, pračka). Čerpadlo je umístěno mimo zásobník dešťové vody, z nějž ji čerpá pomocí sací hadice se sacím košem a zpětnou klapkou. Na výstup z čerpadla můžeme připojit jednu až dvě hadice nebo také rozbočku pro více odběrů. Zástupcem nejvyspělejších vodních automatů pro zahradu i dům je třeba Gardena 5000/5E LCD Comfort (8 190 Kč).

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: GARDENA, KÄRCHER

Uložit

Využití dešťové vody