Kamera a chytrý dům

Takzvané chytré kamery můžete obvykle spravovat a sledovat i na dálku. Patří sem interiérové i exteriérové kamery, ale i ovladatelné otočné bezpečnostní kamery.

K chytrým kamerkám patří také příslušný software, díky němu je možné automaticky rozpoznat vniknutí do domu, nebo například nežádoucí chování domácího mazlíčka a detekci dalších typických situací.

Kamery tohoto typu mohou být vybaveny celou řadou funkcí a pokud se rozhodujete, kterou si vybrat, rozmyslete si nejprve, co od takového zařízení očekáváte. A podle toho hledejte kameru, která vaše zvolená kritéria splní.

Kamery jsou nenápadné, ale zloděje mohou odradit, když je uvidí

 

On-line přenos

S funkcí on-line přenosu se setkáte u většiny chytrých kamer. Na rozdíl od nahrávání na paměťové úložiště je velká výhoda, že můžete kameru odkudkoli sledovat. Je možný přenos z kamery přímo na mobil nebo notebook, stačí znát přístupové heslo a mít připojení k internetu.

Otočné kamery

Otočné kamery jsou užitečné tam, kde je potřeba zabrat velký protor a instalace více kamer by nebyla možná, nebo je nepraktická. Chytrá otočná kamera může mít nastavený automatický režim, nebo ji můžete vzdáleně ovládat a namířit tam, kam potřebujete.

 

Detekce pohybu

Detekce pohybu patří k nejužitečnějším funkcím chytrých kamer. Lepší kamery dokáží předcházet planým poplachům a upozorní Vás, pokud je v místě pohyb. V případě zapojení dalších zařízení ve vaší chytré domácnosti například i můžete nastavit důsledek, který pohyb způsobí například rozsvícení světla, nebo i spuštění sirény. K detekci pohybu se přidávají chytré funkce jako detekce odpojení kamery, nebo jejího zatmění.

Kamera s možností online přenosu umožní sledovat majetek odkudkoli

Rozeznávání obličeje

Nejlepší kamery jsou na tom s rozpoznáváním natolik daleko, že si dokáží zapamatovat a rozpoznávat postavy i obličeje. Díky tomu zvládnou upozornit na neznámou osobu ve sledovaném prostoru. Dokáží i mapovat dobu pobytu jednotlivých osob ve sledovaném prostoru. Rozeznají také psa od případného lupiče.

 

Noční vidění

Noční vidění je klíčové u exteriérových kamer, ale hodí se i pro kamery domácí. Díky infračerveným diodám, které vysílají světlo neviditelné pro lidské oko, kameru vidět být nemusí, obraz je ale dobrý. Noční vidění má u různých kamer různý dosah, proto vyberte dosah podle umístění kamery a potřebných vzdáleností u sledovaného objektu.

 

Chytrá domácnost

Pojem chytrá domácnost či chytrý dům (smart home) obvykle poukazuje na systémy propojení elektroniky, osvětlení, velkých i malých spotřebičů i detektorů, čidel a dalších zabezpečovacích prvků s chytrým telefonem a internetem. Nejde tedy jen o zabezpečení, ale různé elektronické ochranné prvky jsou důležitou součástí těchto systémů a právě díky zapojení kamer do těchto systémů „vidíte“ svoji nemovitost zvenčí i zevnitř v podstatě odkudkoli, kde je datové připojení.

Kromě řady jiných možností tak při pořízení těchto systémů hlídají váš dům či zahradu bezpečnostní senzory, a pokud zaznamenají cokoliv podezřelého, pošlou vám zprávu. Pohledem na displej můžete momentální situaci doma kdykoli zkontrolovat díky přenosu z kamery, a když se večer vrátíte domů nebo přijedete na chalupu, chytrý zámek za vámi automaticky zamyká a pohybové senzory se vypínají.

Velmi silná úroveň zabezpečení však není jedinou výhodou. Aplikace zatahují automaticky rolety za soumraku, stáhnou světlo v dětském pokoji poté, co děti usnou, umí ovládat osvětlení i elektroniku a zajistí i ohřev vody a vytápění domu podle nastavené teploty. Lze také nastavit vytápění teplot v každé místnosti zvlášť, takže je v pokoji příjemné teplo, zatímco v ložnici vám nebude rušit spánek přílišné horko. Ovládat můžete ventilaci, klimatizaci, systémy větrání i domácí spotřebiče nebo poštovní schránku.

Pro chataře a chalupáře je nabídka systémů chytrého domu velmi zajímavá v případě, že chtějí využívat nejmodernějších možností zabezpečení ale i vytápění, větrání či temperování na dálku.

Kamera a chytrý dům