Kam s vínem

přenosný stojan na vína

V malém přenosném regálku na kuchyňské lince máme chutný mok hned po ruce (Foto: Westwingnow)

Míváme-li doma více než jednu dvě lahve vína, měli bychom pro ně zajistit vhodné místo na uložení, abychom uchovali jeho kvalitu.

Pro větší množství opravdu kvalitního vína se vyplatí pořídit si elektrickou vinotéku, u níž lze nastavit pro nápoj ideální teplotu. Na chatě a na chalupě, kde je chladný sklep, mohou najít lahve s vínem místo v něm. Nemáme-li k dispozici elektrickou vinotéku ani sklep nebo chceme-li mít menší či větší výběr vín po ruce, můžeme pro ně využít vinotéku v podobě dřevěného nebo kovového regálu, stojanu, police či skříňky. Ty někdy bývají i součástí kuchyňské linky nebo stojí samostatně. Pokud mají zajímavý design, ať minimalistický, retro, či jinak originální, budou v interiéru i hezkým kouskem nábytku.

stojan na víno v kuchyňské lince

Součástí spodních kuchyňských skříněk bývají i boxy pro několik lahví. Foto: Pavel Veselý

Při skladování vína bychom měli dodržet několik zásad – lahve s vínem, s výjimkou těch s bublinkami, ukládáme na ležato, ideálně ve tmě nebo šeru a v místě se stabilní, spíše nižší teplotou. Vinotéky mají poličky či držáky k takovému uložení uzpůsobené, a mají-li také dvířka, splňují i podmínku tmy. Otevřené regály raději postavíme tam, kam nedopadá tolik světla. Vhodnější než obytné místnosti se proto jeví například nepříliš osvětlená chodba či hala. Tady je většinou také nižší a stabilnější teplota než v kuchyni nebo pokoji.

kuchyň na chalupě s vinotékou

Pokud víno nezůstane v otevřené vinotéce dlouho a častěji ho obměňujeme, nemusíme se světla tolik obávat. Foto: Zdeněk Roller

skříň na víno

Vysoká skříňka z masivního dřeva slouží nejen k uložení vinných lahví a skleniček, ale i dalších předmětů. Foto: Petr Živný

Vinotéky nabízejí buď samostatná místa pro každou lahev, nebo police s výřezy na tělo a hrdlo lahví, odkud se nikam neskutálejí, případně větší čtvercovou polici úhlopříčně rozdělenou na čtyři menší části vždy pro několik lahví. Součástí bývají i další úložné prostory v podobě otevřených polic nebo zásuvek na skleničky, otvíráky lahví a další potřebné příslušenství.

uskladnění vína

I takto dělené regály dobře poslouží pro uskladnění vína. Foto: Lucie Dvořáková-Liberdová

vinotéka ve zdi

Police pro lahve může být zapuštěna do výklenku ve zdi. Foto: Pavel Veselý

Vhodná teplota pro víno

Podle odborníků nevadí tolik teplota o něco nižší nebo vyšší, než je ta doporučená, horší je střídání různých teplot v místnosti.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Lucie Dvořáková-Liberdová, Vladimír Hájek, Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Petr Živný, Shutterstock a se svolením firem VidaXL a Malva Rosa

Kam s vínem