Jak na úpravu živého plotu

Příprava na léto je v plném proudu. Kromě sekání trávy a úklidu pozemku nesmíme zapomenout ani na úpravu živých plotů. Připomeňme si proto základní typy zahradních nůžek a postup práce při prvním střihu.

 

 

Při samotném stříhání dobře dostupného a nepříliš vysokého živého plotu začínáme nejprve bočním svislým stříháním. Stříháme obloukovými pohyby směrem nahoru a zpět. Těmito pohyby a použitím obou stran nože se živý keř stříhá nejprve svisle z boku. Následně postupujeme pomalu dopředu. Jakmile máme hotovo, přistoupíme k hornímu střihu, kdy vedeme nožovou lištu vodorovně pod úhlem 0 až 10 stupňů a srpovitými pohyby odstraňujeme ostříhaný materiál.

 

Střih po vysazení živého plotu
Po vysazení živého plotu je důležité zastřihávat už mladé rostlinky na požadovaný tvar. Přitom by měl zůstat nepoškozený hlavní výhon do té doby, než živý plot dosáhne požadované výšky. Všechny ostatní výhony se sestřihnou na polovinu. Aby zabránili neestetické vadě, kdy budou spodní větve holé, měli byste stříhat živý plot do lichoběžníkového tvaru. Pokud to nedodržíte, bude mít spodní část živého plotu málo světla.

V době růstu je nezbytná pravidelná péče. Doporučuje se napnout provázek pro získání dlouhé přímé linie. Pokud živý keř přece jen někdy ztratí požadovaný tvar, pomůže velmi razantní sestřih. Ale pozor, ne každý druh dřeviny takový zásah snese. Zvláště jehličnany reagují citlivě na masivní sestřih odrostlých starších částí.

 

RADY A TIPY:

Ostrý řezný nástroj je základem úspěchu
Zní to možná banálně, ale zuby musí být ostré. Pro naostření se používá plochý pilník. Po několikeré úpravě pilníkem je potřeba vyhledat profesionální servis, který dodá pilníku opět správnou geometrii zubů. Ta je rozhodující pro správný výkon řezné plochy.

Čistěte řezný nástroj
Po skončení práce očistěte nůžky. K namazání kluzných ploch na řezném nástroji je potřeba použít speciální přípravek, jehož úkolem je rozpuštění pryskyřice a namazání kluzných ploch.

Zachovejte správné pořadí
Vždy začněte nejprve z boku a teprve potom zastřihněte horní část živého plotu.

Bezpečnost především
Nezapomeňte na správné oblečení a ochranné pomůcky, jako jsou brýle, rukavice nebo například sluchátka.

 

Výběr nástroje
Můžeme si vybrat mezi několika typy nůžek – elektrickými, benzínovými a akumulátorovými. Benzínové, poháněné spalovacím motorem jsou vhodné i pro použití na rozsáhlých pozemcích a i pro udržování parků a krajiny. Jejich výhodami jsou nezávislost na elektrické síti, maximální mobilita a vysoký výkon bez kompromisů, naopak chod těchto strojů je hlučnější a neobejde se bez zápachu motorových spalin. Také údržba motoru je náročnější. Např. nůžky STIHL HS 56 C-E s oboustranně ostřenými noži, antivibračním systémem a snadným startem ErgoStart patří mezi nůžky s dostatečným výkonem a řeznou délkou. Doporučená cena je 12 590 Kč.

 

Elektrické nůžky se hodí především pro práce v okolí domu, jelikož vyžadují dosah elektrické sítě. Tím pádem nejste tolik mobilní a navíc i samotný elektrický kabel dokáže být mnohdy značně otravný. Naproti tomu tyto stroje jsou tiché, disponují dostatečně silnými motory a jejich provoz je bez zápachu – jsou prakticky bezúdržbové. Výhodou je také jejich nízká cena. Základní model lehkých elektrických nůžek je např. STIHL HSE 42 s velmi nízkými vibracemi. Moderní ergonomický design ocení zejména majitelé soukromých zahrad pro ošetřování a sestřih živých plotů a modelovací střihy zahradních keřů a dřevin. Doporučená cena je 2 490 Kč.

Akumulátorové zahradní nůžky jsou nejmladším zástupcem, který dostal do vínku to nejlepší ze skupiny benzínových a elektrických modelů. Jejich hlavními devizami jsou prakticky neomezená mobilita, velmi tichý provoz, nulová produkce výfukových plynů a jednoduchá nenáročná údržba. Výdrž těchto strojů je prakticky srovnatelná s kapacitou nádrže benzínových modelů a zajistí až 40 minut práce v plném zatížení bez ztráty výkonu. Zástupcem aku nůžek je model STIHL HSA 65 s jednostranně ostřenými zuby a řeznou délkou 50 cm. Jsou ideální pro použití v zahradě u domu nebo na zahradním pozemku. Doporučená cena je 5 690 Kč.

TEXT: REDAKCE
FOTO: STIHL

Jak na úpravu živého plotu