Zahradní lavice

Podle našeho návodu si můžete sami z prken vyrobit jednoduchou a lehkou zahradní lavičku.

Zahradní lavice

Celou lavici sestavíte z prken ze smrkového dřeva o stejné tloušťce 2,5 cm. Na kostru lavice a její přední i zadní nohy si připravíte prkna o šířce 10 cm (celkem šest kusů), na sedák tři prkna široká 15 cm a na opěradlo postačí jedno prkno široké 20 cm.

Spojovacím materiálem na sedák a opěradlo jsou vruty 4 x 50 mm (16 ks) a na připevnění nohou použijte raději vruty vratové 6 x 60 mm s matkou a podložkou (12 ks). Z nářadí budete potřebovat jen pilku na dřevo, vrtačku, akušroubovák, gumovou palici, metr a tužku, brusný papír.

Výroba kostry lavice

Nejdříve si udělejte kostru lavice. Vytvoříte ji ze dvou 10 cm širokých prken, dlouhých 140 cm a dvou stejně širokých prken o délce 50 cm. Do všech čtyř prken udělejte výřezy z boku do hloubky 5 cm a na šířku 2,5 cm, vždy 5 cm od kraje prken. Pak je zaklesněte do sebe a poklepem gumové palice spojte, vznikne tím tzv. truhlářský spoj – přeplátování.

Přední a zadní nohy

Nyní si můžete připravit nohy lavice. Přední nohy uděláte opět ze dvou 10 cm širokých prken seříznutím na délku 42 cm. Vyvrtáte do nich 4 otvory pro sešroubování ve vzdálenosti vždy 2 cm od kraje na rozteč 5 cm. Ke kostře je připevníte pomocí vratových vrutů 6 x 60 mm s matkou a podložkou.

Zadní nohy upravíte na délku 85 cm. Jejich horní část pak skosíte v délce 20 cm tak, že největší úběr (úplně nahoře) bude 3 cm. Skosení je důležité pro příjemnou polohu opěradla, které zde bude k zadním nohám připevněno. S kostrou spojíte nohy pomocí výřezu, lepidla a vrutů. Výřez do zadních nohou provedete následovně: přiložíte zadní nohu k přední noze a z místa, kde přední noha končí, provedete směrem ke kratší části prkna nohy výřez 10 cm na délku a 5 cm do hloubky. Pak vyříznutým otvorem, do kterého nanesete lepidlo Soudal na dřevo, zasunete nohy k zadní straně kostry a připevníte vratovými vruty 6 x 60 mm s matkou a podložkou. Zadní nohy stačí připevnit pouze dvěma vruty, protože spoj je pevnější než u předních nohou díky jejich zasazení výřezem do kostry lavice. Přední i zadní nohy přišroubujte do kostry vždy z vnitřní strany.

Sedák lavice

Sedák sestavíte ze tří prken širokých 15 cm a dlouhých 150 cm. Do prkna, které bude pod opěradlem u zadních nohou, uděláte na obou jeho koncích 10 cm z každé strany výřez do hloubky 5 cm na šířku 2,5 cm. Nad kostrou lavice pak prkno výřezy přiložíte k zadním nohám a připevníte dvěma vruty dolů do kostry. Zbylá dvě prkna přišroubujete bez dalších úprav také dvěma vruty 4 x 50 mm, vždy smezerou 0,5 cm mezi sebou.

Opěradlo lavice

Opěradlo vyrobíte z jednoho nejširšího prkna (20 cm), které seříznete na délku 150 cm a přišroubujete na skosenou horní část zadních nohou. Tím máte celou lavice sestavenou. Závěrem můžete ještě všechny strany hotové lavice vyhladit a zaoblit smirkovým papírem a případně opatřit vhodným venkovní nátěrem na dřevo.

Pracovní postup výroby zahradní lavice pro nás připravil truhlář Jaroslav Wurm z Plaňan u Kolína.

PRACOVNÍ POSTUP

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC

Uložit

Zahradní lavice