Zahradní jezírka

Rubrika: Zahrada

Jezírka budujeme v  zahradě především pro potěchu oka. V létě jejich voda osvěžuje okolní vzduch a ze břehu můžeme pozorovat život vodních živočichů.

Vodní plochu obklopuje pouze bohatá zeleň

P roč si na zahradě u chaty a chalupy nedopřát aspoň malé jezírko? Můžeme postavit takové, které bude mít jen minimální nároky na provoz a údržbu. Stavba jezírka sice není úplně jednoduchou záležitostí, ale zároveň se jí není třeba obávat. Máte-li chuť vytvořit si na zahradě chaty či chalupy romantické zákoutí s lekníny, pusťte se do práce.

Stavba jezírka

Tvar jezírka zdůrazňují nepravidelně navršené světlé říční valouny

Princip stavby jezírka je poměrně jednoduchý. Je třeba vyhloubit jámu, upravit ji do požadovaného profilu včetně hlubších a mělčích částí, terénních stupňů a případně i místa pro mělký mokřad. Jámu pokryjeme geotextilií, která zabrání prorůstání rostlin, pak položíme fólii a nakonec napustíme vodu. A je téměř hotovo.

Bude třeba ještě doplnit čerpadlo, filtraci, kameny a vodní rostliny. Případně vysadit ryby. A v ideálním případě vybudovat i vodopád s čerpadlem, který přispěje k okysličování vody.
Pro malá jezírka mohou být vhodným řešením plastové „vany“, které zapustíme do jámy. Různé typy a velikosti lze koupit například v hobbymarketech. Jejich tvar i hloubka určí podobu jezírka a usnadní nám práci, pokud se spokojíme s menší vodní plochou zhruba do čtyř metrů čtverečních a s objemem vody kolem tisíce litrů.

Důležitá je hloubka

Dřevěné molo u jezírka nabídne místo k posezení a pozorování vody

I u okrasného rybníčku je důležité zvolit optimální hloubku. V hlubší nádrži se rovnoměrněji udržuje teplota vody, což je dobré pro pěstování vodních rostlin i pro ryby. S hloubkou alespoň čtyřiceti centimetrů se nám podaří dosáhnout toho, aby jezírko v létě nepřehřívalo slunce a v zimě voda zcela nezamrzla. Chceme-li ve vodě pěstovat vodní rostliny a chovat ryby celoročně, je nutné jít do hloubky minimálně osmdesáti centimetrů.

Jak dotvořit vodní plochu

Tvar i vzhled jezírka záleží na naší fantazii a měl by souznít s konceptem zahrady. Můžeme ho částečně nebo úplně obložit kameny, vystavět dřevěné lávky či mola, zakomponovat do rostlin na břehu keramickou plastiku nebo venkovní osvětlení. Je dobré použít místní kameny a další materiál, který bude ladit s okolím.

Určitému typu exteriérů může slušet i mělká kovová nádrž s vodními rostlinami

Jinak bude vypadat jezírko volně obložené oblými bílými valouny, jinak vodní plocha, nepravidelně ohraničená vyskládaným žlutým lomovým kamenem, nebo dlažbou z opracovaných kamenných kvádrů.

Bez zeleně to není ono

Velkou roli hraje zeleň, která vodu obklopuje. Může jít jen o různé druhy trav, ale i o kvetoucí rostliny nebo nízké stromky a keříky. Osázet lze i vodní plochu. O tom je ale lepší se poradit s odborníky ve specializovaných zahradnictvích.

Velké kusy kamene navozují iluzi malého zatopeného lomu

Rostlinstvo i příslušenství včetně čerpadel a filtrace zvolíme podle toho, jak často a jak pravidelně se o jezírko můžeme starat. Na chalupách či chatách, které navštěvujeme nepravidelně, se určitě vyplatí zvolit spíše variantu s minimálními nároky na provoz a údržbu.

Pozor na slunce i stín

Důležité je umístění jezírka, které sice potřebuje přístup slunečního světla, ale maximálně šest hodin za den. Zároveň by nemělo být v trvale zastíněné části zahrady a neprospěje mu ani blízkost stromů a keřů, jejichž listí vodu zanáší.

Připravil: Richard Guryča
Foto: Richard Guryča, archiv firem, Shutterstock a Thinkstock

Zahradní jezírka

Uložit

Zahradní jezírka