Jak založit jezírko

Nejjednodušším způsobem, jak vybudovat v zahradě jezírko, je pořídit plastový výlisek a ten zapustit do země.

Jak založit jezírko

Největší výhodou plastových jezírek je jejich odolnost a dlouhá životnost. Výlisky z termoplastických umělých hmot mají silné stěny, takže je nepoškodí hlodavci, kořeny stromů ani silný mráz.

Malé a střední vodní plochy

Plastové výlisky lze doporučit především pro menší a střední jezírka. V nabídce obchodů můžeme najít malé nádrže s obsahem od 150 litrů i celou řadu různě tvarovaných „van“ o větším obsahu, kdy k těm největším patří například nádrž, která pojme téměř 27 tisíc litrů vody, s rozměry 300 x 700 cm a hloubkou 150 cm.

Okrasné jezírko v plastové nádrži

Obvyklá velikost se však pohybuje kolem čtyř až osmi metrů čtverečních vodní plochy. Takové jezírko už je dostatečné i pro chov okrasných rybiček.
V malé nádrži se ale voda rychle zahřívá, proto je nutné ještě před zahájením výkopových prací pro nádrž vybrat v zahradě vhodné místo. Nejlépe částečně zastíněné (např. korunou stromu), aby jezírko právě přes poledne, kdy je intenzita slunečních paprsků nejsilnější, bylo stínem chráněno.

Zapuštění nádrže

Rostliny sázíme do košů a ty vkládáme do jezírka

Samotné zapuštění plastového výlisku do země je velmi jednoduché. Podle tvaru zakoupené vaničky si vyznačíme v zahradě její linii, například vaničku obsypeme pískem. A podle toho vykopáme díru tak, aby byla zhruba o 10 cm hlubší, než je hloubka nádrže. Vyhloubenou jámu dosypeme vrstvou písku nebo sypké zeminy do roviny a na ni vaničku usadíme. Pak do ní postupně napustíme vodu.

Filtr do vody

Do zahradního jezírka je vždy lepší instalovat další zařízení, které v něm pomůžou udržovat dobrou kvalitu vody – filtr na čištění vody, UV lampu, která svým zářením likviduje zárodky řas, a provzdušňovací čerpadlo, které do vody vhání kyslík. Vybíráme je podle objemu vodní plochy. Teprve pak můžeme nasázet rostliny.)

Text OBI a Martina Lžičařová, foto OBI a Shutterstock

Jak založit jezírko

Jak založit jezírko