Podoby jezírka

Rubrika: Zahrada

Voda v zahradě může mít mnoho podob, nejčastěji jako menší či větší jezírko.

Vyšší břehy jezírka zpevňují různě velké kameny, sem tam porostlé zelení

Ale i jezírka se mohou v lecčems lišit. „Majitelé moderních domů zahradu často ozvláštňují tzv. formálním jezírkem, které charakterizují pravidelné tvary – takové jezírko nevypadá jako přírodní, je spíše designovým doplňkem,“ popisuje Martin Adamíra, zahradní architekt společnosti Zahrada Praha, která se specializuje na projektování a realizace zahrad, ale i následnou péči o ně.

Neformální, přirozená jezírka mají různé tvary, které se přizpůsobí našemu přání, velikosti zahrady i danému terénu. Slouží v zahradě jako dekorace, bývají útočištěm vodomilných živočichů, ta větší mohou také částečně suplovat bazén, pokud se při jejich projektování počítá s prostorem na plavání.

Jak postavit jezírko

Pro stavbu menšího jezírka lze použít hotovou prefabrikovanou nádrž z polyetylenu nebo sklolaminátu. Tu zapustíme do vykopané jámy, jejíž dno pokryjeme vrstvou písku. Větší jezírko, kterému můžeme dát libovolný tvar, vyložíme netkanou textilií a fólií z PVC, PE nebo kaučuku. Okraje jezírka zakryjeme kameny nebo deskami z přírodního kamene.

Kameny a rozličné druhy keřů a rostlin vytvářejí dramatickou scenérii

Jezírko osázíme vhodnými vodními rostlinami, především při jeho okrajích. Okolí upravíme pomocí různě velkých kamenů, které budou tvořit přechod mezi vodou a trávníkem. I mezi ně můžeme vysadit různou zeleň. Pohled na vodní hladinu by však neměla zakrývat.

Dominantní prvek – voda

„Voda se obvykle stane dominantním prvkem zahrady, který silně ovlivňuje její celkovou atmosféru a u kterého majitelé rádi tráví volný čas. Jezírko je možné doplnit i tekoucí vodou – vodotryskem, vodopádem. Zvuk tekoucí vody působí téměř terapeuticky, i pohled na vodu uklidňuje. Proto je nutné pečlivě vážit, kam vodní prvek v zahradě umístit,“ vysvětluje Martin Adamíra. Zvolené místo si označte a vyzkoušejte, jak bude voda vypadat ze všech možných úhlů – z různých koutů zahrady, ale i od vchodu do domu či přímo z místností s výhledem na zahradu. Jezírko může být v centru dění, co nejblíže domu, abyste se z něj těšili co nejčastěji. Nebo naopak ukryté v zeleni na konci zahrady, kde vás při relaxaci nebude nikdo rušit.

Co potřebuje klidná voda

„V případě klidné vody, tedy jezírka, hraje její okolí klíčovou roli – právě ono se totiž v hladině bude zrcadlit, a ne vždy je výsledek tak estetický, jak si zákazníci ve svých představách kreslí,“ upozorňuje Martin Adamíra. Zjistěte také, zda na vodu nebudou dopadat stíny od domu nebo okolních velkých stromů.

I malé jezírko je dominantou zahrady

Každý vodní prvek má svá úskalí, o kterých je dobré vědět – nebo se poradit se zkušeným zahradním architektem. Kolem jezírka by tak neměly být stromy, aby se voda nezanášela napadaným listím a aby kořeny neprorazily fólií nebo nenarušily betonové stěny.

Péče o jezírko

Všechny vodní prvky potřebují rozličné filtry, kvalitní odtok vody a blízkost rozvodových sítí a rovněž snadný přístup, aby bylo možné je bez problémů udržovat.

Pohyblivé vodní prvky – fontánky, kaskády apod. – přinášejí do vodní nádrže nejen život, ale i důležitý kyslík. U menších jezírek mají i jeden praktický vedlejší účinek -přispívají k čištění vody.

www.zahradapraha.cz

TEXT: ADAM MALÝ
FOTO: ZDENĚK ROLLER, KAMIL VARCOLLER, FRANTIŠEK VAŇÁSEK A ZAHRADA PRAHA

Podoby jezírka