Řešením může být dřevostavba

Rekreovat se nebo bydlet ve vlastním domě je snem mnoha lidí. Řadu z nich ale odradí časová a stavební náročnost zděného domu, o složitostech a nečekaných „překvapeních“ při rekonstrukci starého stavení nemluvě. Snad proto získávají stále větší oblibu montované dřevostavby.

dřevostavba dubldom

DublDom je přízemní montovanou dřevostavbou, kterou lze umístit do jakéhokoliv, i svažitého, terénu. Zde zatím převažuje trávník, výsadba zeleně se teprve chystá. Foto: Petr Vurma

Jejich hlavní výhodou je rychlost a čistota stavby. Jednotlivé části objektu se vyrobí v dílnách a po převozu na pozemek se jen smontují, menší objekty se přivezou už celé a jen usadí na zvoleném místě.

V předminulém čísle našeho časopisu jsme vám představili malý DOMECZECH, dnes vás zavedeme do většího DublDomu, sériově vyráběného modulárního domu určeného k celoročnímu užívání.

dřevostavba dubldom

Před štítovou stěnou je rozlehlá krytá terasa, která za hezkého počasí významně rozšíří obytný prostor. Foto: Petr Vurma

dřevěná terasa

Na terase je místa pro zahradní nábytek i hry dětí spousta. Foto: Petr Vurma

Dům bez klasických základů

Lze ho instalovat téměř na všech místech, sklon nebo nerovný terén stavbě nebrání, protože dům je vystavěn na šroubovaných pilotech. Minimální výška podlaží nad zemí je 50 cm, šrouby se šroubují do hloubky 1,4 až 4 metry, v závislosti na půdě a sklonu.

A jak probíhá instalace? Celý DublDom přiveze kamion, odborníci společnosti instalují základny modulů, které pak propojí. V celém domě jsou již rozvedeny všechny sítě, stačí je připojit k externím sítím, tedy na vodu, kanalizaci a elektřinu. Vše je do detailů promyšlené, například součástí vodovodního systému je topný kabel, který zaručí, aby voda v trubkách v otevřeném prostoru pod objektem v zimě nezamrzala. Celá instalace trvá v průměru 5 až 10 dní v závislosti na modelu domu.

dřevostavba na kovových pilotách

Díky kovovým pilotám, na kterých objekt stojí, nepotřebuje žádnou základovou desku a lze ho umístit i do hodně svažitého terénu. Foto: Petr Vurma

Výhody DublDomu

DublDom je energeticky efektivní, spotřebovává malé množství energie pro vytápění a díky velké zasklené ploše s dvoukomorovým sklem využívá k vytápění i sluneční energii. Jak bylo uvedeno, má veškeré rozvody vody, elektřiny, odpadů, takže je možné jej hned připojit k sítím. Obsahuje také veškeré sanitární vybavení, je tedy okamžitě připraven k provozu. Při instalaci stavby není díky pilotám poškozen půdní kryt.

interiér dřevostavby

Místnost je prosvětlena jak celoskleněnou štítovou stěnou oddělující terasu, tak širokým panoramatickým oknem v boční stěně. Intimitu zajišťují závěsy. Krbová kamna jsou určena především pro chladné zimní dny. Foto: Petr Vurma

dřevostavba interiér

Kuchyňská linka je situována proti panoramatickému oknu, dveře vpravo vedou do jedné z menších ložnic, za dveřmi vlevo je předsíň, z níž se vchází do koupelny. Foto: Petr Vurma

Vybrat si lze z několika standardních modelů o různé velikosti a členění. Možností je i DublDom zvětšovat a rozšiřovat podle vašich potřeb. A když se vám přestane v krajině líbit a zatoužili byste po jiném prostředí? Žádný problém, dům může být demontován a přepraven na jiné místo.

Pojďte dál

Dům, který si nechali majitelé postavit na mírně svažitém pozemku v obci na kraji Novohradských hor, má označení DublDom D65. Jedná se o dispozici 4 + kk na ploše 65 m², s terasou o rozloze 24 m². Interiéry působí velmi vzdušně, především díky otevření do krovu, světlým materiálům, velkým plochám prosklení, ale i minimalistickému vybavení nábytkem. Prostor pro bohatší zařízení tu je, záleží jen na každém majiteli, jak interiér dřevostavby pojme. V tomto domě se o vytápění starají krbová kamna na dřevo, tepelné čerpadlo vzduch–vzduch a stropní infrapanely. Více vám řeknou fotografie.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Petr Vurma

Řešením může být dřevostavba