Vyžínač, nebo křovinořez?

Rubrika: Dílna, Zahrada

Stroje pro vyžínání míst nedostupných pro běžnou sekačku či sekání vysoké trávy pomocí žací struny se nazývají vyžínače. Křovinořezy si navíc díky možnosti použít kovový žací nůž poradí i s křovinami.

V názvosloví i názorech na rozdělení těchto strojů stále panuje mírné zmatení. Setkáte se s označením strunová sekačka či motorová kosa, někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že křovinořez jsou nůžky na živý plot. Jak to tedy ve skutečnosti je? Za posledních 25 let, kdy zahradní technika zdomácněla i u nás a bylo potřeba vymyslet názvy nahrazující německé a anglické termíny, se terminologie v segmentu nesených žacích strojů ustálila na dvou výrazech – vyžínač (anglicky trimmer, německy Rasentrimmer) a křovinořez (brush cutter, Freischneider).

Vyžínač

Jednoúčelové zařízení, které umožní sečení trávy pomocí žací struny, nazýváme vyžínač. U strunové hlavy není třeba přenášet od motoru takové síly, proto je možné točivý moment přenášet lankem (bowdenem). Takové vyžínače nepotřebují úhlové převody, lanko je vedeno v ložiscích uvnitř zahnuté tyče. To se týká modelů s benzinovým motorem či silným elektromotorem, které jsou uloženy na opačné straně než žací hlava.
Ještě méně náročnou koncepcí vyžínačů jsou typy, které mají motor umístěný přímo u žací hlavy, tedy u země, a obsluha je vede pomocí většinou teleskopické tyče s rukojetí. Toto uspořádání se týká výhradně elektromotorů, ať už střídavých na 230 V, nebo stejnosměrných (většinou 18 až 36 V). Elektromotory jsou dostatečně kompaktní pro tento způsob použití, navíc spalovací motor by obsluha měla v takovém případě přímo pod nosem.
Vyžínače jsou určeny především pro úpravu travnatých ploch v kombinaci s pojízdnými sekačkami. Ke slovu se dostanou tam, kam se velká sekačka nedostane – do blízkosti různých překážek (ploty, zídky, stromy). Vyžínače mají oproti křovinořezům některé výhody – jsou lehčí (do pěti kilogramů) a levnější. Pokud potřebujete pouze dosekávat trávu, vyžínač je pro vás ideální stroj. Přestože se v souvislosti s nimi používá výraz dokončovací práce, ve skutečnosti je lepší použít je před samotným sekáním, protože useknutou trávu následně sebereme pomocí velké sekačky (při sekání se sběrem do koše).

Žací struna

Pracovním nástrojem vyžínačů je žací struna, která je nejčastěji navinuta v takzvané hlavě, která umožňuje její poloautomatické odvíjení. Struna se totiž opotřebovává, především při nárazech do pevných překážek, zkracuje se a tím se zmenšuje i šířka záběru. V okamžiku, kdy chceme obnovit výchozí délku struny, klepneme rotující žací hlavou o zem a struna, přesněji oba její konce se povysunou. Pokud se vysune o trochu víc, než je třeba, okamžitě dojde k jejímu zkrácení na správnou délku pomocí břitu, který je na krytu žacího ústrojí. To je jeden z důvodů, proč byste měli mít tento kryt na vyžínači vždy nasazen (pokud jde vůbec demontovat). Žací struna při sekání snižuje riziko poškození pevných překážek a současně i pohonného ústrojí samotného stroje.

 

Křovinořez

Dokáže to samé co vyžínač, nezalekne se ale ani drobných náletových dřevin. Vedle strunové hlavy totiž dokáže pracovat také s kovovým žacím nožem či kotoučem. To ovšem vyžaduje silnější pohon a robustnější provedení, což zpravidla představuje i vyšší hmotnost a často i cenu.
Přenos točivého momentu od motoru k nástroji zajišťuje hřídel a úhlovým převodem, které zvládnou vyšší zátěž než lanko. Křovinořezy proto mají rovnou tyč. Výjimku tvoří akumulátorové modely, které mají stejně jako vyžínače stejnosměrný motor přímo u žací hlavy.

Práce pro záda

Lehké křovinořezy mají podobnou obloukovou rukojeť jako vyžínače, navíc u ní ale mají jakýsi trn zvaný omezovač kroku, který obsluze brání dostat se nohou do blízkosti nebezpečného nástroje. Pro rozložení hmotnosti stroje obsluha může využít jednoduchý ramenní závěs.
Výkonnější stroje vyžadují zavěšení na speciální zádový postroj, který rozloží vyšší hmotnost na obě ramena a bedra. Obsluha má obě ruce volné pro ovládání stroje pomocí rukojetí ve tvaru řídítek.

Univerzální pomocník

Některé křovinořezy mají dělenou hřídel, což je praktické pro převážení stroje v kufru auta. Současně vybrané modely díky tomu dovolují připojení dalšího příslušenství – místo tyče se žací hlavou lze nasadit nástavec s vyvětvovací pilou, nůžkami na živý plot, foukačem, kultivátorem a podobně. Obecně jsou stroje s dělenou hřídelí určeny pro méně náročné práce, někteří výrobci například nedoporučují použití pilových kotoučů, protože místo spojení hřídele znamená i její oslabení, a bylo by neúměrně namáháno.
Křovinořez je tedy víceúčelové zařízení (může pracovat se strunou, nožem i kotoučem). Je určen k sekání porostů na rozlehlejších plochách, jako jsou zanedbané pozemky či špatně dostupné svahy.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: archiv firem

Vyžínač, nebo křovinořez?