Krása exotických kaktusů

Rubrika: rss-feed, Zahrada

Kaktusy pocházejí původně z amerického kontinentu, dnes jsou však kaktusy a sukulenty rozšířeny prakticky po celém světě. Vzhledem k tomu, že nevyžadují nijak náročnou péči, můžou být za oknem téměř každé domácnosti.

 

Existuje mnoho druhů kaktusů a všechny jsou krásné

 

V přírodě se nejčastěji vyskytují v Americe, hlavně v Mexiku a kolem obratníku Kozoroha, tedy v Argentině a Bolívii. Kaktusy ale najdeme v nejrůznějších biotopech. Vyskytují se v tropických dešťových lesech, v nížinách, vysokých horách, stepích, polopouštích i suchých pouštích.

 

Pěstování doma
Při pěstování kaktusů doma v květináči je důležitá důsledná péče, pravidelná kontrola výskytu škůdců a správný výběr stanoviště – slunné a teplé místo bez průvanu. Rostliny je vhodné zavlažovat měkkou dešťovou vodou, ale pouze mírně, tedy zalévat až suchou půdu, jinak hrozí, že kaktusy uhnijí.
Dále je nutné jejich pravidelné hnojení přípravky, určenými výhradně pro kaktusy, protože tato hnojiva nejsou organická a neobsahují látky, jež by mohly kaktusy poškodit.

 

Vyberte si ten pravý
Existuje několik druhů kaktusů, které rozdělujeme například podle toho, jak přezimují. Teplomilné, tzv. kaktusy z Karibiku, jež nemají klidové období, chladnomilné, což je naprostá většina kaktusů, a mrazuvzdorné, které nelze pěstovat v pokojové teplotě. Podle druhu rozdělujeme kaktusy na sloupovité, kulovité, živé kameny a roubované.
Sloupovité kaktusy, například Pilosocereus, Espostoa, Cleistocactus, jež pochází z pohoří Jižní Ameriky, kvetou až po několika letech a vyžadují přímé slunce.
Dalším druhem kaktusů vyžadující přímé slunce jsou kulovité kaktusy – Ferocactus, Melocactus, Echinocactus, které jsou ve tvaru koule, mají zajímavé ostny a pochází z Mexika a Střední Ameriky.
Živé kameny tzv. Lithops jsou druhem kaktusů, které připomínají kámen. Je vhodné je pěstovat na slunci, a však rostou velmi pomalu, přibývá pouze jeden pár listů za rok v zimních měsících, přičemž současně další pár odumře.
Poslední velkou skupinou kaktusů jsou roubované kaktusy – Gymnocalycium mihanovichii a Chamaeocereus silvestris. Tyto kaktusy bez zelené podnože nerostou, protože jejich tělo neobsahuje chlorofyl.

 

 

Pět otázek a odpovědí o kaktusech

 

Jak dokážu, aby kaktusy kvetly?

Vyberte pro ně chladné a suché stanoviště, v období růstu je dostatečně hnojte a dbejte na dostatek světla.


 Škodí rostlinám rosení vodou?

Naopak na jejich přirozeném stanovišti je rosa důležitým zdrojem vody. Rosa je však pouze ráno, proto rostliny stříkejte také ráno. Používejte výhradně dešťovou vodu.


 Jak mohu svůj příliš často zalévaný kaktus zachránit?

Nejprve je nutné odstranit poškozená kořenová pletiva. Kořínky seřízněte nejlépe nožem dezinfikovaným v alkoholu. Odstraňte rovněž zabarvení na kmínku. Před přesazováním nechte rostlinu asi 2 týdny vyschnout.

 

 Mohu používat neředěné hnojivo na květiny?

Ne, to bohužel nelze, jelikož kaktusy potřebují na rozdíl od běžných pokojových rostlin speciální směs živin s dostatkem draslíku a malým množstvím dusíku.

 

Mohu sukulenty řezat?

Některé ano, například pryžce (euphorbie). Seřízněte je pilkou nebo ostrým nožem, osušte rostlinou mízu a řez ošetřete speciálními prostředky.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HORNBACH A SHUTTERSTOCK

Krása exotických kaktusů