Snadné lepení při stavbě a rekonstrukci

Nejrůznější typy lepidel a tmelů mezi stavebními materiály stále častěji nahrazují tradiční, ale často pracnější nebo méně účinné postupy spojování.

Existuje mnoho lepidel pro stavby a opravy a pro laika je v těchto výrobcích poměrně nesnadná orientace. Celá řada tzv. stavebních lepidel má navíc univerzální využití, takže lze jeden typ lepidla použít například k lepení obkladů a dlažeb, ale také ke stěrkování zdicích materiálů, lepení polystyrenu či izolačních desek nebo k fixaci perlinky na fasádní zdivo a jiné zase k lepení předmětů nebo konstrukčních prvků ze dřeva či z kovu na různé typy zdiva nebo beton. Pojďme si tedy některé základní a možná dosud ne zcela známé typy stavebních lepidel a tmelů připomenout.

Chemické kotvy

Chceme-li příklad poměrně revoluční alternativy k tradičnímu postupu spojování některých materiálů, nabízejí se třeba tzv. chemické kotvy. Profesionální řemeslníci je používají s oblibou a určitě stojí za vyzkoušení i v případě, že stále preferujete tradiční spojování pomocí hmoždinek a vrutů nebo šroubů. Chemická kotva či malta je dvousložková směs ve výtlačné kartuši, která se při vytlačení samovolně smíchá v aplikátoru na kartuši a po vtlačení do vyvrtaného otvoru v krátké době ztvrdne v mimořádně pevnou hmotu. Nejde tedy o lepidlo, které spojuje styčné body dvou ploch, ale spíše o fixační tmel, který upevní v otvoru závitovou tyč nebo šroub.
Chemické kotvy se hodí nejen k upevňování podlahových či příčkových konstrukcí, rámů ve stavebních otvorech nebo těžkých břemen na stěny a stropy, ale také pro uchycení fasádních roštů nebo kotvicích patek do betonu. Se speciálním přípravkem je lze použít i do porézního a komůrkového zdiva, pracuje se s nimi snadno, pouze je nutné počítat s poměrně krátkou dobou, než hmota zcela zatvrdne.

Chemické kotvy jsou speciální vysoce pevné fixační tmely s mnoha možnostmi použití při stavbě a opravách (EAST)

Hřebíky v tubě

Sortiment stavební chemie zahrnuje i jednosložková univerzální lepidla, často prodávaná jako „hřebíky v tubě“ nebo „šrouby v tubě“. Výrobci tímto označením napovídají, jaké tradiční spoje lze lepidlem nahradit. Například Den Braven u lepidla vyzdvihuje jeho vysokou přilnavost na savý i nesavý podklad, odolnost proti vlhku a prachu a použitelnost venku i uvnitř.
Hřebíky a šrouby v tubě se nanášejí na jednu stranu lepených materiálů rovnoměrně v pruzích, které se přitisknou k sobě. Při lepení polystyrenu se toto lepidlo nanáší v tenkých pruzích a nechá se asi 5 až 10 minut odvětrat. Poté se přiloží lepené díly k sobě.
Alternativou je například lepidlo Pattex Super Fix PL50, které je dostupné v tubě i v kartuši a určené na lepení dřevěných desek a zárubní, keramiky, keramických dlaždic, cihel, betonu, korku, PVC, koberců, kovu (chráněného proti korozi), sádrokartonu či polystyrenu.
Zmíněná lepidla spadají do kategorie montážních lepidel, které se vyznačují ne zcela univerzálním, ale poměrně širokým spektrem použití zejména při údržbě a opravách domu v interiéru i zvenčí.
Montážní kontaktní lepidlo typu „hřebíků v tubě“ by mělo při dodržení předepsaného postupu lepení posloužit při opravách uvolněných prahů, obkladů či nejrůznějších krycích a soklových lišt, ale i nahradit pracné míchaní tradičního lepidla při výměně prasklé dlaždice nebo obkládačky.
Společnost Z-Trade, která kromě jiného prodává i montážní lepidla Bison Montage Kit, doporučuje vyzkoušet tzv. metodu power bonding. Postupujeme při ní tak, že lepidlo naneseme na jeden z lepených povrchů, nejlépe na ten, se kterým budeme manipulovat. Poté přiložíme předmět na místo, kde by měl být upevněn, necháme lepidlo otisknout na druhý lepený povrch a předmět opět sejmeme. Vzhledem k tomu, že jde o kontaktní lepidlo, musíme nechat 10 až 15 minut odpařit rozpouštědlo a teprve poté obě lepené plochy znovu spojíme. Spoj poklepeme pěstí nebo gumovou paličkou, což zajistí okamžité přilnutí a vysokou pevnost spoje.

Existuje i možnost tzv. zdění na lepidlo, například systém broušených cihel Porotherm Dryfix (Wienerberger)

Lepidla na fólie

Důležitým, ale možná rovněž ne příliš známým výrobkem v sortimentu stavebních lepidel je lepidlo na fólie, které se používá pro trvalé a pevné uchycení stavebních fólií na různé materiály. Jde zejména o montáž parotěsných bariér, které lze pomocí těchto lepidel upevnit na dřevo i zdivo.
Příkladem toho produktu může být třeba Fortax Furtolep, což je jednosložková lepicí a těsnicí hmota na bázi polymerové disperze. Lepidlo je trvale elastické a trvale samolepicí, a kromě jiného dobře odolává stárnutí. Nanáší se z výtlačné kartuše jako 8 mm tlustá „housenka“ na pevný podklad. Nerovnosti je nutné vyrovnat silnější vrstvou lepidla. Parotěsná fólie se opatrně přitlačí na lepidlo tak, aby zůstala zachovaná vrstva tloušťky 3 až 4 milimetry.

Dobré rady

  • Montážní lepidla včetně chemických kotev jsou skvělí pomocníci, ale při jejich použití postupujte přesně podle návodu.
  • U kotev dejte pozor na manipulační čas, který máte k dispozici, než začne hmota tvrdnout.
  • U lepidel typu „hřebíky v tubě“ je nutné nechat odvětrat rozpouštědlo, jinak nebudou lepené plochy držet.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Snadné lepení při stavbě a rekonstrukci