Jaký je nejlepší kolagen na pleť?
Kolagen bychom mohli označit jako sekundární kostru lidského těla. Jedná se o typ proteinu přírodního původu, který se v kosmetickém průmyslu používá již desítky let. Je hlavní složkou pojivé tkáně u savců a hraje důležitou roli ve fungování těla. Funkcí má tato nepostradatelná bílkovina hned několik.
Vzhledem k obrovskému množství dostupných výživových doplňků, které kolagen obsahují v různých formách, není vždy snadné zvolit ten nejlepší kolagen na pleť a vlasy. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou hlavní funkce a výhody kolagenu a v jaké formě byste ho měli vyhledávat.
Co je kolagen?
Kolagen je přírodní látka, která se hojně nachází v lidském těle. Jde o nejvíce se vyskytující bílkovinu v těle člověka a zvířat. U savců představuje kolagen zhruba 35 až 40 % všech bílkovin obsažených v těle. Je součástí kůže, kostí, svalů, chrupavek, šlach a kostí.
Kolagen slouží jako lepidlo, které drží celé tělo pohromadě. Díky kolagenu jsou tělesné tkáně vzájemně propojené, pružné a odolné.
Exisuje několik typů kolagenu, avšak mezi nejrozšířenější 3 typy patří:
- Kolagen typu I, nejrozšířenější typ, který se vyskytuje v kůži, šlachách a kostní tkáni.
- Kolagen typu II obsažený ve chrupavkách.
- Kolagen typu III obsažený ve svalech a stěnách cév.
Trocha historie
V tradiční čínské medicíně se o blahodárných účincích kolagenu vědělo již před několika tisíci lety. Pozornost západních vědců si však získal až v 19. století a teprve od roku 1980 se o něj věda začala skutečně zajímat.
K čemu slouží kolagen?
Kolagen je známý především pro své využití v estetické chirurgii a v kosmetice, protože přispívá ke krásnějšímu vzhledu pokožky a vlasů. Kolagenová vlákna ve spodní vrstvě kůže dodávají pokožce pružnost a odolnost a celkově zlepšují její vzhled. Využití kolagenu je však mnohem širší. Používá se také při léčbě kloubů, střevních potíží a svalů.
Kolagen a věk
Kolagen hraje důležitou roli při stárnutí organismu. S přibývajícím věkem jeho množství v těle ubývá. Od věku 25 let se endogenní produkce kolagenu začne postupně snižovat, což má za následek první známky stárnutí jako jsou vrásky, povislá kůže a strie.
Jde o zcela přirozený jev. Vlasy jsou méně odolné, šlachy a vazy méně elastické a klouby ztrácejí svou pružnost. Můžete mít i tzv. papírovou kůži. Užívání doplňků stravy s obsahem kolagenu velmi napomáhá zmírňovat příznaky úbytku kolagenu v pleti a ve vlasech.
Kromě věku existuje i řada jiných externích faktorů, které urychlují ztrátu kolagenu. Patří mezi ně sluneční záření, tabákové výrobky, stres, těžké kovy a jiné toxické látky. Všechny tyto faktory se podílí na zvýšené produkci volných radikálů v těle, čímž narušují přirozenou tvorbu kolagenu.
Typy kolagenu
Hovězí kolagen
Hovězí kolagen je extrahován z kůže skotu, která je následně sterilizována a zkapalněna. Je široce používán v oblasti plastické chirurgie, zejména ve formě injekcí ke zvětšení objemu rtů nebo redukci vrásek. Účinky tohoto typu kolagenu jsou dočasné a trvají zhruba tří měsíce.
Hovězí kolagen je dostupný také v práškové formě. Práškový hovězí kolagen je oblíbený díky obsahu kvalitních bílkovin a používá se jako doplněk stravy pro sportovce.
Rybí kolagen
Rybí kolagen se získává ze zbytků ryb (kůže, šupiny a kosti). Často je obsažen v krémech proti vráskám. Jedná se o jeden z nejlepších kolagenů na pleť.
Tento typ kolagenu je dostupný především ve formě krémů, kapslí a tablet. Někteří výrobci ho nabízejí i v tekuté formě. Prášková forma rybího kolagenu je vzácná.
Rybí kolagen je obecně účinnější než hovězí kolagen. Tělo ho dokáže snadněji vstřebat a jeho účinek je dlouhodobější. Navíc je svou strukturou podobný lidskému kolagenu.
Vaječný kolagen
Vaječný kolagen je získáván z membrán skořápek vajec. Nejčastěji se prodává ve formě doplňků stravy.
Vaječný kolagen obsahuje glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou a různé aminokyseliny, které mají přínos pro budování pojivové tkáně, hojení ran, budování svalové hmoty a snižování bolesti a ztuhlosti.
Jaký je nejlepší kolagen na pleť?
Naše tradiční strava obsahuje čím dál méně kolagenu. Lidé konzumují méně tučného masa a při vaření používáme méně kostí a chrupavek přirozeně bohatých na kolagen.
Kolagen dnes naštěstí existuje také ve formě prášků, kapslí nebo krémů. Nedostatek kolagenu můžete nahradit kosmetickými přípravky nebo doplňky stravy.
Doplňky stravy s obsahem kolagenu účinkují zpravidla na celé tělo, zatímco krémy mají více cílený účinek.
Nejlepší kolagen na pleť: kolagenový krém nebo kolagen v prášku?
Protistárnoucí krémy, séra i nápoje s obsahem kolagenu jsou dnes velmi rozšířené. Výhodou práškového kolagenu oproti krému je, že se lépe vstřebává a dostává se tak do hlubších vrstev pokožky. Kolagen v podobě prášku tedy představuje nejlepší kolagen na pleť.
Molekuly kolagenu, které jsou obsaženy v kosmetice a krémech jsou příliš velké na to, aby pronikly do hlubších vrstev pokožky. Krémy mají tedy především hydratační a vyhlazující účinek na vnějšek pokožky.
Zkrášlující účinky krémů navíc netrvají věčně. Pro dosažení dlouhodobějšího efektu je zapotřebí je aplikovat několikrát denně.
Práškové doplňky stravy s obsahem kolagenu jsou proto tím nejlepším kolagenem na pleť a vlasy, pokud chcete dosáhnout dlouhodobějších účinků. Bioaktivní kolagenní peptidy, které obsahují, stimulují produkci kolagenu v hlubších vrstvách kůže a tím efektivněji přispívají k jejímu mladistvému vzhledu.
Kolagen v prášku
Nejlepší formou kolagenu k dosažení mladistvého vzhledu pokožky jsou výživové doplňky s obsahem kolagenu ve formě prášku, tablet nebo kapslí. Kvalitní kolagenový prášek se vyrábí z hydrolyzovaného kolagenu rozloženého na malé řetězce aminokyselin zvané peptidy.
Práškový kolagen je snadno rozpustný v teplých i studených tekutinách. Navíc nemá žádnou zvláštní chuť ani vůni a tím pádem nijak neovlivní chuť vašeho nápoje.
Kolagen v boji proti vráskám
Během přirozeného procesu stárnutí naše kožní buňky produkují méně a méně kolagenových vláken, což má za následek uvolněnou a vrásčitou kůži.
Různé klinické studie zkoumaly vliv kolagenu na vzhled pokožky. Podle výsledků těchto studií užívání kolagenových peptidů zlepšuje hydrataci a elasticitu pokožky a pomáhá redukovat vrásky.
Užívání kolagenu má také pozitivní účinky na hloubku vrásek kolem očí. U osob, které každodenně užívaly bioaktivní kolagenové peptidy, bylo prokázáno, že se hloubka jejich očních vrásek zmenšila přibližně o 18 % a textura jejich pokožky byla zpevněná.
Jiná nedávná studie prokázala, že každodenní užívání kolagenového doplňku zlepšuje elasticitu a hydrataci pokožky.
Kolagen v boji proti celulitidě
Celulitida, někdy nazývaná „pomerančová kůže“, je změna v tukové tkáni pod kůží. Podkoží je spodní vrstva kůže a jsou zde buňky, které ukládají tuk. Pokud se přetíží tukem, tyto buňky se rozšíří a vytvoří vzhled „pomerančové kůry“.
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení nadváha nezpůsobuje celulitidu, protože jí mohou trpět i velmi štíhlé ženy.
Nejlepší kolagen v boji proti celulitidě je kolagen ve formě prášku či tablet, který pomáhá snižovat viditelnost celulitidy v oblasti stehen již do šesti měsíců.
Kolagen a péče o vlasy
Kolagen působí do hloubky vlasu, omezuje vypadávání vlasů a posiluje vlasové vlákno od kořínků ke konečkům. Vlasy jsou hebčí a lesklejší po dobu minimálně šesti měsíců.
Pro péči o vlasy upřednostněte doplňky stravy s obsahem kolagenu, které dlouhodoběji a účinněji posílí jejich obnovu a růst.
Potraviny, které jsou zdrojem kolagenu
Potravin, které obsahují kolagen, není mnoho. Existují ovšem i takové potraviny, které jsou bohaté na aminokyseliny, vitamíny A, C a E a zinek, tedy látky, které podporují přirozenou tvorbu kolagenu.
Želatina
Želatina se získává z kůže a kostí zvířat, je bohatá na bílkoviny a obsahuje několik důležitých aminokyselin.
Můžete ji konzumovat ve formě prášku nebo želatinových plátků.
Masné výrobky
Kolagen se hojně nachází v mase, kostech a chrupavkách, ze kterých si můžete připravit domácí vývar.
Vejce
Vaječný žloutek je obzvláště bohatý na kolagen.
Ryby a korýši
Stejně jako u masa můžete ze slupek a skořápek mořských produktů připravit vývary nebo omáčky.
Losos
Je přirozeně bohatý na zinek. Zinek aktivuje proteiny odpovědné za syntézu kolagenu.
Krůtí maso
Krůta má vysoký obsah aminokyselin a glycinu, který je klíčovým hráčem při syntéze kolagenu. Navíc je krůta dobrým zdrojem zinku, který se obecně podílí na syntéze bílkovin.
Zdroje provitamínu A
Zelenina: mrkev, batáty, dýně, špenát, kapusta, tykev, hlávkový salát, pampeliška, paprika
Ovoce: meruňka, mango, meloun
Maso: krůtí maso, hovězí játra
Ryby: sleď
Řasy: spirulina (12 000 IU až 25 000 IU na 5 g prášku)
Zdroje vitamínu C
Zelenina: paprika, zelí, brokolice, špenát, rajčata
Ovoce: kiwi, citrusové plody, červené ovoce, exotické ovoce
Zdroje vitaminu E
Zelenina: avokádo, chřest, špenát
Olejnatá semena: para ořechy, arašídy, lískové ořechy, mandle
Semena: slunečnicové, piniové oříšky
Oleje: arašídový, slunečnicový