Výměna oken v chatě

Výměna okna v chatě

Výměna okna v chatě se obejde bez bourání cihel a zdění, ale je třeba odstranit veškeré narušené dřevo a dobře utěsnit spáry. Foto: Shutterstock

Výměna oken přichází v dřevěné stavbě na řadu často dříve než ve zděném domě. Může však být rychlejší a jednodušší a přispěje ke zlepšení tepelněizolačních parametrů chaty.

Chaty mnoha lidem sloužily zejména v letní sezóně a na kvalitu oken se často příliš nehledělo. Vzhledem k současné nabídce oken na trhu, včetně skladových, u nichž není nutné čekat na vyrobení na míru, umožní výměna oken se zateplením stěn proměnu chaty v celoročně pohodlně obyvatelný objekt. Měníte-li navíc okna v dřevěných stěnách, vyhnete se náročnějšímu bourání, dozdívání i případné instalaci překladů v cihlových stěnách, neexistuje zde tak velké nebezpečí tepelných mostů a méně pracné budou i opravy či dodělávky vnějších fasád.

Pěkně do čista

Bochemit je jeden z osvědčených ochranných nátěrů, kterým opatřete nenatřené rámy oken i konstrukci stavebního otvoru (Foto: Bochemit)

Výměna oken je příležitostí k opravám a zkvalitnění stavebních otvorů: po demontáži starých oken odstraňte veškeré zvětralé, vlhkem či hnilobou poškozené dřevo a nahraďte ho novým. V případě nutnosti nahraďte celý rám stavebního otvoru z fošen či trámků nebo jeho poškozené části. Využijte, že je vše snadno přístupné, a opatřete ho nátěrem proti plísním a škůdcům dřeva.

Velikost okna je vždy jednodušší přizpůsobit na míru obnovenému a opravenému stávajícímu otvoru, takže pokud budete chtít větší okna, než byla ta původní, čeká vás více práce.

Jak vybrat okno

Obvykle je esteticky nejpřijatelnější a na montáž do dřevostavby nejjednodušší okno dřevěné. U „dřeva do dřeva“ je důležité počítat s dilatací, řeší to různé těsnicí pásky, které se vkládají při montáži mezi rám okna a stavební otvor. Nekupujete-li už natřené eurookno, nezapomeňte udělat i nátěry rámu na místech, k nimž byste se po montáži už nedostali.

Pro kotvení lze použít vruty, případně systém různých kotvicích úchytek, kterými bývají vybavena zejména plastová okna. Ta se nemusíte bát použít ani na chatě, mohou být praktičtější a trvanlivější, vyjdou levněji než dřevěná, a to i v dražší variantě, kdy je vnější strana opatřena dekorativní fólií v odstínu dřeva.

Příprava otvoru

  • Po vyjmutí (opatrném vypáčení či vyřezání) rámu původního okna stavební otvor očistěte a případné shnilé nebo zvětralé části nahraďte.
  • Náhradu lze udělat výměnou celého trámku, přeplátováním nebo vyříznutím poškozené části a vložením nového dílce dřeva.
  • Dřevo v konstrukci stavebního otvoru natřete ochranným nátěrem (Lignofix, Bochemit, Lazurol, Červostop atd.).

Text: Richard Guryča
Foto: bShutterstock a se svolením firmy Bochemit

Výměna oken v chatě