Obklady do koupelen

V koupelnových studiích se většinou nabízejí obklady vhodné do bytu či městského domu. Na obklady do koupelny na chalupě míváme trochu jiné požadavky na vzhled. Preferujeme patinu, mozaiku, květinové vzory, proužky a imitace dřeva. I takové lze najít.

Pokud se nechcete umývat venku pod proudem vody z pumpy (a to už asi nikdo nechce), je koupelna ve víkendovém domě nezbytná. Komfortní zařízení vynikne v čistě upravené místnosti. Praktická je dlažba na podlaze a keramické obklady na stěnách, zejména v místech, kde cáká voda.

Obkládačky nejsou nutné na celé ploše stěn, ale opravdu jen tam, kde je to nezbytné, tj. nad umyvadlem, ve sprchovém koutě a nad vanou. Kvůli tomu, že jsou snadno omyvatelné, keramické obklady obvykle instalujeme na větší ploše. Ovšem je dobré nezapomenout, že koupelna by měla jít dobře odvětrat, protože kvůli zvýšené vlhkosti vzduchu se ve stěnách uzavřených od podlahy ke stropu neprodyšnou vrstvou keramiky může držet plíseň.

Přírodní materiály a „babičkovský“ styl
Není nutné připomínat, že styl koupelny ve venkovském domě by měl ladit s ostatním zařízením. Na chalupě se tedy dá předpokládat, že vybírat budeme z přírodních materiálů (kámen, cihly, dřevo) a k nim budeme ladit i obklady, u nichž upřednostníme prvky vzbuzující dojem lehké omšelosti a pastelové barvy se vzory květin, proužků, puntíků, zkrátka nic extra moderního, ale „babičkovský“ styl.

Nevíte si rady? Osvědčenou klasikou jsou bílé obklady, cihlová podlaha a nábytek přiznávající barvu dřeva. Možnosti jsou však daleko větší. Obkládačky mohou mít hladký i drsný povrch, reliéfní strukturu, lesklou, polomatnou či matnou glazuru, mohou vzbuzovat dojem letitosti. Výrobci ho dosahují kombinací digitálního tisku a speciálních povrchů. Dosahují tak kolísání barevného odstínu, vytvářejí dojem olámaných hran, ošoupaného, zestařeného nebo bíle natřeného dřeva, věrně napodobují cihly či kámen a také beton v nejrůznějších úpravách.

Patchwork a Provence
Hitem posledních let jsou obklady ve stylu patchworku, kdy vzor imituje mozaiku poskládanou z několika různobarevných menších dílků, které jsou harmonicky sladěny. Dekor může opět připomínat různé přírodní materiály, z nichž nejoblíbenější jsou kámen a dřevo. Objevují se například i hnědooranžové odstíny terakoty nebo kresba modrým inkoustem, třeba i lehce rozpitým.

Další velmi oblíbený je styl inspirovaný jihofrancouzskou oblastí Provence, kterou máme spojenou se slunečnými dny provoněnými levandulí a tymiánem. Takovými jsou i obklady zpravidla nesoucí stejný název, tedy Provence. Pro ně je typická bílá, šedá, fialková a růžová, často se vyskytuje dekor běleného dřeva a květinových vzorů.
Do chalup se stěnami z kamene či ze dřeva se náramně hodí.

 


Jaké jsou ceny?
Cena základních obkladů se udává za metr čtverečný. Speciální kusy, listely a bombata, což jsou úzké proužky doplňující základní obklad zvláštním dekorem nebo mají profil do U či R, stojí více a jejich cena se uvádí za kus. Ceny základních obkladů se pohybují od 129 Kč/m2 až po třeba 7 000 Kč/m2. Nejčastěji se nabízejí obklady v cenách přibližně od 500 do 1 500 Kč/m2.


Možnosti pokládky
Obvykle se obklady pokládají na střih, což je v řadách nad sebou, s plynule probíhajícími (od začátku až do konce obkladu) spárami. Podobně se pokládá i dlažba, ovšem hezčí je ta lepená na koso. Jednak opticky zvětšuje prostor a také se jí dá snadno zaretušovat nerovnost stěn. Na koso se dají použít jen čtvercové formáty dlaždic.
Malý, nebo velký formát?
Rozhodneme-li se koupelnu obkládat svépomocí, bude lepší volit malý formát obkládaček. Velké formáty jsou mnohem náročnější na rozvržení spár, pokládka je pracnější a musíme počítat s větším prořezem. Za velký formát se považují už rozměry 30 × 60 cm.

Text: Martina Lžičařová
Foto: archiv firem

„Zestařené dřevo“ na obkladech a „cihlová“ dlažba ze série Country zn. Fineza představují návrat k venkovu (SIKO)


Velkoformátové obklady Granny zn. Peronda v bílé, modré, tyrkysové a šedé a s květinovým dekorem ve stejné barevnosti jsou letošní novinkou (SIKO)

Novinkou firmy RAKO je série PIANO s obkládačkami v barvách třešně, dubu a břízy (RAKO)

PORTO zahrnuje obklady v barvách běleného dřeva a v dalších pěti příjemných pastelových barvách (RAKO)

Dlažbu FS OLDKER španělského výrobce je možné použít i jako obklad (PERONDA)
8 Romantický dekor série FARO italské značky FABRESA navodí domáckou atmosféru (SAPHO)

 

Obklady a dlažbu španělské značky Peronda jsou k mání v mnoha koupelnových studiích. Tady další ukázka série Provence

Zajímavým detailem obkládačky ze série MANUFAKTURA je rustikální vzhled hrany (RAKO)


Mnohé série nabízejí možnost sestavení mozaiky

Obklady Ricordi zn. Fineza s dekorem kytiček, proužků a mašliček připomínají dobu našich babiček (SIKO)

Uložit

Obklady do koupelen