Výměna oken svépomocí: Jak předejít častým chybám

jak odstranit starý okenní rám

Starý rám odstraňte, až je nové okno připraveno. Rámy jdou ven snadněji, když se naříznou. Foto: Shutterstock

Na chatě a chalupě se často mění jen jedno nebo dvě okna a lze to zvládnout i svépomocí. Vyhněte se však chybám, aby okno dobře těsnilo, správně se dovíralo a nedeformovalo se.

Předpokládejme, že ve starším stavení nebo na chatě se stará okna nejčastěji nahrazují novými dřevěnými nebo se vymění za plastová okna. Obecně je postup jejich osazení stejný, liší se v detailech. Plastová okna jsou lehčí a mají pro uchycení do stavebních otvorů příslušenství, které může nezkušeným stavebníkům ulehčit práci. Dřevěné okno je klasika a mezi nové materiály, které lze při montáži využít, patří zejména moderní šrouby, těsnění a montážní pěny. Ale pozor, vyhněte se nešvaru, který by vám mohl způsobit v budoucnu problémy: okenní rám ve stavebním otvoru nestačí jen zafixovat montážní pěnou! Vždy použijte šrouby nebo kotvy z příslušenství.

Důležitost rovného osazení okna

Je velmi důležité osadit rám nového okna tak, aby byl dokonale vyrovnaný ve vodorovné i ve svislé rovině. Správné osazení je důležité, aby nevznikly pozdější deformace, které by způsobily potíže s dovíráním nebo samovolným otevíráním nezajištěných okenních křídel. Okno se osazuje do vyčištěného stavebního otvoru na nosné podložky a vymezovací klínky, které je třeba umístit v parapetní části otvoru pro okna pod svislé prvky rámů. Osvědčené jsou plastové nebo dubové klínky.

Pro upevnění oken se nejčastěji používají plechové kotevní pásky. Ty se k rámu upevní až po nalepení těsnicích pásek. U kusových oken vyrobených na zakázku může být předpokládaný způsob uchycení jiný a je třeba postup konzultovat s výrobcem. V každém případě pracujte s veškerými kovovými prvky opatrně, aby se nepoškodily ochranné fólie, jimiž bývají opatřeny rámy plastových oken, nebo ochranný nátěr na povrchu dřevěných eurooken.

Zajištění dilatace a pevnosti okna

Čím je okno těžší, tím důležitější je předejít při jeho montáži nebezpečí deformace. Okno musí mít zároveň možnost dilatace, tedy určitého rozměrového pnutí, na něž má vliv zejména střídání teplot, vlhkostní podmínky, ale i pracující dřevo, jinak by mohlo dojít i k popraskání skel.

Dilataci umožní použití k tomu určených kotevních prvků, ať už jde o okenní šrouby, rámové hmoždinky, nebo upevňovací příslušenství plastových oken. Znovu zdůrazňujeme, že montážní pěna nestačí. Kotevní prvky jsou po celou dobu fungování vystaveny tahovému i smykovému namáhání při otvírání okna a zároveň i nárazům větru, a na rozdíl od pěny jsou tomu schopné trvale odolávat. Doporučená maximální rozteč mezi kotevními prvky je 800 mm u dřevěných a kovových rámů a 700 mm u plastových. Vyhněte se vrtání do okenních rámů na spodní straně nebo alespoň vrtejte mimo spáru, která slouží k odvodu zatečené dešťové vody. Případně šroub i s hlavou velmi dobře utěsněte proti zatékání vody. Po ukotvení rámu se utěsní veškeré spáry. Využít lze PU pěny, tmely, silikon nebo těsnicí pásky. Tuto část montáže nepodceňujte, je důležitá jako zábrana proti pronikání vlhkosti, ale i hluku a chladu zvenčí.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Výměna oken svépomocí: Jak předejít častým chybám