Vybíráte dlažbu na zahradu?

Rubrika: Market

Zapomeňte na šedou nudu, letos letí terakota!

Barva pálené hlíny známá pod označením terakota se v letošní sezóně navrátila do interiérů v podobě trendy doplňků. Ohnivý odstín, který zažil svou největší slávu v 60. a 70. letech zažívá v tomto roce zasloužilý comeback. V moderní a tlumenější podobě působí překvapivě příjemným a uklidňujícím dojmem. Terakotový odstín má tradičně své pevné místo i na zahradách. Zde ho najdeme na květináčích, ať už je módní diktát jakýkoliv. V jižní Evropě pak cihlový odstín dodnes vévodí i venkovním dlažbám. Tak proč si kousek ospalé středomořské atmosféry nepřenést v podobě zajímavé dlažby i k nám?

Otázkou je, jaký povrch vybrat. Terakotová dlažba je historicky vyráběna z pálené hlíny. I dnes najdeme dodavatele, kteří se této tradiční výrobě věnují. Cenově daleko výhodnější variantu však představují probarvené betonové dlažby. Beton je jedním z nejčastěji používaných materiálů v exteriéru. Díky moderním technologickým postupům dokáže věrně napodobit kámen, dřevo a samozřejmě i cihelné terakotové dlažby. Navíc dokáže po generace odolávat zdejšímu proměnlivému počasí a každodennímu namáhání.

Výběr dlažby musíte přizpůsobit zatížení

Při výběru dlažby je kromě vzhledu důležité zohlednit, k jakému účelu bude zpevněná plocha používána a jakému zatížení bude vystavena. Klasické zámkové a skladebné dlažby zpravidla snesou běžný provoz kolem rodinného domu bez problému. U pochozí dlažby zahradních teras stačí tloušťka dlaždic mezi 33 – 50 mm. U ploch zatížených lehkým provozem, kam se řadí příjezdové cesty a parkovací stání u rodinných domů, musí dosahovat tloušťka dlaždic 60 – 70mm.

Široký výběr betonových dlažeb a komponentů na exteriérové i interiérové použití nabízí například česká společnost Presbeton.

Vektorit

Kromě klasické šedé dlažby najdeme v jejím portfoliu i celou řadu atraktivních probarvených typů. Například zámková dlažba VEKTORIT v ohnivé variantě VESUV v celkovém retro vzhledu překvapivě skvěle ladí jak s moderní, tak s klasickou venkovskou architekturou.

Picado

Dlažba PICADO v barevné variantě COLORMIX TIERA dokonale imituje přírodní kámen v nepravidelném tvaru. Pokládka je však na rozdíl od přírodního kamene usnadněna větším rozměrem jednotlivých dlaždic, na kterých jsou již z výroby vytvořené „falešné” spáry, které se spolu s těmi skutečnými po pokládce zasypou vhodným pískem. Tím se podtrhne dokonalá přirozenost vyskládané plochy. Dlažba je určena pro pochozí plochy i pro místa s občasným pojezdem osobních automobilů. Můžete je tak použít na terasu, chodníčky i před vjezd do garáže.

Historik

Dalším oblíbeným povrchem je imitace starých dlažebních kamenů s výstižným názvem HISTORIK. Tuto dlažbu o tloušťce 80 mm můžete použít i tam, kde se očekává náročný provoz těžkých vozů.

Vnitřní ochranný systém prodlouží životnost dlažby

Společnost Presbeton  opatřuje všechny své produkty speciálním vnitřním ochranným systémem Protect Sytem IN, který propůjčuje finálním produktům intenzivnější barvy a snižuje nasákavost výrobků na naprosté minimum. Redukovaná nasákavost výrobků má dlouhodobě pozitivní vliv na barevnou stálost dlažeb a usnadňuje jejich údržbu a čištění.

www.presbeton.cz

Komerční prezentace

Vybíráte dlažbu na zahradu?

Zajímavé