U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

V EU je 80 % travních ploch udržováno mulčovači

Kategorie: | Autor:

Se zpožděním, ale i k nám, již dorazila technologie a stroje, které v západní Evropě vládnou při údržbě veřejných travních ploch a dobře slouží všem, kteří nepotřebují trávu na krmení nebo sušení. Po skončení éry lištových sekaček na vysokou trávu u nás získaly oblibu diskové sekačky. Zejména legendární Adela s motorem HONDA vládne na záhumencích, ale ani údržbu horských luk si bez tohoto spolehlivého pomocníka neumíme představit.

PROČ TEDY MULČOVAČE?

Potřeby lidí se vyvíjejí – již nepotřebujeme trávu sklízet, ale LIKVIDOVAT! Ano, zní to divně, ale přebytek trávy a mnohdy i plevele je pro většinu majitelů, zejména větších pozemků a luk, největší problém. Okrasný trávník pěstujeme a udržujeme pravidelným sečením. Ostatní plochy potřebujeme 1x – 2x ročně posekat a odpad zlikvidovat – zmulčovat, neuklízet a nechat na místě jako hnojivo.

V čem se liší mulčovač Hurricane od běžné sekačky s mulčovací sadou?

Zásadně! Je to úplně jiný stroj. Sekačka bioclip, multiclip nebo s mulčovacím kitem je určena k pravidelné údržbě okrasného trávníku a lze s ní úspěšně přistřihovat trávu o 1 – 5 cm, kterou rozmulčujeme a necháme ležet na trávníku. Odpovídá tomu zejména výkon motoru, který má sílu kolem 6 Nm a pojezdovou rychlost

3,5 km/hod. a celkově lehkou konstrukci. MULČOVAČ JE ROBUSTNÍ – výkon motoru má od 11 Nm, pojezdovou rychlost kolem

2 km/hod., většinou převodovou skříň se 3 – 5 rychlostmi a zpátečkou, traktorová kola a celkovou konstrukci připomínající více malotraktor než sekačku s košem. Trávu, plevel a drobný nálet – vše snadno zlikviduje bez nutnosti sběru od 5 do 50 cm nebo 1 m vysoké kopřivy rozmixuje robustní nůž jako špenát. Profesionálové mulčovače znají a dobře ví, že jeden Hurricane 700 ušetří až čtyři pracovníky s křovinořezy. Ale hlavně – NEMUSÍTE UKLÍZET TRÁVU!

Co bránilo masovému rozšíření těchto nových strojů?

Základní problém byly ceny výkonných motorů s velkým krouticím momentem. Nyní jsou na trhu nové, vysoce výkonné motory HONDA OHC za ceny sekačkových motorů. Proto i kvalitní mulčovač stojí v EU od 1 000 EUR, u nás stojí již od 27 490 Kč.

Kdy je vhodné mulčovače používat?

V podstatě od jara do prvních mrazů. Od rozmixování mladé travičky po likvidaci přerostlé a zaplevelené louky. Nejvíce však práci mulčovačů ocení majitelé pozemků, kteří neměli celý rok čas a nyní na podzim je jim doslova hanba, jak jejich louka nebo sad vypadá. Mít na jaře rozkvetlou louku je snem každého chalupáře. Je to tak snadné! PŘIJEDEME – PŘEDVEDEME.

Hurricane F-530 Silný motor 11 Nm rozmixuje trávu na špenát

V EU je 80 % travních ploch udržováno mulčovači