U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Měsíc dobrých rozhodnutí

Kategorie: Obsah | Autor: Marie Rubešová

Jestliže si máj vysloužil označení měsíc lásky, červen by mohl aspirovat na měsíc rozhodnutí. Nejen proto, že se kantoři rozhodují, jestli žákovi či studentovi zkazit svým ohodnocením prázdniny (a nutí tím rodiče k rozhodnutí, zda potomka poslat

k tetě do Senohrab, nebo ho přece jen vzít na Havaj), ale i proto, že se musíme rozhodnout, jakým přístrojem či nástrojem vylepšit na chatě či chalupě svůj letní kutilský arzenál.

Budou tím hitem zahradnické nůžky? (Měl bych koupit normální, nebo radši ty teleskopické, když stromky ženou vzhůru…) Nebo uvažujete nad novou travní sekačkou? (Mámo, vezmeme tu se sběrným košem nebo rovnou typ s mulčovačem; nebyla by starost s posečenou trávou…) Dozrál snad čas na inovaci způsobu závlahy? (Podzemní systém s automatikou, jak o něm píše pan Tůma v Chalupáři, je asi lepší než rozstřikovač na povrchu, co říkáš, Karle…) A co třeba moderní brusku? (Když nekoupíme klasickou, ale akumulátorovou, nebude se při práci motat šňůra…)

Červen nás zkrátka nutí procházet obchody, diskutovat o výhodách a nevýhodách těch kterých typů s přáteli – a také číst návody k obsluze. O jednom bych se teď ráda zmínila. Když mi kamarád ukázal brožurku, jež v osmi řečech radila, jak rozproudit řetězovou pilu, napadlo mě, že by se červen mohl stát i měsícem “kachen”.

Ten dobrý člověk, naštěstí též dobrý němčinář, i bez slovníku odhalil, že Fuhrungsboltzen neznamená “vdovský podíl blesk” (jak tvrdil návod), ale vodicí kolíky, na něž se pokládá lišta pily, aby dobře “seděla”. Na autora překladu bylo těch osm řečí zřejmě moc…

A tak mám na prahu měsíce června neobytnou chuť vám poradit, abyste se v obchodě zbavili pocitu, že prodavače obtěžujete, a nechali si kýžený nástroj či přístroj předvést. A s návodem v ruce vyřešili nejasnosti s “rychlými vdovami” a kdovíčím ještě. Ať si nepokazíte hit svého kutilského léta hned na startu. Bůhví, zda by vám to pak uznali při reklamaci. Což mi připomíná, že bychom se na to měli přeptat našich (i vašich) právních poradců.

Tak se mějte. Přejeme vám, ať je váš červen měsícem samých dobrých rozhodnutí.

Měsíc dobrých rozhodnutí