U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jaro nejen růžové

Kategorie: úvod | Autor: Martina Lžičařová

Hitem letošního časného jara jsou pryskyřníky, nízké jiřinky a minirůže. Aspoň tak soudím podle nabídky v nejbližších zahradnictvích blízko našeho víkendového bydlení. Když jsem viděla řady květníků plných křehoučkých lístečků a lákavých barev, hned jsem sahala po peněžence. Nakonec zvítězil rozum: pryskyřníky jsem přece ozdobila okno před Velikonocemi a minirůže to u mě vyhrály vloni. A dokonce už na nich vyrážejí čerstvé výhonky. Stejně jsem neodešla s prázdnou. Vždyť fialovozelený pryšec a ducatý kopeček skalkového zvonečku se na mě tak smály!

Ještě se chci vrátit k minirůžím. Nevím, jakou s nimi máte zkušenost vy, ale moje přítelkyně o nich nechce ani slyšet.

Ani v zahrádce ani na balkoně jí přes zimu nevydržely. U nás se jim na záhoně daří (i přes těžké podmínky ve společnosti koček). Možná se jim líbila vysoká nastýlka suchého listí, kterou na záhoně nechávám až do teplých jarních dnů. Dokonce jsem si vypsala, kdy mají být růže chemicky ošetřeny a kdy jim přilepšit hnojivem. Takže, pokud své chytré poznámky najdu, růžičky se budou mít u mě jako v bavlnce.

Povzbuzena životaschopností loňských přírůstků v zahradě a také dalšími informacemi inženýra Petra Hladíka o růžích v tomto čerstvém výtisku Chataře & chalupáře, rozhodla jsem se svou zahradu opět obohatit. Navnadily mě i obrázky, které nám do redakce donesla fotografka Helena Poláková. Krása jejích růžových keřů na zahradě u chalupy je vpravdě královská. Většinou jde o rostliny vyšlechtěné českými zahradníky. A mají také krásná česká jména jako Máňa Böhmová nebo Ludvík Večeřa. Tady bezpochyby tkví tajemství pěstitelského úspěchu. Volit odrůdy, které byly “ušity” na míru našim podmínkám.

Zatímco si občas takto růžově sním, můj muž rozhodně na růžích ustláno nemá. Tento týden mi hlásil, že sekačka má za sebou jarní technickou kontrolu, že má zamluvenou míchačku, aby mohl znovu postavit spadlou zeď stodoly, a že už se blíží čas, na který naplánoval bourání starého komína. Ale o tom zase až někdy jindy.

Hezké jaro přeje

Jaro nejen růžové