U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JE LIBO pórkové cibulky?

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec

Příznivců zdravé výživy u nás přibývá, a tak se začínají pěstovat i “orientální” zeleniny. Křížením asijského ošlejchu, orientálního červeného póru a medvědího česneku vznikla červená pórková cibulka. Křížením zahradního póru, čínské pažitky a asijského ošlejchu bílá pórková cibulka. Obě jsou ne-náročné, víceleté a mrazuvzdorné. Dobře rostou na záhonech, ve větších květináčích, truhlících a okrasných korytech. Dají se i rychlit. Obsahují značné množství tělu prospěšných látek (hlavně až 150 mg vitaminu C ve 100 g zelené hmoty), podporujících činnost srdce, jater a slinivky břišní. Zlepšují trávení tuků a vylučování cukrů, pročišťují ledviny a močové cesty. Snižují hladinu cholesterolu, krevní tlak a brání tvorbě sraženin. Červená pórková cibulka (česneková) působí též jako prevence proti arterioskleróze a srdečnímu infarktu. Je i výborným podpůrným prostředkem při léčení angíny, nachlazení, chřipky, revmatických problémů a různých otoků. V Asii se používá rovněž jako afrodiziakum. Zvláštností bílé pórkové cibulky je to, že nedráždí žlučník. Semena obou pórkových cibulek vyséváme do řádků vzdálených asi 25 cm od března až do konce srpna. V hloubce asi 2 centimetry, ve vlhké půdě a při teplotě nad 10 °C vyklíčí do měsíce. Po vzejití rostlinky protrháme na vzdálenost asi 5 centimetrů. Do květináče, truhlíku, skleníku atd. je můžeme vysévat hustěji a celoročně. Jakmile začnou v bytě u prosluněného okna stvoly mírně žloutnout, přihnojíme je kávovou lžičkou super hnojiva (s.o.e.s.) na květináč.

***

JAK CHUTNAJÍ

Červenou i bílou pórkovou cibulku používáme podobně jako naťovou cibulku, pažitku nebo pórek. Červená forma má příjemnou česnekovou příchuť, bílá spojuje vyváženou chuť pažitky, ošlejchu a pórku. Jsou výborné do zeleninových salátů, tvarohových pomazánek, omelet, na pizzu, do rizot, nudlových nákypů, omáček, polévek a “čínských” jídel. Dají se mrazit i konzervovat.

Semínka dodává na dobírku zásilková služba AEV – VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2. Tel./fax.: 224 256 816, tel.: 728 385 042, e-mail: aev.vs@post.cz. Červenou pórkovou cibulku (100 semen) koupíte za 26 Kč, bílou pórkovou cibulku (200 se-men) za 26 Kč. Za 50 g super hnojiva (s.o.e.s.) zaplatíte 15 Kč.

Červená pórková cibulka

Bílá pórková cibulka

FOTO AUTOR

JE LIBO pórkové cibulky?