U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak jsem potkal koně

Kategorie: Léto v sedle speciál | Autor: rb

Když se Miloslav Zapletal, šéf agentury Art Production K./2, rozhodne někoho nebo něco popularizovat, dá se do toho s plným nasazením. Totéž platí i o jeho nejnovější aktivitě, přehlídce a soutěži koní. Tentokrát se sjeli pod Blaníkem a příště prý se bude velká koňská show konat v nějakém uzavřenějším prostoru, kde budou moci kamery zprostředkovat jejich krásu všem.

Přiznává, že chce prostřednictvím různých akcí nakazit další lidi svým obdivem k těm krásným tvorům. Sám se naučil je obdivovat v posledních zhruba deseti letech.

Téma do dalších let

“Jezdecký klub tam měl výběhy pro parkurové koně. Několik let jsem se na ně přes plot jen díval. A pak jsem potkal Mirka Zváru, který se o ně stará. Řekl jsem, že mu ty krásné koně závidím. A on na to: Tak pojď s námi, projeď se… Netrvalo dlouho a koupil jsem si prvního vlastního. A už jsem v tom lítal,” směje se Miloslav Zapletal. “Najednou jsem našel téma pro zbytek života. Jako bych se vracel obloukem tam, odkud jsem vyšel. Když jsem byl malý kluk, obdivoval jsem tajemný Blaník a také koníčky, které měl pan Kropáček ve statku, kam jsem občas chodil pomáhat. Ty pocity ve mně znovu ožívají. Nejsou to však jen koně, ale i příroda a soužití s ní, co mě dnes přitahuje. Nechci používat velkých slov, ale těšilo by mě, kdybych mohl tu krásu přiblížit i ostatním.” Slovy opravdu pan Zapletal neplýtvá. Loni v listopadu koupil v Ostrově pod Blaníkem více než dvě stě let starý statek. V roce 1992 jej získal zpět v restituci potomek původního majitele, který však má dnes jiné zájmy a na venkov ho to netáhlo. Nový vlastník chce statek, který v minulých desetiletích značně zchátral, uvést pokud možno do původního stavu. Začal tím, že udělal špičkové prostředí pro koně. Dnes už jsou zrekonstruovány stáje, tři hříbárny a výběhy pro koně a hříbata. “Dát do pořádku celý areál, který je obrovský a má kolem rozlehlé pozemky, bude samozřejmě otázka několika let a peněz, které teprve musím vydělat. Snad bychom mohli získat i nějaký příspěvek z fondu Sapard na rozvoj mikroregionu. Fakt, že statek zase ožil, těší nejen nás,” konstatuje spokojený majitel.

Radosti nejen v sedle

Rodina Zapletalových vyráží na jih každý volný víkend. Ve stáji na ně čekají čtyři parkuroví koně. Jeden z nich je poník, na němž směle rajtuje desetiletý Milda Zapletal. “Syn má talent, jdou mu i skoky, takže má v parkuru šanci,” chválí otec, kterého zvládat překážky na tomto poli moc nebaví. Raději se projíždí po loukách, patřících ke statku, nebo romantickými stezkami Podblanicka. Někdy se s ním vydá i manželka, která je spolumajitelkou farmy Blaník. Byla deset roků doma se synem a práce s tak pěknou náplní ji velmi těší.Na statku v Ostrově je dnes 20 koní, o které se stará podkoní Karel Jirásek. “Hříbárny jsou částečně obsazené, ale není to náš dorost. Podařilo se nám je ustájit pro jednoho klienta a sklízejí obdiv kolemjdoucích. Pokud by měl někdo z čtenářů vašeho časopisu zájem, kapacita je ještě volná; stejně jako čtyři stání v maštali,” připomíná venkovan Zapletal.Radost mu dělá i renovace statku, která vychází z původního stavu. Dbá na to jeho kamarád architekt Michal Klang. Takže na štít stáje se použily namísto palubek, které už měli řemeslníci připravené, krajinky zbavené kůry, dřevo se nemoří, ale nechává v přírodním tónu, aby tu správnou patinu vytvořila povětrnost. “Někdy není snadné dodržet původní vzhled stavení. Loni na jaře hořelo na půdě nad stájemi. Měsíce do toho pršelo a polovina historických stropů se propadla. Neumíte se představit, co úsilí a peněz stála záchrana zbývajících pěti kleneb.”Miloslav Zapletal chce, aby jeho koníčci nejen poskytovali radost rodině a přátelům, ale aby také pomáhali lidem, kteří to skutečně potřebují. “Shodou okolností je nedaleko od Vlašimi náš největší rehabilitační ústav Kladruby. Domluvil jsem se do budoucna, že jim poskytnu na své farmě možnost hippoterapie. Budeme pro to ještě muset spoustu věcí dobudovat, ale také speciálně vycvičit koně. Čeká nás spousta krásné práce.”

* * *

Parkur přenechal otec Zapletal synovi, raději se jen tak projede a vnímá znovu objevený půvab Podblanicka…

FOTO ARCHIV

Jak jsem potkal koně