Vybíráme nejlepší vytápění na chatu či chalupu

Rubrika: Market

Zima se kvapem blíží a každý správný chatař už má vše na příchod mrazů připraveno. Možná ale jako mnoho jiných každoročně zápasíte s nejistotou, zda vytápíte správně? Co je ekonomickou a co ekologickou variantou? V článku se dozvíte, jaké je nejvhodnější vytápění právě pro vás.

Ekologická LPG kamínka

Kamna na propan-butan jsou dnes hojně oblíbená díky nízké pořizovací ceně. Také jsou snadno regulovatelná a oproti zemnímu plynu je propan-butan bezesporu výhřevnější. Spotřeba se odvíjí samozřejmě od toho, jak často na chatě či chalupě jste a zda LPG využíváte také například na vaření, v průměru ale běžnému chataři vystačí na zimní sezonu zhruba 4-5 velkých lahví. Pokud se nechcete zabývat výměnou lahví nebo máte velkou spotřebu, můžete zvolit pronájem či koupi zásobníku na větší množství tohoto plynu, který lze umístit vedle chaty nebo i schovat do země. Skvělou správou pro všechny ekologicky založené chataře je, že propan-butan hoří tzv. čistě a nezatěžuje nijak ovzduší.

Romantické teplo ohně

Stále oblíbenou variantou je také vytápění dřevem. Není nad atmosféru praskajícího ohně, když se vydáte na víkend na chatu. Tento způsob je ale značně pracný a zároveň patří mezi finančně náročnější. Majitelé krbu musí počítat s nemalým úložným prostorem pro dříví, které by se mělo spalovat pouze důkladně prosušené, nikdy ne čerstvě nařezané a vlhké. Moderní verzí je výměník a potrubí na krbová kamna, které rozvádí teplo po celé chatě či chalupě. Vytopení chaty je ale i v tomto případě záležitostí několika hodin a v případě třeskutých mrazů začne být příjemné teploučko mnohdy až v neděli, kdy už jedete domů.

Elektřina – chytře a levně

V současnosti vyjde topení elektřinou levněji, než mnozí předpokládají. Při průměrně velké chatě a správně nastaveném tarifu od dodavatele se vyplatí topit elektřinou klidně i celoročně a vyjde to levněji v porovnání s tuhými palivy nebo plynovým vytápěním. Výhodou elektrického kotle je možnost nastavit si časovač, kdy má přímotop topit, podle typu, který pořídíte. Takže můžete mít teplo už ve chvíli, kdy dorazíte na víkend na chatu. A jde o zcela ekologicky získané teplo.

Fosilní paliva jsou stále oblíbené

S tuhými palivy a plynovým vytápěním začíná být v současnosti mezi chataři problém. Plynové vytápění není možné zavést k většině chatařských oblastí v odlehlých končinách, tuhá paliva jsou neekologická a neekonomická. Navzdory tomu na větších chatách dodnes zůstávají věrni právě tuhým palivům, která mají vysokou výhřevnost v krátkém čase. Záleží ovšem na typu kamen.

Teplý kabátek nejen na zimu

Pokud zvolíte zdroj tepla, který můžete regulovat i během týdne, kdy na chatě nejste, výrazně zamezíte vzniku plísní a snížíte vlhkost v pokojích. Ta se v místnostech drží méně také v závislosti na tom, zda máte chatu zateplenou. Způsob vytápění volte vždy tak, aby vám co nejvíce vyhovoval. Chaty jsou místem relaxace a odpočinku a měli byste si jej patřičně užít.

Potřebujete poradit s výběrem vhodného topení? Neváhejte se obrátit na specialisty – internetový ochod AkoupelnyAtopeni.cz.

Komerční prezentace

Vybíráme nejlepší vytápění na chatu či chalupu