Jak správně vybrat aku vrtačku

Rubrika: Market

Bez vrtačky dnes řemeslníci a domácí kutilové neudělají ani krok. Kdo by se totiž obtěžoval se složitým točením šroubovákem, když za něj může tuto činnost odvést motor? Nechte si poradit, jak vybrat nejlepší aku vrtačku.

Vrtačka x Šroubovák

První krok při výběru nářadí spočívá v rozhodnutí mezi akumulátorovou vrtačkou nebo šroubovákem. Ačkoliv mají někteří tendenci tyto dva pojmy zaměňovat, jedná se o rozdílné produkty s různou mírou využití. Zatímco šroubovák je vhodnější pro jednoduché šroubovací úkony, jichž se zhostí s rychlostí a vyšší mírou efektivity, aku vrtačka je sice dražší, ale vyniká mnohem univerzálnějším využitím a uplatní se bez problémů i při práci s pevnými materiály. Detailněji jsou rozdíly mezi jednotlivými přístroji popsány v tomto článku na webu Heureka.cz

Baterie

Prvním krokem při výběru nářadí spočívá ve výběru správného druhu baterie. V současné době se mezi neoblíbenější akumulátory řadí Li-Ionové baterie. Ty jsou totiž k mání za vcelku výhodnou cenu a zároveň vynikají velmi dobrými vlastnostmi. Mezi ně se řadí zejména velmi rychlé dobíjení a snadná indikace stavu nabití akumulátoru.

Motor

Ty nejlepší aku vrtačky a šroubováky využívají služeb bezuhlíkových motorů. Velkým problémem je ovšem fakt, že tyto efektivní a kompaktní pohonné jednotky jsou mnohonásobně dražší než klasické elektromotory. Klasika najde své využití hlavně v dílnách méně náročných domácích kutilů, kteří nepotřebují svůj přístroj využívat 8 hodin denně a smíří se i s faktem, že dojde rychleji ke snížení výkonu.

Výběr té nejlepší aku vrtačky pak ovlivňuje i rychlost otáček a krouticí moment. Ten hraje klíčovou roli zejména ve stanovení celkové efektivity vrtání. Vrtačky nad 20 Nm je možné použít i při vrtání do odolných materiálů, jako je beton. Největší význam má ovšem výkon motoru. Ten se v případě běžně prodávaných modelů pohybuje v rozmezí od 6 do 36 V a právě jeho výše udává, nakolik bude práce s vrtačkou či šroubovákem rychlá a efektivní.

Konstrukce

O tom, zda nás po chvilce vrtání nebudou bolet ruce, rozhoduje zejména provedení ergonomie daného zařízení. Nejlepší aku vrtačky a šroubováky mívají ergonomickou rukojeť, která skvěle padne do ruky a je vyvážená tak, aby nedocházelo k neustálému naklánění zařízení na stranu. Úchopový prostor by měl být dostatečně pohodlný a vybaven systémem tlumení nárazů tak, aby nedocházelo k unavování rukou vibracemi.

V současnosti je možné na trhu nalézt dva základní způsoby provedení sklíčidla, tedy prostoru pro uchopení vrtáku. V prvním případě jde o klasické utažení prostřednictvím speciálního klíče. Stále více se však prosazují speciální aretační přístroje, umožňující přichycení jednotlivých vrtáků hned po jejich nasazení do útrob vrtačky.

Příslušenství

Pokud si stále nejste jisti, jak vybrat aku vrtačku nebo šroubovák, určitě se zaměřte i na nabídku příslušenství. Základem by měla být přítomnost kufříku umožňujícího bezpečné uložení přístroje a jeho nenáročné skladování. V případě práce ve výškách či šikmých plochách odvedou skvělou práci upevňovací poutka. Činnost usnadní i držadlo na bity či LED osvětlení, umožňující si na svůj úkol doslova posvítit.

Konkrétní doporučení

Problém s výběrem aku vrtačky či šroubováku vám může pomoci vyřešit i portál chytryvyber.cz. Zde najdete recenze vrcholných modelů, které je možné v dnešní době v záplavě všech pomocníků nalézt. Rovněž poskytuje přehledné tipy na ty nejlepší aku vrtačky a šroubováky a tematicky zaměřené texty, usnadňující jinak náročný výběr. Tou nejlepší volbou byla po dlouhém posuzování a zkoušení zvolena vrtačka DeWALT DCD780C2. Ta nabízí zejména extrémně výkonné elektromotor a perfektně provedenou konstrukci, která zaručí dostatečné tlumení nárazů a vibrací. Vzhledem k tomu, že se jedná o přístroj určený i profesionálům, vyniká i velmi výdržnou baterií.

V ranku nejlepších aku šroubováků je potom možné nalézt Hitachi DS12DVF3, jehož hlavní devízou je celková kvalita konstrukce a naprosto dostatečný výkon pro jakýkoliv jednodušší šroubovací úkon.

Komerční prezentace

Uložit

Jak správně vybrat aku vrtačku