Vrtací šablony

Vrtací šablony jsou jednoduché a šikovné pomůcky pro přesné vrtání otvorů. Díky jejich použití se v mnoha případech obejdete bez stolní vrtačky nebo opakovaného vyměřování.

Šablony, vrtací přípravky či kolíkovačky usnadní přesné vedení vrtáku požadovaným směrem a v některých případech vám pomohou dodržet přesný odstup mezi otvory, aniž byste museli každý z nich opakovaně vyměřovat a zakreslovat.

I s jednoduchými přípravky snadno docílíte dokonale kolmého otvoru, jehož vrtání by jinak vyžadovalo stojanovou vrtačku

 

Drží a neklouže

Dokonale přesné bodové či úhlové vrtání je zapotřebí například při vrtání otvorů pro nejrůznější nábytkové kování a spojovací prvky nebo při spojování trubkových konstrukcí. Pokud by byl v takových případech otvor jakkoli šikmý nebo navrtaný v nesprávném úhlu, mohlo by to způsobit třeba špatné doléhání dvířek či pantů, přílišné namáhání, nebo dokonce vylamování spojů a také viditelné estetické vady. Vrtat kolmo je potřeba i v případech, kdy se do vrtaného materiálu hloubí otvory z obou stran a musí se na středu přesně setkat.

Celou řadu takových situací lze pohodlně zvládnout s pomocí stojanové vrtačky. Tu však nemůžeme použít vždy, a navíc se její pořízení nevyplatí za předpokladu, že ji moc často nevyužijete. Řešením jsou tedy nejrůznější pomůcky pro kolmé či přesné úhlové vrtání, které lze koupit ve specializovaných obchodech s ručním nářadím a příslušenstvím pro truhlařinu.

Vrtat otvor do materiálu kolmo a pokud možno přesně je však zapotřebí také tehdy, kdy potřebujete zapustit do podkladu závitové tyče nebo šroubovat tak, aby ve spoji nevznikla žádná nepřesnost a uchycený předmět či materiál doléhal k podkladové ploše bez jakýchkoli odchylek. Přesné vrtání v požadovaném úhlu, tedy nejen kolmo, ale i při prošroubování různých spojů v dřevěných konstrukcích se s lehkou ruční vrtačkou často nedaří a třeba při vrtání do kovu se navíc často nevyhnete důlkování. I ta nejjednodušší šablona vám pomůže udržet vrták v daném směru a zároveň nastavit i zamýšlenou hloubku vrtání.

Při použití šablony jsou otvory přesné a rovné. Vrták vám nesklouzává po hladkém povrchu lamina, plastů či kovu a rovněž se snadno vrtá do zaoblených trubek či na různé hrany. Rychle připravíte i otvory, u nichž je vyměřování a vrtání bez pomůcek otravnou mravenčí prací, tedy například díry pro přišroubování pantů, kování, různých úchytek či nosičů na poličky.

Praktická šablona pro přesné vrtání do hran obrobků

 

Co je na trhu

V hobbymarketech koupíte jednoduché plastové šablony už za cenu kolem stokoruny. Chcete-li však do dílny příslušenství tohoto typu na profesionální úrovni, podívejte se raději na nabídku prodejců materiálu pro truhláře a nábytkáře. Velký výběr šablon nabízí například firma Schachermayer, která prodává i vrtací šablony značky Hettich a příslušenství k nim.

Hettich vyrábí i hliníkovou šablonu Accura včetně široké škály příslušenství, která je určena pro profesionály, ale doslova netušené možnosti nabídne i amatérským truhlářům a víkendovým kutilům, pokud se rozhodnou pro tuto poměrně nákladnou investici. Nechcete-li však za možnost přesného vrtání platit rovnou několik tisíc korun, vyzkoušejte nejprve levnější výrobky, které sice nemají tak univerzální rozsah a komfort použití, ale mohou vás o výhodách tohoto způsobu vrtání přesvědčit.

Ruční stojan kombinuje přesnost vrtání s volností pohybu s vrtačkou

Mobilní stojan

Zajímavým příslušenstvím k ruční vrtačce je mobilní vrtací stojan. Například výrobek Wolfcraft Tecmobil slibuje úhlové správné navrtání, vrtání a děrování ve všech polohách, na stěně, nad hlavou, na šikmých plochách, v kruhovém materiálu, lištách a profilech. Je možné napojit ho na odsávání prachu v každé poloze vrtání a díky nastavitelnému dvousloupkovému vedení nastavovat na stupnici úhly vrtání až do 45°.

Kutilové i zkušení řemeslníci ocení u tohoto přípravku plynulé přestavení hloubkového dorazu, přímý doraz pro sériové vrtání v řadě i dodatečné držadlo pro přesné nasazení a proti uklouznutí při vrtáku. Díky čtyřem otvorům pro šrouby v základní desce můžete zařízení použít také jako pevný vrtačkový stojan. Ve výbavě je integrovaná V-drážka k bezpečnému upnutí kruhových materiálů, základní deska s centrovacím zařízením pro střed vrtáku a také praktický zásobník vrtáků v držadle.

 

Speciální vrtáky

Pro vrtání s různými typy šablon se doporučuje používání zapouzdřených vrtáků. Jde o speciální přípravek pro vrtání pomocí vrtacích šablon. Vrták je vložen do pouzdra s pružinou, které brání poškození šablony a zaručuje přesnou hloubku otvorů. Konstrukce zaručuje minimální opotřebení vrtáku, protože břity nepřicházejí do styku s šablonou. Také nedochází k poškozování otvorů šablon. Vrtáky tohoto typu mají seřiditelný doraz pro hloubku vrtání. Jednotlivé výrobky bývají určeny pro konkrétní typy či značky šablon.

 

 

Vrtací šablony