Vrtačka v dílně nesmí chybět

Byla by totiž škoda nevyužívat možnosti tohoto univerzálního, užitečného a často používaného nářadí. Vrtačky jsou navíc k dostání v rozmanitých variantách. Přečtěte si o nich více.

Stále platí, že vrtačka je tradičním nástrojem k vrtání. A když pomineme nadšence, kteří rádi pracují s ručním nářadím včetně vrtaček, převažují v tomto segmentu nářadí vedle elektrické „klasiky“ i vrtačky akumulátorové včetně vrtacích šroubováků nebo lehkých nástrojů s funkcemi, jež jsou oproti standardní vrtačce omezené a slouží zejména k rychlému zašroubování menších vrutů. To oceníte zejména při práci se dřevem.

Výhody elektrických vrtaček

Bosch Professional GSB 162-2 RE

Bosch Professional GSB 162-2 RE je příkladem profesionálního elektrického obouručního přístroje pro náročné vrtání (Foto: Bosch)

I přes zdánlivě dominující nabídku vrtacího nářadí na dobíjecí baterie si připomeňme některé nesporné výhody tradičních vrtaček na elektřinu ze sítě. Při použití v dílně obvykle není na překážku přívodní kabel, a pokud toto omezení připustíte, získáte výkonný robustní nástroj, u nějž nejste omezeni nutností hlídat dobíjení nebo kompromisem z hlediska výkonu. Pro pravidelnou a častou práci zahrnující vytváření děr do dřeva a dřevitých desek, ale i do betonu, kamene nebo keramické dlažby a obkladů je elektrická vrtačka stále ideálním nástrojem, který má většinou i dostatečné možnosti nastavení, regulace otáček či užitečných funkcí včetně zpětného chodu.

Těmi se sice vyznačují i dobré akumulátorové vrtačky, ale pro práci v dílně či na stavbě lze nástroj s kabelem stále doporučit. Upřednostňujete-li výkon, výdrž a vyspělé možnosti nastavení, ze současné nabídky tradičních elektrických vrtaček na trhu si vyberete.

Robustnější aku vrtačka

Robustnější aku vrtačky umožní udržet i vrtáky do dřeva (Foto: DeWalt)

Akumulátorové vrtačky

Pro někoho může být trochu obtížné zorientovat se v jednotlivých parametrech aku vrtaček a aku vrtacích šroubováků, protože mezi některými výrobky rozdíly existují a u jiných zase žádné nejsou. Ale obecně platí, že akumulátorové přístroje s možnostmi nastavení otáček a zpětného chodu lze obvykle bez problémů využívat k vrtání i šroubování.

Akumulátorová vrtačka

Akumulátorová vrtačka se může od aku šroubováku lišit rozsahem nastavení otáček, u některých levnějších šroubováků ale mohou některá nastavení pro vrtání zcela chybět. Mnoho výrobků však umožňuje šroubování či vrtání s tím, že na přístroji je jednoduchý přepínač s příslušnými symboly nebo různé způsoby regulace otáček. Některé z nich jsou vhodné pro vrtání a jiné pro utahování či povolování šroubů a vrutů. Užitečné je přepnutí do zpětného chodu, kterou využijete při vyšroubovávání vrutů, ale i v případě, že se vrták v materiálu zasekne a nechce se hnout.

Akumulátorový vrtací šroubovák

Narex ASP 600-2B BASIC

Narex ASP 600-2B BASIC je aku vrtací šroubovák s funkcí příklepu a patří mezi výkonné stroje s možností vrtání i šroubování (Foto: Narex)

Kombinace funkcí může u rotačního nářadí znamenat jistý kompromis, a pokud se chcete omezení vyhnout, nevybírejte v kategorii levných lehkých nástrojů s příliš malými akumulátory. Investice do značky, kvality a výkonu se vyplatí v případě, že chcete vrtat i otvory do náročnějších materiálů a zároveň využívat funkci šroubování, ale například při stavbě dřevěného plotu nebo montáži dřevěných konstrukcí oceníte nízkou hmotnost i možnost jednoručního použití vrtacích šroubováků, aniž byste potřebovali výkon, příklep či regulaci otáček nutnou pro vytváření otvorů do kamene nebo betonu. V takovém případě má smysl pořídit si dvě různé vrtačky a využívat je podle potřeby. Pro opakované vrtání do zdiva či betonu, například při montáži kotev panelů pro tepelnou izolaci nebo pro umístění závitových tyčí do chemických kotev, je vždy lepší volbou výkonná vrtačka s příklepem.

Malý vrtací aku šroubovák

Malé vrtací aku šroubováky nezvládnou všechno, ale jsou lehké, výkonné a dostačující pro základní práce (Foto: Bosch)

Pevné utažení sklíčidla

Drtivá většina hobby nástrojů pro vrtání a šroubování předpokládá utahování sklíčidla rukou, což je rychlé a pohodlné, ale někdy síla ruky nemusí k dostatečnému zafixování velkých vrtáků stačit. Silné elektrické ruční vrtačky včetně vrtacích kladiv jsou mnohdy udělané tak, že se sklíčidlo neutahuje pouze ručně, ale s pomocí klíče. Ten se téměř vždy prodává v kombinaci s celokovovým sklíčidlem, které je na sílu utažení pomocí klíče vhodnější a odolnější. Nemusí to ale platit vždy, proto při preferenci dotahování pomocí klíče pozorně vybírejte i s ohledem na materiál sklíčidla.

vrtání do tvrdých materiálů

Z výkonu aku vrtaček nemějte obavy, dostatečně silná kapacita baterie postačí i pro vrtání do tvrdých materiálů (Foto: Ryobi)

Malý vrtací aku šroubovák

Malé vrtací aku šroubováky nezvládnou všechno, ale jsou lehké, výkonné a dostačující pro základní práce (Foto: Bosch)

Pěkně do ruky

Při výběru vrtačky si všímejte i ergonomie, protože někdy může být pro vaše potřeby vhodnější nástroj stavěný tak, aby se dal pohodlně držet v obou rukou, a jinde oceníte spíše vrtačku pistolového tvaru a možnost udržet ji v jedné ruce a třeba nad hlavou. Při vrtání s příklepem do betonu, kde je nutné na nástroj vyvinout i určitý tlak, je pohodlný obouruční úchop nezbytný, ale třeba na střeše nebo při upevňování plotových planěk oceníte lehký jednoruční přístroj.

Plyne z toho celkem jednoduchý závěr, že univerzální vrtačka pro všechny představitelné práce pravděpodobně neexistuje, a zároveň se u tohoto nářadí nabízí tak široké možnosti využití, že je vhodné zvážit i nákup dvou čí více modelů s rozdílným designem, hmotností, rozsahem funkcí i pohonem.

Dobré rady

  • Nezapomeňte, že výhodu lehké jednoruční vrtačky či vrtacího šroubováku může omezit hmotnost a velikost akumulátoru.
  • U akumulátorového nářadí začíná převažovat trend univerzálních baterií, které lze v příslušných produktových řadách jednotlivých značek využívat pro více typů nářadí.
  • Vrtačky lze s odpovídajícím příslušenstvím využít i k broušení nebo leštění různých povrchů.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Bosch, Narex, DeWalt, Ryobi

Vrtačka v dílně nesmí chybět