Vinyl svépomocí

Staré typy „lina“ se prodávaly v rolích a celé pásy se na podlahu lepily. V oblasti vinylových krytin, jak se jim správně říká, však došlo k zajímavému vývoji, takže instalaci zvládne úplně každý.

Pokládka vinylové podlahy je dnes mnohem snazší než kdykoliv dříve. Krytina se prodává nejen v rolích, ale i ve formě dílců o velikosti prkenných lamel, které se pokládají na podlahu velmi snadno. Jsou totiž opatřeny systémem spoje na pero a drážku stejně jako lamely plovoucí podlahy, takže se podlahová prkna spojují jediným „zacvaknutím“ a bez jakéhokoliv lepidla či jiných materiálů.

Systém se například u výrobce podlahových krytin Quick·Step jmenuje Uniclic®. Spočívá v horizontálním a vertikálním uzamykání prken, což zamezuje výškovým rozdílům. Tento důmyslný a pevný zacvakávací systém umožňuje panely nejen otočit, ale i zasunout na těžce dostupná místa.

Aby podlaha byla ve výsledku dokonalá, výrobce doporučuje krytinu instalovat na maximálně rovný podklad s podložkou Quick·Step® Livyn, která zabraňuje stopám po tlaku, tlumí zvuk a je vodotěsná.

Druhým způsobem, jak dílce položit, je klasické nalepení k podkladu. I tady je nutné mít podlahu rovnou. Metoda lepení je lepší pro podlahu, pod níž bylo položeno podlahové vytápění. Při tomto způsobu pokládky nemusíte myslet na dilatační spáry, pokud chcete vinylovou krytinu instalovat na větší ploše, ani nemusíte dávat ke zdem sokly, které při suché pokládce zakryjí dilatační spáry po obvodu místnosti.

www.quick­step.com, www.floorwood.cz, www.supellex.cz

text: Martina Lžičařová
foto: Quick Step

Vinyl svépomocí

Vinyl svépomocí