Kombinované obráběcí stroje

Rubrika: Dílna

Kombinované stroje na obrábění dřeva šetří prostor v dílně a také peníze. Na jednom stroji můžete dřevo řezat, hoblovat, frézovat či dlabat.

Výhodou multifunkčních truhlářských zařízení je možnost přesné a bezpečné práce

Kombinované dřevoobráběcí stroje umožňují přecházet z jedné pracovní operace do druhé. Využít je můžete k hoblování, řezání, frézování, dlabání a dalším způsobům obrábění a tvarování dřeva. V jednom stroji tak získáte hned několik zařízení, které by při nákupu zvlášť stály výrazně více peněz a zabraly by v dílně mnohem více místa. Ušetříte i náklady na energii a provoz a jednodušší je i případný servis. Kombinované stroje jsou zvláště v hobby kategoriích velmi zajímavou a finančně dostupnou součástí dílenského vybavení především pro příležitostné zájmové truhláře i řemeslníky.

Existují rozšířené i méně obvyklé kombinace funkcí obráběcích strojů, takže se při výběru orientujte na nejvhodnější sestavu podle toho, do jaké práce se dřevem se nejčastěji pouštíte. Možných variant dílčích strojů na jednom stojanu je totiž celá řada.

Nejčastěji prodávané multifunkční stroje obvykle kombinují funkce jednoúčelových dřevoobráběcích strojů (frézky, srovnávačky, tloušťkovačky, kotoučové pily, dlabačky, brusky, vrtačky). Univerzální kombistroje pak zahrnují pět i více základních strojů.

Standardní dřevoobráběcí stroj s více funkcemi obvykle představuje kombinaci srovnávací a tloušťkovací frézky, srovnávací a protahovací frézky a dlabačky, pily a frézky, případně kombinace pil, frézek, protahovaček a dlabaček. Můžete si však pořídit i jiné varianty, například spojení protahovačky a hoblovky s kotoučovou pilou a spodní frézkou, ale i variantu s kombinovanou bruskou pro několik typů povrchového broušení dřeva.

Užitečnou součástí víceúčelových strojů je čelní kotoučová bruska, která poslouží pro jemnější opracování dřevěných dílů, zabroušení oblých řezů, hran či rohů. Rotující svislý kotouč, na který se suchým zipem připevňují brusné povrchy, umožňuje pohodlné a bezpečné broušení nejrůznějších tvarů. Je-li součástí výbavy sklopný stolek, můžete opracovávaný kus přesně zaaretovat bez obav, že se při broušení smekne a poškodí.

Frézky a dlabačky

Frézky obrábějí (frézují) dřevo otáčejícím se nástrojem, kterým může být nožový hřídel, kotoučová nebo stopková fréza. Dělí se na rovinné srovnávací a tloušťkovací, svislé spodní a horní, tvarovací, kopírovací, čepovací a ozubovací.

Pro kombistroje je typické snadné a rychlé nastavení na různé typy prací i pro výměnu příslušenství

Například srovnávací frézka se používá k opracování hrubých řezaných ploch dřeva, vytvoření pravých úhlů a zarovnání spojovaných spár. Takto se nejčastěji opracovávají fošny, prkna a hraněné řezivo.

Srovnávací frézky se vyrábějí s různými délkami stolu a šířkami frézovacího válce. Tloušťkovací frézka se používá na frézování (hoblování) prken, fošen, hranolů a lišt na potřebnou tloušťku a šířku poté, co se opracují (srovnají) na srovnávačce.

Pro kutilskou truhlařinu je vhodná právě kombinovaná srovnávací a tloušťkovací frézka. Tento dřevoobráběcí stroj zpravidla tvoří litinový stojan stroje, vertikálně stavitelný stůl pod nožovým hřídelem a mechanický posun.

Další z možných funkcí na výběr bývají zvláště u dražších a vyspělejších multifunkčních strojů vícevřetenové (tvarovací) frézky. Jsou rovněž určeny ke srovnávání, drážkování a tloušťkování při jedné pracovní operaci. Zvládnou udělat zároveň (při jednom průchodu dřevěného obrobku) čtyři vzájemně kolmé opracované strany. Slouží k tomu dvě za sebou umístěné horizontální hřídele (srovnávací a tloušťkovací) a dvě paralelně pracující svislé hřídele. Na tyto svislé hřídele se upevňují profilovací nástroje (např. frézy pro pero a drážku). Stroj tohoto typu se velmi dobře hodí například pro výrobu okenních profilů nebo palubek.

Protože u vícevřetenové frézky pracuje mnoho strojů současně, je stojan stroje většinou zcela uzavřen krytem. Podstatně to redukuje zatížení hlukem a usnadňuje odsávání třísek vznikajících při obrábění.

Základní stroje na obrábění dřeva lze koupit i za méně než deset tisíc, ceny kvalitních se pohybují v desítkách tisíc

Na zhotovování podélných otvorů (dlabů) se hodí dlabačky, které dřevo opracovávají buď dlabacími vrtáky, nebo dlabacími řetězy, dláty a hřebeny. Při dlabání se do řezu posunuje buď upnutý dílec, nebo nástroj. Podle typu dlabacího nástroje dělíme dlabačky na vrtací, řetězové, dlátové a hřebenové.

Jak správně vybrat

Některé kombinace strojů využijete například při výrobě drobného nábytku a dekorací, jiné se budou hodit třeba pro výrobu oken, dveří, součástí drobných staveb nebo pro restaurování a opravy. Kritériem pro výběr kombinovaného stroje by měl být kromě ceny také výkon, rozsah funkcí a příslušenství a rozvaha, k čemu ho nejčastěji použijete. Pro různé drobnější nárazové truhlářské práce si vystačíte i se stroji, které lze koupit za méně než deset tisíc. Ty však nejsou určeny k pravidelné několikahodinové zátěži a zvládnou opracovat obrobky jen do tloušťky, šířky či délky dané rozměry zvoleného stroje. Profesionální multifunkční stroje do truhlářských výroben mohou stát i více než sto tisíc korun.

text: Richard Guryča

foto: Archiv firem, Shutterstock

Kombinované obráběcí stroje

Kombinované obráběcí stroje