Venkovní vodovod

Kameninové umyvadlo s domečkem pro přívod vody je současně stylovým doplňkem zahrady

Mít na zahradě k dispozici tekoucí vodu, je k nezaplacení. Usnadní péči o rostliny a údržbu zahradního vybavení, domů si nemusíme nosit nečistoty a venku umyjeme i věci z domácnosti při velkém úklidu.

Výčet plusů, které venkovní vodovod má, vydá na dlouhý seznam, do něhož si každý může přidat to své. Odpadne tahání konví na zalévání i napojování nekonečných metrů zahradních hadic. Pokud potrubí dovedeme až do zahrady, snadno s ním totiž budeme zásobovat vodou postřikovače, napustíme bazén, před který můžeme ještě přidat sprchu, abychom do něj vstupovali čistí a udrželi tak kvalitu vody. Pro letní měsíce si můžeme dokonce zřídit venkovní koupelnu, která nabídne romantickou koupel třeba při západu slunce. Aby nám vodovod dobře a dlouho sloužil, musíme mít ale na paměti, že jeho instalace se řídí jinými zákonitostmi než uvnitř domu, zejména kvůli odolnosti vůči mrazu.

Potrubí a odtok má umyvadlo ukryto v elegantním sloupku

Zdroj vody

Venkovní umyvadlo z kolekce Orange, kamenina s glazurou (Petra Šafářová)

Nejprve se musíme rozhodnout, z jakého zdroje budeme vodu odebírat. Můžeme jej napojit na domácí vodovod, kdy vyvedeme potrubí přes obvodovou zeď, například z koupelny nebo ze sklepa, samozřejmě vždy tak, aby bylo připojení až za vodoměrem. Využít můžeme i vlastní studnu nebo nádrž na dešťovku, použijeme-li čerpadlo či darling.
Pro dopravu vody na určené místo je vhodnější volit plastové venkovní potrubí, jež se pro svou hladkost méně zanáší. Je také pružnější, a když už se stane, že v něm zamrzne zbytková voda, je větší šance, že nepopraská. Ochranu před zamrznutím vody v potrubí můžeme řešit topným kabelem, který po něm, či v něm povedeme.
Na potrubí připojíme ventil, kohout nebo sprchu opět v provedení pro venkovní použití.

Není kohoutek jako kohoutek

I z kohoutků máme na výběr, a to v klasickém, moderním nebo retrostylu. Ovládají se buď otočnou hlavicí, která může být i zdobná, například ve tvaru zvířecí hlavy, nebo páčkou či tlačítkem. Šroubení na vyústění slouží k našroubování redukce pro připojení zahradní hadice.
Ze všeho nejdůležitější je, aby byla venkovní armatura zkonstruována tak, že jí nebude hrozit poškození mrazem. Někdy si dokonce zachovává funkčnost i v zimním období. V kohoutu či ventilu s mrazuvzdornou úpravou nezůstává v otevřené poloze žádná voda, která by mohla zmrznout, ovšem jen za předpokladu, že je přívodní potrubí zcela vyprázdněno. V opačném případě sice zamrzne, ale není rozpínajícím se ledem poškozeno a po pominutí mrazů je opět zcela funkční. Při umístění kohoutu zvenku na zeď domu je nutné nainstalovat uzávěr vody na potrubí uvnitř domu a před zimou jej uzavřít.
Nezámrzné kohouty a ventily se při každém uzavření automaticky kompletně zbaví vody. Nejen, že tak nezamrznou, když je zapomeneme před zimou vypustit, ale můžeme je díky tomu používat celoročně. Má to ovšem háček, těleso ventilu musí být umístěno ve vnitřním mrazuvzdorném prostoru.

Závěsné kovové umyvadlo se bude hodit, když si venku budeme chtít umýt ruce. 4 496 Kč (NOVAline)

Zahradní fontána 80 cm. 5 410 Kč (NOVAline)

Pro pohodlnou očistu

Umyvadlo MARS s nosičem pro zahradní hadici, plast. 4 290 Kč (Dešťovka.eu)

Větší pohodlí při umývání právě sklizeného ovoce a zeleniny, zahradního náčiní atd. nám poskytne výlevka nebo nástěnné umyvadlo, jež zavěsíme na venkovní stěnu chaty, chalupy, zahradního domku nebo na plot. Mohou být litinové, plechové, smaltované, z přírodního kamene, z betonu, kameninové či z odolného a lehkého polyetylenu. Pro instalaci volně v zahradě se nejlépe hodí vodovodní sloupek s kohoutem a výlevkou z nerezavějící slitiny, kamenný či kameninový s mrazuvzdornou glazurou. Získáme s nimi nejen praktický, ale i stylový doplněk.
Pro mytí rukou poslouží umyvadlo, jež může být rovněž plechové, nerezové, kameninové, betonové či z jediného kusu kamene nebo tvrdého dřeva. Volit můžeme nadčasový i retrovzhled.
Pro očistu těla a osvěžení v letním horku se vyplatí pořídit si venkovní sprchu. Může mít přívod studené i teplé vody nebo jen studené, která se bude v zásobníku ohřívat pomocí solárního panelu.

Není nad přírodní materiál! Zahradní umyvadlo č. 3, rozměry 70 × 50 × 40 cm, žula. 5 900 Kč (Kameny.cz)

I s minimalistickou zahradní sprchou Bora WTK si můžete dopřát osvěžení v parných dnech. Výška 1 m. 18 900 Kč (Relaxobchod)

Pomocí adaptéru se kohoutek propojí s hadicí (GARDENA)

Odvádění vody

Vytékající vodu je třeba z místa mytí odvést do kanalizace či septiku, a to buď přes venkovní sifon, nebo častěji podlahovou vpustí se suchou zápachovou uzávěrou. Musí být rovněž určena pro venkovní použití, aby voda v kanálku neulpívala a aby tak nehrozilo její poškození vlivem mrazu. Alternativním řešením je odtokový žlab s roštem, který také odolává nepřízni počasí.

K venkovnímu kohoutu lze připojit zavlažovací hodiny (Mountfield)

Dobrá rada

Potrubí pokládáme v mírném spádu, aby z něho voda při vypouštění kompletně vytekla a nezmrzla uvnitř.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Venkovní vodovod