Není drát jako drát

Rubrika: Dílna, Materiály

V dílně i na zahradě je dobré mít po ruce několik rolí drátu. Hodí se zejména při pomocných pracech, zvláště při opravách plotů, ale i k upevňování a svazování nejrůznějších materiálů.

Pro dostatečně pevný drátěný spoj potřebujete i kvalitní kleště

Zdánlivě není nijak složité pořídit roli drátu, ale je dobré mít v zásobě drát různého průměru, abyste se při práci vyhnuli zbytečné námaze, nebo naopak opakovanému upevňování něčeho, na co je drát menšího průměru nedostatečný.

Větší balení vázacích drátů se hodí na stavbu plotů, menší je vhodné pro nejrůznější použití v domě i na zahradě

V nabídce železářství či specializovaných obchodů narazíte nejčastěji na vázací a napínací dráty, ale i na dráty pro vedení viné révy či stromků. A samozřejmě také na ostnaté dráty. Různé druhy drátů se používají pro některé výtvarné a dekorační techniky, speciální (hliníkové, měděné) dráty pak poslouží třeba pro tvarování bonsají.

Ocelové, pozinkované, poplastované

Dráty jsou nejčastěji ocelové či zinkové, případně v poplastovaném nebo pozinkovaném provedení a dodávají se v průměrech například od 0,8 do 2 milimetrů. Vybrat si můžete také z nejrůznější metráže. V případě vázacího drátu, který má v domě či zahradě univerzální použití, bývají balení obvykle ve svitcích po 30 nebo 50 metrech.

Ohebné dráty a ketlovací kleště pro jemnou práci ve šperkařství

Včelaři, ale také výtvarníci mají v oblibě včelařský drátek, který je určen k drátkování rámků v úlech. Má průměr 0,4 milimetru, bývá obvykle v pocínovaném nebo nerez provedení, je velmi ohebný a dobře se s ním pracuje. Vedle svého původního určení bývá proto často používán k drátkařským či šperkařským výtvarným technikám, ale i jako vázací drát nebo pomocný materiál pro výrobu věnců či aranžování květin. Ve včelařských potřebách seženete takový drátek i v krabičce s otvorem, která zamezí zaplétání a nechtěnému rozmotávání drátku.

Zubařský i floristický

Pro výrobu dekorativních předmětů jsou vhodné také měděné dráty, které jsou poměrně těžké, ale dobře se tvarují. Použít lze i podobně zbarvené mosazné dráty, které jsou ovšem tvrdší a snadnou práci umožní jen při nejtenčích průměrech. Zajímavým materiálem, oblíbeným zvláště mezi šperkaři, je ocelový zubařský drát. Vyrábí se z ušlechtilé oceli v průměrech od 0,2 do jednoho milimetru v měkkém i tvrdém provedení a mezi jeho výhody patří stálý lesk. Měkký zubařský drát umožňuje složitější tvarování, tvrdý je pak dostatečně odolný, aby se z něj daly vytvářet například závěsy šperků.

Speciální vinařské dráty jsou nezbytnou pomůckou pěstitelů révy

Při vytváření květinových vazeb, věnců, dekorací z přírodnin či vázání květů je velmi důležitým pomocníkem floristický drát. Dodává se v různých průměrech a nejčastěji potažený zelenou floristickou páskou, ale může být i v bílém provedení. To využijí například i cukráři při dekorování dortů nebo vytváření květin z marcipánu. Floristické dráty se nejčastěji prodávají v průměrech od 0,5 do 1,2 milimetru, obvykle nastříhané na délku kolem 30 až 40 centimetrů v baleních po deseti a více kusech.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Není drát jako drát

Není drát jako drát