Jak si chránit srdce

Kardiovaskulární nemoci, tedy onemocnění srdce a cév, patří celosvětově k nejčastějším příčinám úmrtí. Přitom ve většině případů jim lze předejít správnou životosprávou.

Za nejúčinnější prevenci je považováno udržování optimální tělesné hmotnosti, pravidelný pohyb, zdravý jídelníček, absence kouření a vyhýbání se dlouhodobému stresu.

procházka se psem

Foto: Shutterstock

Znáte svůj tlak?

Vysoký krevní tlak čili hypertenze nebolí, a tak o něm řada lidí nemá tušení. Normální hodnoty u zdravého dospělého jedince jsou 120/80 mmHg. Při opakovaném naměření hodnot nad 140/90 mmHg jde již o vysoký tlak. Ten se objevuje u lidí s obezitou, kuřáků nebo při dlouhodobém stresu. Pokud je neléčený, stav se zhoršuje, dostavují se častější bolesti hlavy, únava, otoky končetin. Srdce se více namáhá a může dojít k jeho poškození. Vysoký tlak má vliv i na aterosklerózu. Kromě léků je nutné upravit životosprávu, mít střídmou stravu s nižším obsahem soli.

Problém jménem nadváha

V České republice má podle některých studií vyšší než optimální tělesnou hmotnost 68 % mužů a 58 % žen. Velmi riziková je centrální obezita, při níž se tuk ukládá k orgánům uvnitř břišní dutiny a hrudníku. Přispívá k tomu častá konzumace typických českých jídel bohatých na živočišné tuky. Ty se výraznou měrou podílejí na vzniku aterosklerózy neboli kornatění cév, kdy se v jejich stěnách ukládá cholesterol. Cévy se postupně zužují a zhoršuje se průtok krve, časem se mohou dokonce ucpat a způsobit infarkt.

Hladina celkového cholesterolu má u zdravých jedinců hodnotu nižší než 5 mmol/l, proto je důležité omezit ve stravě živočišné tuky na maximálně 10 % z celkového energetického příjmu. Pravidelná zdravá a vyvážená strava hraje v péči o zdravé srdce důležitou roli, neboť si díky ní člověk snáze udrží normální hmotnost. Nejlepší je podle kardiologů bezmasá strava.

Srdci sportování svědčí

Pohyb prospívá nejen srdci, ale také mozku, do určité míry napomáhá snížit vysoký cholesterol, zlepšuje náladu a udržuje tělo v dobré kondici. Nejvhodnějším i nejpřirozenějším pohybem je chůze. Svižná, trvající alespoň třicet minut denně. Pokud máte srdce zdravé, zařaďte minimálně dvakrát v týdnu aktivitu na vysoké tepové frekvenci, například velmi rychlou chůzi, rychlý běh, veslařský trenažér, kruhový trénink apod.

Duševní hygiena

Stres způsobuje v těle nepříjemné napětí, narušuje spánek, může prohlubovat únavu a zvyšuje krevní tlak, čímž se srdce více namáhá. Náprava spočívá v uvědomění si, co vám nejvíce dlouhodobý stres způsobuje, a pokud to jde, pokusit se eliminovat stresové situace. Zároveň se musíte naučit efektivně odpočívat. Základem je pravidelný spánek trvající šest až osm hodin, aby organismus získal dostatečný čas na regeneraci. Prospěšný je pohyb na čerstvém vzduchu a setkávání s přáteli.

Cigareta? Zapomeňte!

Pokud jste ještě netípli svou poslední cigaretu, rozhodně to udělejte. Nikotin zčásti připravuje srdce o kyslík, zvyšuje riziko infarktu a ischemické choroby srdeční. Kouření může zvyšovat i krevní tlak.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Jak si chránit srdce