U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VELMI ZDRAVÝ HYPOCHONDR

Kategorie: Volný čas | Autor:

SOUTĚŽ O 5 CD

Jarda Hrdlička muzicíruje takřka od narození. Už v pěti letech začal hrát na kytaru a skládat. Když mu bylo třináct, objevil se na pódiu s kapelou Rytmus jako hráč na elektrickou kytaru. Aby se však mohl prosadit jako zpěvák, založil si v roce 1977 vlastní rockovou kapelu Parazit, která byla rok po vzniku úřadem kultury zakázaná. Život tohoto synka z Moravy byl zkrátka hned od počátku pestrý. Přistupoval k němu s humorem, což se projevovalo i v jeho tvorbě. Prezentoval ji ve své další skupině Filtr, kterou dal dohromady po vojně. I ona však byla v jeho rodném okrese Jihlava zakázána a označena za ideologickou diverzi ze západu. V roce 1983 odchází Jarda, tehdy stále ještě “jenom” Hrdlička, do Brna a po profesionálních přehrávkách se stává svobodným umělcem. Aby zkontroloval, odkud a co to vlastně jako diverzant způsobil, vyrazil na západ. Zpíval a hrál po celé Evropě, kde se nemohl nepotkat s dalším moravským muzikantem Laďou Kerndlem – a přes něj s Karlem Vágnerem. Když šéf Multisonicu křtil první Jardovo CD s názvem “Šenkýřka na chodbě”, tvrdil, že když se ti dva potkali v Německu, měli dokonce společnou milenku. Jistě tím ovšem myslel muziku, jinak by se Laďa zřejmě nepřipojil ke Karlovi a Petru Haničincovi jako třetí křtitel. Nejde o album jazzové, nýbrž o rytmický rock. A skutečnost, že krátce po uvedení na trh už Šenkýřka bodovala v několika rádiích svědčí o tom, že tentokrát se diverze Jaroslava Hrdličky zdařila. Na svém albu nejen zpívá, ale je autorem hudby, textů, aranžmá i hráčem na všechny doprovodné nástroje. To vše se odehrálo v Jiříně, kde v roce 1996 koupil statek a o pár let později postavil hudební studio. V oné pěkné vsi nedaleko Jihlavy také pořádá hudební festival Jiřínské léto, který se těší veliké účasti a oblibě. A jak vlastně vznikla Jardova přezdívka? Rozhodl se pro ni po svém učinkování v hudebním pořadu Hypochondr show, kde zpívá parodické texty na písně tuzemských i světových hvězd (např. Karla Gotta, Joe Cockera a dalších). Také proto jsou na přebalu jeho CD obaly některých léků.

Naše dnešní soutěžní otázka bude souviset s názvem CD a zní takto: Proč se album Jardy Hypochondra jmenuje Šenkýřka na chodbě:

1. Když muzikant vstupuje do lokálu, šenkýřky prchají na chodbu.

2. Šenkýřku našel autor v Německu na chodbě, kde ji právě odložil Laďa Kerdl.

3. Jde o složeninu z názvů dvou písniček, které můžeme na albu slyšet.

Odpovědi zasílejte do 31. srpna na adresu naší redakce. Pět správných luštitelů, kteří budou vylosováni, získají toto album z produkce hudebního vydavatelství Multisonic.

VELMI ZDRAVÝ HYPOCHONDR