U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kde dříve klapalo mlýnské kolo

Kategorie: Návštěva | Autor: Iva Tvrzová

Vodní mlýn, pak malá zděná chata, dnes velký roubený dům, zařízený s veškerým pohodlím. Takovými proměnami prošlo jedno malebné místo na okraji lesa v podhůří Orlických hor.

Kousek za vesnicí stával vodní mlýn z přelomu 18. a 19. století. Obilí mlel asi sto padesát let, než v padesátých letech 20. století jeho kolo doklapalo. Mlýn byl ponechán svému osudu a chátral.

   V 60. letech jej koupili rodiče dnešního majitele. Stavba už byla vážně poškozena, proto ustoupili od opravy a ze zbytků použitelných materiálů tu postavili menší zděnou chatu. Komfort byl podle měřítek tehdejší doby – venkovní sprcha stála kousek od potoka. Stačilo to, chata se využívala jen v létě.

Přišel čas přestavby

Po více než třiceti letech získal chatu syn majitelů. Vyžadovala opravu, navíc už nevyhovovala současným nárokům ani velikostí ani vybavením. Pan Vratislav ji chtěl s rodinou využívat k rekreaci celoročně a také stavbu přizpůsobit rázu krajiny.

   K původní zděné části, ve které je dnes kuchyně, koupelna s WC a vstupní chodba se schody do podkroví, byla přistavěna roubená část s velkou obytnou místností a nad starou i novou částí vyrostlo obytné podkroví se dvěma prostornými ložnicemi. S tím se „svezla“ i nová střecha a komíny.

   Jedním ze zásadních úkolů bylo přivést do domu vodu a pak její odpad. Vyřešila to vrtaná studna a vlastní biologická čistička.

   Když stavební firma skončila práci, dostala chalupa nějaký čas na vydechnutí. Každý poučený stavebník totiž ví, že dřevo pracuje, roubení sesedá.

Nové jako staré?

Další práce už byla v režii uměleckého truhláře Milana Vaňouse ze žamberské firmy Otesánek. Ten dovede ošetřit roubenou stavbu tak, jak potřebuje, dát novému dřevu trochu starší vzhled a dokonce vyrobit letité trámy tam, kde dosud nebyly. To takhle o pracovní pauze seděli v kuchyni truhláři a při pohledu na strop se nechali slyšet: „To jsou asi hodně staré trámy.“ „Asi jeden měsíc,“ opáčil pan Vaňous. Nechtěli věřit.

   Kromě replik stropních trámů v kuchyni tu má na svědomí ještě podobné v koupelně a v podkrovních ložnicích, v pokoji záklop stropu a úpravu všech nových trámů – hladkému dřevu dal ručním opracováním rustikální vzhled, stejným způsobem upravil i dveře, zárubně a nábytek, které vyrobili místní truhláři. „Chytají se vždycky za hlavu, když vidí, jak jejich dílo ničím,“ žertuje pan Vaňous.

   Práce při ošetřování a konečné povrchové úpravě dřeva tu bylo požehnaně. Trámy dostaly nátěr proti dřevokazným houbám, později přišly na řadu vodou ředitelné lazury. Zvenku má chalupa barvu dubu, stejně tak trámy v koupelně, v ostatních místnostech byla použita světlá lazura bez pigmentu.

   Náročnou prací u roubených staveb je jejich spárování. Po vyschnutí se spáry „hřebíkovaly“ a vymazávaly směsí, na níž má majitel Otesánka recepturu od památkářů: cihlářská hlína, vápno a piliny. To se dělalo ještě před povrchovou úpravou dřeva. Po opravě popraskaného spárování se totiž trámy přebrušovaly (smrk rychle tmavne, roubenka už nějaký čas stála), pak teprve přišla na řadu již zmíněná konečná povrchová úprava.

   Roubený dům má poněkud netypická okna. Kvůli dostatečnému světlu v místnostech jsou trojdílná, s dvojitými skly. Opět je vyráběli místní truhláři. V nepřítomnosti majitelů je zakrývají masivní dřevěné okenice. Aby nezabíraly na fasádě moc místa, jsou skládací.

   Vnitřní i venkovní omítky zděné části byly provedeny záměrně mírně plastické, křivé. Naprosto rovné plochy by totiž neodpovídaly stylu venkovského domu a rušily by.

Místo pro relaxaci

Po celotýdenním pracovním shonu se tu krásně odpočívá. Přispívá k tomu i pohodlné a na pohled příjemné vnitřní zařízení. Rozlehlému pokoji dominuje velký krb obložený kachlemi, z něhož je veden teplý vzduch i do podkroví. Robustní sedací souprava i lavice u krbu jsou z dílny firmy Otesánek, doplněné starším opraveným nábytkem. Na podlaze jsou buková prkna (opět spolupráce místního a uměleckého truhláře), u krbu dlažba. Milou atmosféru dotváří vhodně doladěný textil, naaranžované sušené květiny, keramika a různorodé osvětlení.

   V protější kuchyni je dost místa pro velkou rohovou stylovou kuchyňskou linku, se všemi spotřebiči, které kuchařka či kuchař potřebují. Digestoř decentně zakrývá mohutný trám a zděné opláštění. Mezi okny s výhledem na les a před chalupu stojí stůl s lavicí a židlemi. A jaká by to byla chalupa bez kachlových kamen! Jsou krásně tmavě zelená, s plotnou, dvěma troubami a pečlivě vycíděnými kovovými dvířky, na kterých můžeme přečíst nápis: Řehulka, Ohrozim, Prostějov, ČSR. Kromě kamen má kuchyně i elektrické podlahové topení, určené hlavně na temperování přes zimu.

   Líbila se nám i prastará lavice vedle kamen. Pan Vaňous nám ale prozradil tajemství jejího stáří: do lazurovací barvy se přidají saze, které vytvoří tu správnou patinu, pár dírek připomíná červotoče.

Ve zděné části domu je i koupelna se sprchovým koutem, umyvadlem, WC, pračkou a elektrickým bojlerem na teplou vodu. Je laděná do přírodních barev. Dlažba připomíná dřevo, což koresponduje s dalšími dřevěnými prvky (trám v šikmé stěně, skříňka). Teplo tu zajišťuje podlahové topení a elektrický žebřík.

Vzhůru do podkroví

Příchozí překvapí hodně prudké schodiště do podkroví. Při přestavbě se totiž majitel rozhodl zachovat to původní. Když už byla hotová nová koupelna, jejíž stěnou prochází část schodiště, zjistilo se, že patky schodů jsou shnilé. Schodiště se muselo dělat nové, ale opět stejně strmé, aby se nemusela předělávat i koupelna.

   V podkroví je nad roubenou světnicí stejně veliká ložnice. Je to útulná místnost, celá obložená dřevem, osvětlená oknem ve štítu a dvěma protilehlými mansardovými okny. Vešlo se sem pohodlně pět postelí, úložný nábytek, pracovní stůl i čtenářský koutek s křeslem a lampou. Nábytek, kombinující přírodní dřevo a bílý lak, je koupený v IKEA. Zajímavě je tu vyřešené vytápění: rozvod teplého vzduchu z dolního krbu vede v trámu za dveřmi a falešnými trámy na stropě k několika vyústěním. Druhá, menší ložnice, je určena pro hosty a zařízena nábytkem místní výroby.

Romantická lesní zahrada

Teprve když byly hotové interiéry a chalupa obyvatelná, pustil se majitel do úpravy okolí. Nejde tu o klasickou zahradu, jedná se o pozemek u lesa. Už kolem původní chaty byla kamenná terasa se schody. Zůstaly jen ty, terasa byla nově vydlážděna, zídky obloženy kamenem, osazeno nové dřevěné zábradlí.

   Důležitou stavbou je kamenný klenutý můstek přes potok na místě původní cesty z vesnice do mlýna. Podstatně zkrátí cestu ze vsi, dosud se sem jezdilo delší trasou přes les. Okolí ještě zkrášlí pár kamenických výrobků ze zámělského pískovce, které vytvořil kameník Drahomír Čížek; u potoka bude například hastrmánek, i komíny jsou jeho práce. Časem ještě dojde na rozšíření potoka v malý rybníček.

***

SE DŘEVEM TO UMÍ

Pan Milan Vaňous a jeho firma Otesánek umí se dřevem hotová kouzla. To dokázal i při přestavbě a dostavbě rekreační stavby v Orlickém podhůří, kterou měl po většinu času na starosti. Jeho mistrovským dílem jsou falešné duté trámy, sestavené z fošen tak povrchově opracovaných, že spáru nenajdete snad ani s lupou. Trámy mohou vytvořit dokonalou iluzi starého trámového stropu, roubené stěny apod., navíc se jimi dají vést různé rozvody. Dřevu umí dát i dokonale „starý“ povrch pomocí vlastnoručně namíchaných lazur. Prozradil nám i recept na čistě přírodní ochranný nátěr dřeva: smíchá se mletá chilli paprika, pepř, mletý česnek a voda. To vše se povaří, scedí a pak aplikuje postřikovačem na nové i na staré stropy, podlahy apod. Ty se pak na týden zakryjí fólií, aby působení přípravku bylo intenzivnější. www.otesanek.net

Popisy k obrázkům

Roubený dům je už zabydlený, zbývají ještě nějaké úpravy okolí. Vedle vchodu je zazděna do stěny pro štěstí podkova a na památku mlýnský kámen

Komíny s parádním kamenným zakončením

Skládací okenice má pěkné kování

Pokoji dominuje kachlový krb. Zajímavě využité jsou niky vlevo

V robustních křeslech se sedí velmi pohodlně

Do koupelny zasahuje konstrukce schodiště

Pozor, chodit opatrně!

Kachlová kamna v kuchyni jsou jako z pohádky

Velká ložnice v podkroví

Pan Milan Vaňous s dutým trámem, sestaveným z ručně opracovaných fošen

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ

Kde dříve klapalo mlýnské kolo