U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PROSTÁ krása VENKOVSKÝCH ZAHRÁDEK

Kategorie: Zahrada | Autor: Eva Skalská

STYL

V našich představách je venkovská chalupa vždycky spojována se zahradou hýřící pestrými květinami, vydávajícími líbeznou vůni. Co máme udělat pro to, aby se tento sen stal i u našeho domu skutečností? Základním předpokladem je, aby zahrada svým charakterem nenásilně zapadala do okolní přírody. Teprve tomu podřídíme jak její uspořádání, tak volbu druhů a odrůd rostlin.

Trvalky

V bezprostředním okolí našeho obydlí si jistě chceme zachovat kousek ideální přírody a pro tento cíl jsou jako stvořené trvalky. Musíme však zvolit takové druhy, které v daných podmínkách nepůsobí cize a příliš exoticky. Vzhledem k tomu, že na chalupě většinou nebydlíme trvale, vyloučit bychom měli choulostivé druhy, náročné na ošetřování a zálivku. V předzahrádkách a na dvorcích chalup bychom trvalky (platí to i pro letničky a dvouletky) neměli vysazovat do symetrických záhonů, ale do volných, které mají nepravidelný půdorys. V žádném případě je neohraničujeme betonovými kostkami, cihlami nebo nedejbože lahvemi od piva… Ani cestičky mezi nimi nemají být rovné, nejlépe působí v obloucích nebo jinak zakřivené. Velmi dobře se v těchto volných záhonech uplatní plazivé druhy trvalek, vytvářejících jednolitý podklad, do něhož se vysazují skupiny nižších, vyšších až vysokých rostlin. Při výsadbě je třeba pamatovat také na barevné ladění květů. Například trvalka s modrými květy se sází do sousedství druhu se žlutými květy, trvalka s červenými květy má mít za sousedku bíle kvetoucí. Samozřejmě podmínkou je, aby rostliny kombinované podle barvy květů kvetly ve stejnou dobu. Vsadit však můžeme i na bohatou různorodost, která nás svou pestrostí barev překvapí. Ze skupiny jarních druhů zvolíme například barvínek menší, huseník, kamzičník, konvalinku vonnou, orlíček, srdcovku nádhernou, upolín evropský, violku vonnou. Jmenované druhy vyžadují polostín, jen huseník a upolín nám budou vděčné za výsluní. Skupina trvalek kvetoucích v létě je neobyčejně bohatá, jen si vybrat: například denivku, jirnici, kohoutek chalcedonský (“hořící láska”), kokardu, kopretinu velkokvětou, kosatec bradatý, levanduli lékařskou, lupinu, mák turecký, náprstník purpurový, oměj šalamounek, pivoňku, plamenku latnatou, stračku – hybridy, vrbinu tečkovanou, zvonek broskvolistý a další. Vděčné jsou i trvalky kvetoucí na podzim, jako je hvězdnice novoanglická, mochyně “židovská třešně”, slunečnice vytrvalá, třapatka dřípalá, zlatobýl…

Letničky a dvouletky

Jaká by to byla zahrádka u chalupy, kdyby na ní nesvítily veselé letničky a dvouletky! Z letniček tu proto pěstujeme hrachor vonný, lichořeřišnici, měsíček lékařský. U plotu by neměly chybět slunečnice, které zahrádce dodávají ten pravý tradiční ráz. Významné uplatnění najdou i dvouletky: chejr vonný, maceška, pomněnka či topolovka růžová. Poslední jmenovaná dvouletka dorůstá výšky až půldruhého metru, je rovná jako svíčka a zdobí ji bílé, žluté, růžové, červené či fialové květy. Semena se vysévají v červenci, nejpozději začátkem srpna, a sazeničky se vysazují brzy na podzim podél plotu nebo okolo stěn domu na slunné stanoviště chráněné před větry. Jedná se o typicky venkovskou květinu, která chalupě dodává neobyčejné kouzlo.

Cibuloviny

Zahrádky u venkovských stavení jsou také neodmyslitelně spjaty s cibulnatými rostlinami, například s lilií královskou či lilií bělostnou, jejichž nádherně kvetoucí zvonce navíc omamně voní. Také řepčík královský, pyšnící se vskutku královskou korunou červených květů, by tu neměl chybět. Z drobných cibulovin do těchto zahrádek patří sněženky, bledule, modřence a ladoňky.

Růže

Ani ty by neměly na chalupářské zahrádce chybět. Keřové druhy se většinou vysazují jednotlivě, nejlépe k plotu. Velké oblibě se těší růže stromkové, které však na zimu vyžadují ochranu. Snad nejvděčnější jsou však růže popínavé, které se s pomocí opory ochotně pnou nejen po plotech, ale i po konstrukcích nad vchodem, nad cestami nebo u stěn. Pokud zvolíme poslední variantu, musíme konstrukci umístit tak, aby byla od zdi vzdálena alespoň deset centimetrů.

Bylinky

Bylo by přímo hříchem, abychom nenašli slunné místo pro kořeninové rostliny, které se u chalup vždycky pěstovaly. Bazalka, dobromysl, kopr, majoránka, máta peprná, pažitka, šalvěj či tymián jsou na záhonu nejen přirozeně hezké, ale i užitečné. Po ruce budeme mít vždy čerstvé voňavé zelené koření.

PROSTÁ krása VENKOVSKÝCH ZAHRÁDEK