Zahradní altány

Perlou některých zahrad jsou staré altány z počátku minulého století. Krásně se v nich odpočívá a sní… Ale proč si to potěšení nedopřát i v altánku novějším?

Stačí vyklenout podstřešní prostor, laťování klást nakoso – a hned je stavba romantičtější

Jde o stavbu, která se může stát okrasnou dominantou celé zahrady. Anebo zase skrytým zákoutím, jako stvořeným pro relaxaci s knížkou. Z altánku by měl být pěkný výhled -do krajiny, do zahrady, nebo alespoň na půvabný květinový záhon či jezírko. Posezení v něm má oproti pobytu v zahradní chatce nebo pod pergolou výhodu. V chatě jsme příliš uzavřeni a pod pergolou, pokud není opatřena stříškou, zase vystaveni povětrnosti. Altánek je v dobrém slova smyslu kompromisem.

Romantika v objetí vůní a ptačích trylků…

Konstrukce a materiál altánku by měly být sladěny s okolím. S domem, pokud jej stavíme na dohled, s ostatními zahradními stavbami i s rostlinami. Ty můžou stavbu romanticky obrůstat, nebo ji lemovat v závěsných koších či truhlících.

Jaký typ zvolit?

Několik typů altánů má ve své nabídce každý výrobce chat a pergol. Altány bývají čtvercové, ve tvaru šesti a osmiúhelníku, bez výplní, s trelážemi, částečně bedněné s otevřenou horní částí, nebo i prosklené. Nabízejí se jak v surovém stavu, tak s povrchovou úpravou, s bytelnou střechou, opatřenou šindelem, nebo třeba jenom textilní „čepicí“.

Altán s bedněnými a prosklenými stěnami nabízí komfort ve dne i v noci

V romantické zahradě velmi pěkně působí i altány z kovu. V těch máte skutečně pocit, že vás příroda chce obejmout. A výraz altán se dnes používá i pro nejrůznější konstrukce či párty stany opatřené textilními stříškami a výplněmi. Ale to je spíš jednorázová záležitost pro chvíle, kdy se na různé oslavy sejde velké množství hostů.

V závěru už jen dvě rady. Nestavte altán u sousedova plotu – mohli byste se vzájemně rušit. A nenechávejte v něm sekačku ani další nářadí. Pro to se romantická stavbička opravdu nehodí.

www.zahradni-domky.cz, www.altany-garaze.cz, www.tescep.cz, www.bambusovepergoly.cz, www.gazebo-altanky.sk

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

 

 

Vybíráte zahradní altán? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-altany

 

Zahradní altány