Vícebarevný kanafas

Kanafas, látka známá svým dezénem proužků a kár, je oblíbenou bytovou textilií především na chatách a chalupách, ale hodí se i do moderního interiéru.

Původně šlo o hustě tkanou látku ze lnu nebo lnu a bavlny v kombinaci barev bílá s červenou nebo modrou, později přibyly další barvy. Typickým vzorem pro kanafas jsou proužky a kostky v různých provedeních. Vyrábí se z předem barvené příze, takže vzor je oboustranný, čehož se dá při šití zajímavě využít. Látka je díky velké hustotě přízí pevná v tahu i oděru, nevadí jí časté praní, je proto vhodná na ložní prádlo i stolní textil. Dnes se tká především kanafas bavlněný, k dvoubarevnému přibyl i vícebarevný. Ze stejných barev se dá vyvzorovat celá řada dezénů s různě širokými a seskupenými proužky a káry v několika velikostech, které se pak dají spolu nejrůznějším způsobem kombinovat.

Kanafas se hodí na kuchyňský textil, vedle ubrusů, ubrousků či závěsů i na zástěry (Foto: Kanafas cz)

K přehozu z pestrobarevného károvaného kanafasu lze volit další doplňky v jakékoliv použité barvě (Foto: Kanafas cz)

Z totožných barev se dají utkat různé vzory proužků a kár, které lze navzájem kombinovat (Foto: Textil Zítka)

Výroba kanafasu má u nás, konkrétně na Chodsku, dlouhou tradici, sahá až do 18. století. Jeho výroba v Postřekově pokračuje i dnes, firma nabízí desítky dvou- i vícebarevných vzorů, oblíbených nejen u nás, ale vyváží se i do celého světa.

Vícebarevný kanafas se hodí na závěsy i ložní povlečení. Různé vzory ve stejných barvách se dobře kombinují. Na-chalupu.cz

Praktickým doplňkem v kuchyni jsou chňapky (Foto: Kanafas cz)

Proužky a kára ve stejné barevnosti, doplněné jednobarevnou látkou a bavlněnou krajkou, se uplatní třeba na polštářcích (Foto: Textil Zítka)

Kanafas je ideální na ložní prádlo (Foto: Kanafas cz)

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Kanafas cz, Textil Zítka, Na chalupu

 

Vícebarevný kanafas