Nábytkové úchytky

Rubrika: Interiér

Někdy se stává, že si pořídíme kus nábytku, který je praktický, ale chtěl by trochu oživit či ozvláštnit. I takové maličkosti, jako jsou nábytkové úchytky, můžou pozměnit celkový dojem.

Vnímáme je jako samozřejmost, ale jsou nejnamáhanější součástí nábytku. Bereme za ně, když potřebujeme otevřít dvířka nebo vytáhnout šuplík. Dokážou být decentní, ale i nápadné a originální.

Úchytky mohou být součástí
nábytku, ale pokud nejsme
spokojeni, můžeme je
vyměnit za jiné

Nespočet druhů

Vyrábějí se z různých druhů materiálů, ze dřeva, z keramiky, z nejrůznějších kovů, koženky, skla nebo plastu, materiály se mohou na jedné úchytce kombinovat. Co se týče tvarů, můžeme pořídit úchytky se štítky, knopky, pohyblivá madla, kapsy nebo kruhové, které vypadají jako zmenšenina klepadla. A každá skupina úchytek se ještě od sebe liší provedením detailů. Na chalupu si vybereme jednoduché úchytky nebo ty v rustikálním stylu.

Snadná výměna

Pokud vlastníme okoukaný starší nábytek, který jsme koupili před několika lety, ale stále dobře plní svou funkci a nejsme si jisti výměnou za nový, můžeme osvěžit jeho vzhled jinými úchytkami. Jejich montáž je jednoduchá. Ve většině případů se dodávají s kovovým šroubem, spodním kovovým talířkem a maticemi. Máme-li ve skříňce či šuplíku připravené dírky, stačí už jen úchytku správně a pevně zašroubovat.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem

Nábytkové úchytky

Nábytkové úchytky