Vanové zástěny

Rubrika: Interiér

Není nad to se v zimních mrazivých měsících zahřát pod tekoucí horkou vodou a trochu se uvolnit a odpočinout si. Protože však nechceme prostory koupelny proměnit v plavecký bazén, je zapotřebí k vaně vybrat kvalitní zástěnu.

Říká se, že lidé se rozdělují na dvě kategorie. První skupina preferuje dlouhé koupele a druhá rychlé sprchování ve stoje. Pokud patříte do druhé skupiny, nemine vás výběr zástěn, které jsou pro takové mytí žádoucí. Vana totiž primárně ke sprchování neslouží, ale je jasné, že ne každý si může v koupelně dovolit i sprchový kout. Proto je zástěna ideálním řešením, jak zabránit každodenní potopě. Rozhodování není lehké, a proto výběr neuspěchejte. I když se to nezdá, zástěna může být skvělým designovým kouskem a daří se jí vylepšit celkový dojem prostoru koupelen.

Třídílná skládací zástěna
k asymetrické vaně (RAVAK)

Dvakrát měřte, jednou řežte

Myslíte-li to se svou koupelnou opravdu vážně, vyhněte se vybírání zástěn přes internet. Raději obětujte trochu času a vyrazte do některého z koupelnových studií. Můžete tak nejen vyzkoušet, jestli vám vyhovuje výška, ale i způsob zavírání. Mimo jiné vám odborníci i rádi pomohou sestavit grafický model nové koupelny odpovídající reálným rozměrům, takže zjistíte, jak všechny věci do prostoru poskládat.
Design zástěn je minimalistický, stěží najdete na trhu barevné motivy, které jsou k vidění na sprchových závěsech. Střídmost však zástěny kompenzují funkčností. Zatímco se závěs z PVC může častým praním poškodit a nezadrží všechnu vodu, kvalitní zástěny vyrobené ze skla vám vydrží celý život a nepropustí ani kapičku. Skla nebo modifikovaný plast jsou čiré, mléčné nebo se vzorem. Nejčastěji jsou k vidění tvary kapek a kostek, které mají tu výhodu, že poskytnou větší soukromí a také je nebudete muset tak často leštit, jelikož se zaschlá voda na takových typech lépe ztratí.
Pokud vás mrzí, že se zástěny nevyrábějí v široké škále barev, můžete se vyřádit na obkladech. S čirým sklem si lze dovolit téměř cokoliv od art deca až po dřevo. Koupelna by měla být ale synonymem čistoty, a tak jí již zmíněný minimalismus sluší. Moderní jsou jednoduché vzory i tvary a barvy jako například šedá nebo hnědá.

Vanová zástěna
k obdélníkovým vanám CVS2
s výplní z bezpečnostního skla
(RAVAK)

Jaké jsou na trhu druhy

Co se týče způsobu zavírání, lze vybírat ze zástěn posuvných, skládacích, shrnovacích nebo přidělaných na pevno. Pozitivní je, že jdou umístit téměř na každou vanu, snad jen pozor na ty starší plechové, které mohou mít nerovnosti, stejně tak myslete na nerovné zdi. Obojí by mohlo způsobit, že by zástěna špatně těsnila, takže by se snížila její funkčnost. Jinak se nemusíte bát, dokonce i montáž zvládnete sami.
Skládací typ je skvělý, protože když se zrovna nesprchujete, můžete ho jako harmoniku složit až úplně ke zdi. Jediné, na co si musíte dát pozor je, že na stěně, kde bude zástěna končit, nesmí být připevněna například polička nebo vodovodní baterie, což by znemožňovalo složení. Oproti napevno přidělané zástěně může být tento druh rozložitelný kolem celé vany, takže voda nebude mít jedinou šanci dostat se na zem. Vytknout se jí tedy dá jen jedna věc. Platí čím více záhybů, tím více prostoru pro nečistoty a otravné bakterie.
U výplní je to jednoduché. Buď zvolíte plast, nebo sklo, kterého se nemusíte bát, je naprosto bezpečné, opatřené silnou ochrannou vrstvou. Ravak například nabízí patentovanou ochrannou technologii, která zároveň brání před tvorbou vodního kamene. Kdyby se přece jen nešťastnou náhodou stalo, že se bezpečnostní skleněné desky rozbijí, rozsypou se do malých kousků bez hran, takže riziko, že se pořežete, je téměř nulové. Plastové se používají většinou právě na skládací zástěny, protože jsou mnohem lehčí.
Rámy se vyrábějí z lehké hliníkové slitiny, která může být matná, chromovaná nebo leštěná, ale na trhu jsou i plastové. Trendem jsou zástěny bez rámů, které nejen že působí čistým dojmem, ale také jsou nejméně náročné na údržbu. Důležitý je i systém pojezdů, který musí zajistit hladké otevírání a zavírání bez zadrhávání.

Díky otočnému sloupku lze zástěnu otevřít
dovnitř nebo ven, 10CVS2 (RAVAK)

Čistit a nesedřít se z kůže

Některé firmy nabízejí i samočisticí pojezdové drážky, takže při pohybu desek rovnou stíráte usazeniny. Malé kartáčky přidělané na kolečkách lze po čase vyjmout a odstranit z nich nahromaděnou špínu. Dobrým pomocníkem na odstranění vody z povrchu zástěny je gumová stěrka, a pokud zvolíte správný čisticí prostředek, máte skoro vyhráno. Strašákem může být tvrdá voda, která způsobuje těžko vyčistitelný vodní kámen. V takovém případě zkuste pořídit změkčovadlo vody.
I když má převážná většina koupelnových zástěn ochrannou vrstvu odpuzující vodu, například Ravac AntiCalc, není na škodu použít ještě přípravek, který tuto funkci také nabízí. Díky hydrofobnímu prostředku se zachováte více ekologicky, jelikož nebudete muset používat tolik chemie, a navíc ušetříte čas obvykle strávený uklízením. Takto ošetřený materiál totiž odpuzuje vodu, která se po nánosu jen pěkně skutálí dolů i s nečistotami.
Když už jsme načali téma ekologie, samozřejmě existují i po domácku vyrobené „směsi“. Jde především o kombinaci citrónu a jedlé sody nebo prášku do pečiva. Babičky s vodním kamenem bojovaly pomocí dříve univerzálního čističe na všechno – octu. Pokud se zdá boj už téměř prohraný a dochází vám síly, zkuste saponát na přírodní bázi. Třeba Sonett od firmy Econea, který je stoprocentně rozložitelný v přírodě a má vlastní certifikát udržitelné ekonomiky.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem

Vanové zástěny

Vanové zástěny