Staré věci v novém světle

Rubrika: Interiér

Stačí přidat skleněné tabule a z malované truhly je konferenční stolek

V domácnosti, na půdě nebo ve stodole na chalupě se leckdy najdou starší věci, které už nepoužíváme. Buď proto, že již nejsou funkční, nebo že nám přestaly vyhovovat. Co byste řekli tomu, probudit je ze spánku a s novým určením je vrátit do života?

Někdy nám je líto staré nepoužívané věci vyhodit, protože mají své kouzlo, dané dobou jejich vzniku (připomínají nám starší idylické doby našich pra či praprarodičů). Obdivujeme na nich zajímavé zdobné detaily i celkové pečlivé vypracování, které dříve čistě funkční předměty dnes řadí s trochou nadsázky téměř mezi umělecká dílka a je chválou tehdejších řemeslníků, kteří nic neodbyli.

Některé kousky se proto dají využít jako dekorační předměty, jiným ale můžeme přisoudit novou funkci, ve které se ještě dobře uplatní. Někdy bude stačit předmět jen očistit nebo trochu zrenovovat a použít, jiný může sloužit po určitých úpravách.

Netradiční stolky

Smaltovaný sporák se vyjímá jako nevšední odkladní stolek

Snad nejčastěji se různé staré předměty dají použít jako konferenční, odkladní či květinové stolky. Nabízejí se dvě možnosti: některé věci se hodí na desku stolu, jiné na její podnož. Jako deska budoucího stolku poslouží zajímavě zdobené nebo tvarované křídlo dveří, dvířka od nábytku, křídlo klavíru, malovaná cedule a podobně. Stačí připevnit nohy. Na podnož se zas hodí truhla, proutěný nebo papírový kufr, velikánský květináč, buben od pračky, jakýkoliv zajímavě tvarovaný kovový předmět a podobně. Použijemeli na ně jako desku silnou skleněnou tabuli, necháme vyniknout předmětu pod ní v celé kráse.

Některé „poklady“ ani nepotřebují žádné úpravy, třeba ze smaltovaného sporáčku nebo pěkně tvarovaných litinových kamínek bude květinový stolek raz dva.

Originální osvětlení

Z plechových forem a formiček na pečení vznikla originální lampa

Zruční kutilové mohou zužitkovat nejrůznější nádoby – plechové smaltované mísy, velké cedníky, pečicí formy, keramické hrnečky i s podšálky – jako stínítka závěsných a nástěnných lamp. Stačí v nich vyvrtat otvor na protažení kabelu. Posezení ve vaně

Znáte staré sedací vany z pozinkovaného plechu? Nevěřili byste, jak pohodlné křeslo se z nich dá udělat! Tenhle bytový doplněk ale vyžaduje trochu víc práce a zručnosti. To se starými sklápěcími sedačkami ze zaniklého kinosálu to bude jednodušší – stačí očistit, případně nalakovat a postavit do předsíně. Při větším náporu příchozích nezůstanou nevyužity.

Věšák téměř z čehokoli

V předsíni nesmí chybět věšák. Jako panel, na kterém budou upevněny háčky, polička na klobouky a čepice, zrcadlo apod. se dá využít opravdu leccos. Křídlem dveří počínaje a žehlicím prknem konče. U dveří zachováme i prosklení a kliku, prkno zbavíme textilního potahu a dřevěnou desku doplníme různě tvarovanými věšáčky.

Další proměny

Kuchyně pro pivaře – kryt digestoře tvoří polovina sudu

Překáží vám ve sklepě dřevěný sud? Může tvořit základ stolku či stolu (podle výšky), ale také se proměnit v nevšední kryt ostrůvkové digestoře. Psací stůl se zásuvkami a nástavcem na dokumenty se pod štětcem s barvou změní na kuchyňskou skříňku.

Z nejrůznějších drobných předmětů – například starých krejčovských nůžek – uděláte ozdobné držáky na závěsy. Ze starých rámů oken zas budou vtipné obrazové rámy.

Fantazii se meze nekladou, stačí si „odepsaný“ předmět dobře prohlédnout, zapřemýšlet… a pustit se do práce.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MARTIN MAŠÍN A ARCHIV

Uložit

Staré věci v novém světle